Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak vydědit potomky

Od: verca* odpovědí: 3 změna:
Jsme manželé oba podruhé vzaté již 18 let. Manžel má z prvního manželství syna 22 let a já z prvního manželství dceru 22 let. Manžel měl za svobodna chalupu a spolu jsme si koupili asi před 10 lety byt. Spolu máme syna 16 let a dceru 18 let v říjnu. prosím poraďte jak naložit s majetkem. Pokud se s jedním z nás něco stane, aby měli veškeré nemovitosti naše společné děti a ne děti z prvního manželství a abychom v těchto nemovitostech mohli bydlet do své smrti.Také prosím o vysvětlení co se týče vydědění potomků. Předem děkuji.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x
Bohužel, právník mezi námi asi není, takže bych se s žádostí o radu obrátil přímo na něj. Tyhle záležitosti bývají dosti komplikované.

 

štastná*

0x

Souhlasím s panem kolegou. Nejlépe bude vše projednat s právníkem či notářem. Chtěla bych jen uvést, že pokud uvažujete o tom, že majetek bude po ukončení vaší životní dráhy předmětem dědictví, tak děti jsou neopomíjející dědicové, tzn., že je nemůžete jen tak vydědit. Mám dojem, že existuje výjimka, ale to je velký extrém. Předpokládám, že se děti vůči vám nedopustily trestného činu. I kdybyste napsali s manželem oba závěti a dětem z prvních manželství v nich neodkázali, mohou být takové závěti z jejich strany napadnutelné. Nehledě na to, že žádný notář by s Vámi takovou závět nesepsal, pokud by mu byly tyto okolnosti známy, a upozornil by Vás na to. Závět si můžete sepsat i bez něj, ale musí mít náležitosti dané zákonem.
Máte samozřejmě možnost majetek převést na Vámi určené děti za svého života, a to formou daru. Nevím teď, jak je to s placením darovací daně. Chystají se, nebo už byly provedeny nějaké změny v zákoně. To je třeba ověřit na finančním úřadu. Abyste mohli oba bydlet v nemovitostech do své smrti, je třeba zajistit, aby tato skutečnost byla uvedena nejen v darovací smlouvě, ale aby byla zaznamenána také při vkladu do katastru nemovitostí. Jde o tzv. "věcné břemeno".

 

hawatt*

0x
Nejlepší variantou je darovat ještě za živa. Darujete nemovitosti dětím s tím, že si na nich zřídíte tzv. věcné břemeno doživotního bydlení a užívání a tím nastanou tyto dvě situace
1) Nelze dědit to, co je ve vlastnictví již někoho jiného
2) Obdarovaní Vás nebudou moci do konce života z chalupy ani z bytu vyhodit, protože zde budete mít břemeno doživotního užívání.
Co se týče vydědění. Je to sice možné, ale není to žádná radost a důvod vydědění musí být opřen o jeden ze zákonných důvodů, např. vede nezřízený život, delší dobu neprojevuje o zůstavitele zájem
Takže spíš doporučuji variantu, darovat a věcné břemeno

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]