Nejste přihlášen/a.
Děda chce darovat své vnučce rodinný dům. Dům má prodejní hodnotu 4.000 000 Kč. Vnučka ho chce pak zrekonstruovat, takže by si na rekonstrukci chtěla vzít úvěr-půjčku. Počítá s rekonstrukcí, tak za 2.000 000 kč.
Vnuččin manžel je zedník a kutil, takže by si byl schopen hodně věcí udělat s pomocí kamarádů sám, svépomocí, tedy nebude mít pak faktury, aby něco prokázal bance, dále bydlí u Polských hranic, kde si sjede pro levnější stavební materiál, takže zase bude mít pouze Polské účty.
Uvažovali jsme o takovéto možnosti, že by děda své vnučce daroval tento dům, v hodnotě 4.000 000 Kč, darovací smlouvou, ve které by bylo uvedeno, že tento dům daruje své vnučce za polovinu ceny, tedy za 2.000 000 Kč. A vnučka by si ty 2. 000 000 Kč na základě této smlouvy, vzala na úvěr, jako na zaplacení té částky. Banka by peníze poslala dědovi na účet a děda by je pak vnučce přeposlal, aby je použila na tu rekonstrukci. Vnučka by měla pak peníze na hotovosti, na rekonstrukci a bance by to splácela, jako dluh, za pořízení toho RD.
Šlo by to takhle? Je to reálné?
V případě, že by jí vlastní děda daroval ten dům zdarma, tak by neplatila, jako přímá příbuzná žádnou dań státu. Kolik by platila státu, nebo děda, kdyby jí to daroval za úplatu těch 2. 000 000 Kć? Myslím tím, nejakou tu daň z převodu nemovitostí, nebo jak se to jmenuje.
Děkuji
Sazby daně jsou rozlišeny podle příbuzenského poměru dárce a nabyvatele. Stejně jako u daně dědické jsou osoby rozděleny do tří příbuzenských skupin:
I. příbuzenská skupina - daň 0%
1- manželé
2- příbuzní v přímé řadě - děti, vnoučata, rodiče, prarodiče
Jo ttáááááákkk - takže děda má půlku baráku darovat a druhou prodat, aby vnučka na fiktivním prodeji měla půjčku od banky, kterou pak vloží místo do úhrady domu přímo do rekonstrukce.. - no tak to mi s prominutím připadne jako úvěrový podvod.
jj, jak uvádí kolegyně @PB - existuje Americká hypotéka - tj. ručíte domem, vezmete si úvěr na jeho opravu. To je asi jediná legální možnost.
Dobře, takže cena domu je 4. 000 000 Kč. Děda ho chce vnučce prodat za polovinu, tedy za 2. 000 000 Kč. Nedá se tomu tedy říkat dar, ale je to tedy prodej. Kolik děda bude muset zaplatit na dani, když mu banka pošle ty 2. 000 000 Kć na účet?
Navádět k trestné činosti se nesmí i zde.
Jinak - děda může vnučce prodat dům třeba za 1,- Kč, finanční úřad si dle tabulek udělá svůj odhad a všichni budete platit stejné poplatky, jako by se dům prodal za 4 milióny.
A proč vnučce děda ten dům prostě nedaruje, zaplatí se jen 1000Kč za převod na katastru. Pak si vnučka může vzít na rekonstrukci normální hypotéku a ručit za to tím domem. Ovšem ano, pokud nebude schopna splácet, o dům může přijít a tedy tak o střechu nad hlavou. To u půjčky nehrozí, ale pořád má hypotéka výhodnější úročení, než půjčka.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.