Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik je mateřská? Přešla jsem na ŽL a kolegině mi tvrdí, že pokud půjdu na mateřskou budu na tom hůře než ten co nedělá na ŽL. Je to prosím pravda nebo jak to je? Děkuji všem
Dnes o tom mluvili ve večerních zprávách v TV. Pokud jste si platila v soc. poj. i nemocenskou, tak je to dobře. Pokud ne /protože pl. nemoc. je dobrovolné/ budete na tom finančně hůř. PT /stařenka/
Pokud si paní neplatila nemocenské pojištění, nemá na PPM nárok, a potom si nemůže zvolit ani variantu čerpání rodičovského příspěvku. Podmínka volby varianty je pobírání PPM. Proto si často berou PPM tatínkové, kteří jsou pojištění. Převezmou dítě na základě dohody na 1 den a pak ho vrátí mamince, ale tam právě naskočí PPM. Dohodou lze dítě převzít do péče od počátku 7.týdne po jeho narození.
Lucinos se ptala na mateřskou. Někteří lidé si stále pletou mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Na mateřskou dovolenou nastupuje žena 6-8 týdnů před porodem a mateřská se vyplácí po dobu myslím 28 týdnů, to už nevím přesně, a je to vlastně jako nemocenská - čili asi 70procent z platu. Teprve potom žena nastupuje na rodičovskou dovolenou, jejíž délku si dnes určuje sama - buď 2,3 nebo 4 roky a podle toho se taky vyplácí její výše.
Nejčastěji maminky volí tříletou rod. dovolenou, po celou dobu pobírají 7600,- kč. Pokud do 21 měsíců věku dítěte nezažádají o tříletou RD, je jim automaticky po 21 měsíci věku dítěte částka snížena na 3800,- až do čtyř let.
U dvouleté rodičovské dov. si nejsem jistá, na tu může nastoupit pouze ta maminka, která měla určitý plat - snad 20000,- měsíčně , ale opravdu to nevím přesně.
U žen, které pracují na ŽL je to ještě jinak, ale to bohužel nevím.
Ano ptám se na mateřskou...Jaký je tam tedy finanční rozdíl? Nebo jak dlouho před mateřskou pokud jsem na ŽL se mi to vyplatí platit k soc. pojištění mateřskou? Děkuji
Podle dotazu je poznat, že o tom nevíte ani ty základní věci. Zkusím Vám to nastínit.
6-8 týdnů před porodem má žena při splnění určitých podmínek nárok na dávku nemocenského pojištění, která se jmenuje peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Podmínkou je, aby byla žena ve dvou letech PŘED nástupem na PPM pojištěna alespoň 270 kalendářních dní, tedy aby vykonávala zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Zkrátka aby měla takové příjmy, ze kterých se odvádí sociální pojištění. Výše PPM je závislá na výši hrubé mzdy, z níž se odvádí pojištění.
U OSVČ je nutno splnit ještě další podmínku, a to 180 pojištěných dní před nástupem na PPM. Není tedy možné, aby si žena vyřídila živnostenský list, přihlásila se k nemocenskému pojištění a za měsíc nebo dva chtěla začít pobírat PPM. Takže se musí přihlásit k nemocenskému pojištění, které není u OSVČ povinné, musí VČAS platit pojistné na nem.poj. (neplést se zdravotním pojištěním, to platíte zdravotní pojištovně, je povinné, odvíjí se od vyměřovacího základu a slouží k tomu, aby Vás ošetřil lékař), protože když nepřijdou peníze na účet OSSZ v termínu, nem.poj. zaniká. Musela byste se přihlásit znovu. Má to jeden zajímavý aspekt: výše pojistného na nem.pojištění je LIBOVOLNÁ a počíná na 56 Kč měsíčně. Maximálně můžete platit jakkoli vysokou částku, ale platit víc než 1008,- Kč měsíčně nemá smysl - vyšší nemocenskou dávku než z tohohle pojistného nedostanete.
Takže zaměstnanec si nemůže vybrat výši nemocenských dávek (nebo PPM). Ta je ovlivněna výší jeho výdělků a z nich odvedeného pojistného. OSVČ si může stanovit výši pojistného sama bez ohledu na skutečné svoje příjmy. Podle toho, jak vysoké platí pojistné, má potom nárok na dávku nem.pojištění (nemocenské, PPM).
Jestli ještě něčemu nerozumíte, ozvěte se. Pokusím se Vám to vysvětlit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.