Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Je zaměstnavatel v právu?

Od: nikolaspoustov odpovědí: 9 změna:

Krásný dobrý den,

Jmenuji se Nikola Spoustová, jsem zaměstnancem hotelu a moc vás prosím o radu.

V únoru tohoto roku jsem nastoupila na pozici recepční do hotelu. Zaměstnavatel si mne rychle oblíbil (na mé poměry až přespříliš) a celou dobu se ke mě, až na občasné nemístné poznámky, choval velmi mile. V červenci jsem podala výpověď z důvodu přijmutí lukrativnější nabídky. Ze začátku to vypadalo, že zaměstnavatel vše přijmul v pořádku a rozejdeme se v dobrém.

Ovšem v polovině sprna nastal zlom ve chvíli, kdy mi v pátek zavolal, že už v sobotu nemám chodit do práce, že mi nařizuje vybrat si 14 dní dovolené. Zpočátku jsem odporovala a vyhledala si, že na toto nemá právo (jak jistě víte, nařídit mi dovolenou může ale pouze písemně a to 14 dní dopředu). Vše jsme řešili pouze po telefonu, přičemž na mě zaměstnavatel při hovorech byl velmi hrubý. Já jsem bohužel silně nekonfliktní člověk, proto jsem ustoupila a doufala, že toto pro něj bylo dostatečné "zadostiučinění" a teď již bude vše v pořádku. To jsem se ale samozřejmě mýlila.

Tento měsíc jsem bez udání důvodu nedostala žádné osobní ohodnocení (což je u nás 25% platu), s čímž jsem svým způsobem počítala proto, že vím, že na to právo má. Poté ale opět došlo na dovolenou a tady už si právě nejsem úplně jistá, jak moc v právu je zaměstnavatel, případně já.

Situace s dovolenou je tedy následující:

Do 8.8. jsem odpracovala 5 směn. Dne 9.8. mi zaměstanavatel zavolal a sdělil, že 10.8. už nemám chodit do práce, přičemž mi dovolenou nakázal do 26.8., s čímž jsem nesouhlasila a řekla mu, že do práce nastoupím nejpozději 19.8., jelikož si chci nějakou dovolenou vybrat dle svého uvážení. Toto jsem mu sdělila prostřednictvím SMS, na kterou mi neodpověděl a dále jsem komunikovala již jen s kolegyní, která mi po týdnu čekání řekla, že podle služeb mám opravdu nakonec nastoupit 19.8.. Zároveň mi zaslala rozpis služeb, který vytvořil zaměstnavatel, kde jsem měla do konce měsíce již jen 3 ranní. Nakonec se ukázalo, že slečna která měla vzít mé ranní, ještě není sto tu být sama a proto mi dal další 4 ranní navíc. Dohromady jsem tedy měla od 19.8. (včetně) sedm ranních. Podle původního rozpisu služeb, jsem za dobu své dovolené měla jít do práce také 7x a proto jsem čekala, že z mé dovolené budou odečteny pouze tyto hodiny - tedy 56 hodin. Mám celkově nárok na 13,5 dní dovolené a tak jsem doufala, že vzhledem ke službám, si budu moci vzít posledních cca 10 dní v září dovolenou. Nyní ovšem přišel zaměstnavatel s tím, že vzhledem k fondu pracovní doby za srpen mám nárok pouze už jen na 3,5 dne dovolené (v srpnu jsem tedy údajně vyčerpala 78 hodin). První věc je, že u nás se fond pracovní doby nikdy striktně nedodržoval, jelikož jsme tu pouze 3 a tak většinou děláme 160-180 hodin, podle toho jak to vyjde. Další věc je, že dostatek hodin nemám díky jeho rozvržení rozpisu služeb.

Jak jsem již zmínila, jsem opravdu velmi nekonfliktní člověk a tak jsem to zpočátku nechtěla příliš řešit. Nyní se však cítítm vyloženě šikanována zaměstnavatelem a bohužel jsem i v tíživé finanční situaci a tak bych moc ráda slyšela názor odborníka, zda je takhle ze strany zaměstnavatele vše v pořádku a je opravdu v právu či nikoli.

Snažně Vás prosím o brzkou odpověď.

Děkuji za Váš čas

S pozdravem

Nikola Spoustová

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

4x

Nárok na 13,5 dnů dovolené u zaměstnavatele s výměrou 20 dnů má zaměstnanec, který pracuje v režimu s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou a který pro zaměstnavatele v kalendářním roce odpracuje 8 celých měsíců (nástup 1. února).

Náhrada mzdy za dovolenou by se v takovém případě počítala za 13,5 osmihodinových pracovních směn (tedy 108 hodin).

V recepci ale často jde o práci v režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, což se zdá potvrzovat Vaše informace o 7 naplánovaných směnách na dva týdny. Předpokládám, že jde o dvanáctihodinové směny a krátký (2 směny) + dlouhý (5 směn) týden.

Dovolená zaměstnanců pracujících v režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou se přepočítává.

Náhrada mzdy za 7 dvanáctihodinových směn podle mne odpovídá 84 hodinám a 78 hodin odpovídá 6,5 směnám. (O 56 hodin by šlo v případě 7 osmihodinových směn.),

13,5 dne * 8 hodin = 108 hodin ; Vyčerpala jste (7 * 12) 84 hodin (7 směn). Zbývá 26 hodin, po zaokrouhlení jde o 2 směny po 12 hodinách. Kdybyste vyčerpala 78 hodin (6,5 dnů), zbývalo by 30 hodin, což by odpovídalo ± 2,5 dnům dovolené.

Podle mne se Vás zaměstnavatel nesnaží o dovolenou ošidit.

Poznámka: Fond pracovní doby není závazná norma. Jde o pracovní pomůcku, kterou musí zaměstnavatel používat tak, aby zaměstnance neznevýhodňoval ani nezvýhodňoval.

 


2x

Tyhle výpočty jsou strašně složité. Já pracuju v nepravidelném nepřetržitém provozu desítky let a dodnes spoustu věcí nechápu. To by věděla snad nějaká dobrá mzdová účetní. Každopádně v těch 14 dnech hlášení dovolené předem máte pravdu. A osobní ohodnocení? Pokud děláte přesčasy, měl by být určitý nárok. Já bych se asi hodil marod, pak bych dobral dovolenou a čau. K zaměstnavateli jsem loajální jen pokud je i on ke mně.

 

ucetni

2x

Pokud pracujete na směny, které jsou v pracovní dny i o víkendech, máte plán (rozvrh) pracovní doby na daný měsíc. Dovolená se pak počítá pouze za dny, ve kterých jste měla, dle písemného plánu směn, být v zaměstnání. Včetně například naplánovaných směn o víkendech. Pokud máte například 12 hodinové směny, dovolená se dle toho upraví. Zaměstnavatel má zajistit, abyste do konce pracovního poměru, vybrala dovolenou, na kterou máte u něho v daném roce nárok. Musí se respektovat nařízení dovolené alespoň 14 dnů předem a to písemně. Pokud zaměstnavatel dodrží lhůtu 14 dnů na přikázání dovolené, nemůže zaměstnanec nic moc namítat. Pokud zaměstnavatel lhůtu nedodrží a zaměstnanec s kratší lhůtou oznámení na čerpání dovolené, nesouhlasí, dovolená by nemusela vzniknout. Pochopitelně je vyžadována písemná forma nařízení čerpání dovolené. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (§217 zák. práce), nikoliv zaměstnanec. Ale obvykle se dovolená bere na základě vzájemné dohody. Dohoda však není povinnost zaměstnavatele. Jen jeho dobrá vůle.

Zaměstnavatel má povinnost při výplatě uvést celkový počet hodin vyčerpané dovolené za daný měsíc. Dále má povinnost vést docházku zaměstnanců. Chtějte vidět docházku, kde bude uvedeno vaše čerpání dovolené (počty hodin za dané dny).

S osobním ohodnocením je to složitější. Tato část platu může být nároková nebo nenároková. Popsána v pracovní smlouvě nebo častěji ve mzdovém výměru. Mzdový výměr vám může zaměstnavatel kdykoliv změnit a osobní ohodnocení bez udání důvodu zrušit. Musí vám však dát nový mzdový výměr, kde bude snížené nebo nulové osobní ohodnocení. Pokud je osobní ohodnocení popsáno jako nároková složka, může vám být tato část platu odejmuta v případě, že jste nesplnila podmínky pro přiznání osobního ohodnocení.

Obvykle je však osobní ohodnocení uvedeno jako nenároková složka. Zde může zaměstnavatel osobní ohodnocení nevyplatit nez udání důvodu. Pokud osotatní zaměstnanci osobní ohodnocení za stejnou práci dostali, byla by možnost se domáhat u soudu jeho vyplacení s tím, že se ve vašem případě jedná o nerovné zacházení na pracovišti. To však doporučuji konzultovat s právníkem. Vzhledem k soudním poplatkům, odměně právníkovi a ne 100! šanci na výru, by se asi žaloba finančně nevyplatila. To musíte zvážit.

iz*

Doplním, že osobní ohodnocení, prémie, odměny apod. náleží za výkon práce. Za dobu čerpání dovolené, náleží náhrada mzdy za dovolenou ve výši průměrné mzdy, v níž už jsou výše zmíněné nenárokové složky zahrnuty.

 


1x
Skočil bych se poradit na pracovní úřad
Nebo třeba tu v Sokolově maj odbory bezplatnou právní poradnu
A já osobně bych šel marodit třeba se zádama

 


0x

S takovým bych vyběhla. .Mně se stalo před lety něco podobného, byla jsem s dětmi jako vedoucí 14 na podnikovém táboře, vyzvalo k tomu ředitelství a bylo nám řečeno, že nám půjde celý plat. Posléze mi vedoucí nejenže nedal osobní hodnocení za měsíc, ale dokonce ani čtvrtletí prémie. Stěžovala jsem si přímo z ředitele a bylo mi řečeno, že onoho vedoucího nechtějí ztratit a nemohou jeho rozhodnutí rušit, Přesně týž den jsem šla dala výpověď a šla na nemocenskou.

 

joudis*

0x

Také se přikláním k PN, do konce výpovědní lhůty. Proč zamestnavatelovi usnadňovat zaucovanim nové která nestíhá, když se zachoval jak se zachoval. Proč si neproudlouzit odpočinek před novým nástupem marodenim, než se stresovat v práci, kde koncite ...

etana*

Proč neokrádat stát pobíráním neoprávněných dávek, že?

Proti tomu co rozkradli ti nahoře a rozeberou neoprávněně socky je tohle plivnutí do moře. Až budu žít ve státě, který se chová ke svým občanům příkladně, budu ho ctít a chovat se mravně.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]