Nejste přihlášen/a.
Zdravím,,pokud napíši byt synovi ja ko dar,,je možné,aby ten byt použil až po mé smrti?
Občanský zákoník zná institut nazvaný darovaní pro případ smrti.
Vzor darovací listiny je např. zde, zbynekmlcoch.cz/...
Ale stejně bych doporučil, aby darovací listinu a s tím související listinu o vzdání se práva dar odvolat sepsal notář. I drobná formální chyba by mohla mít za následek neplatnost darování.
Když je něco moje, tak s tím mohu naložit jak chci já. Břemeno sice ošetří, že v bytě můžete dožít ale je spousta případů, kdy ty hodné děti své staré rodiče vyštvali, netopili jim a td. Ne, byt je váš a tak to nechte i dál, pokud máte jen syna tak ho zdědí, pokud máte víc dětí tak sepište závět v jeho prospěch. Poraďte se s notářem a závět uložte u něj, je to lepší než ji napsat doma se svědky, svědci zemřou a závět někdo stopí, s tímto mám vlastní zkušenost.
nechci žádnou závět,ptala jsem se na něco jiného,,To já vím-co může obdarovaný udělat,,ale aby ten byt mohl se vším všudy užívat po mé smrti.Čili ani jinak tedy nedisponovat
to -zavináč-Když jste tak akurátní na odpovědi,tak co takhhe vzít dvoustovku a zdvihnout prde,l a jít se optat notáře,co?nezdvihnul/a/ by jste tlak rádcům a měl by jste to na 100 procent,víme vašnosti,vím,na toto ses neptal/a/.
Tak polopaticky, ptáte se ... byt mohl se vším všudy užívat po mé smrti.Čili ani jinak tedy nedisponovat
Byt bude synův a vy v něm budete mít věcné břemeno dožití. Syn se k vám ( tedy do svého) bytu může přistěhovat, může část bytu pronajmout cizí osobě a vy budete žít nadále v tom bytě, ale nevíte s kým. Syn může dokonce byt prodat, ale vás nevystěhovat, budete platit nájemné člověku, co byt koupí.
zavináč - zkuste na mne nereagovat nebo pouze slušně. děkuji.
Co vám dělám ! To vše vím také ,,co by mohl,,ale vše se dá sepsat.A neodepisujte mi ,,na nic jsem se vás neptala a na vaše písemné dopl´nky nejsem zvědavá..děkuji
No já to zas tak do hloubky promyšlené nemám. Nejsem odbornín, obvyklké vcné přemeno bývá, že dárce má zajištěno !dožití". Jestli lze věcné břemeno konstruovat tak, že s věcí nelze do smrti dárce dispopnovat, to je právě to, co nevím.Jen m ne tato myšlenka napadla. No a říkal jsem si, že se ozve zkušenější rádce, kjterá to vědět bude.
Jen poznámka. Pokud je byt družstevní a syn ženatý, tak byt darujete i jeho manželce. A to i když si budete výslovně přát, aby byt připadl pouze jemu. Tady jde o převod práv.
Tedy, jak je řečeno implicitně, práva daruje zynovi i manželce; byt zám ddársi v takovém případě nepatří. Ale to je nejspíš tazateli jasné. Snad.
Možné je všechno, jen není jasné, co syn bude s nedarem dělat. Bude jako jeho, jen s ním nebude moci disponovat a bez urážky, třeba dalších 20-30 let. V jeho např. 65 letech mu bude k čemu? K prodeji asi jen. Ale ve vyšším věku je vše už nějak po. Pak je jedno, jestli ho přepíšete nebo ne.
.jenda,,,,,,,synovi není dvacet,,má větší děti a svůj velký dům.Do své smrti ho budu platit-tedy byt.Takže byt může napsat na své děti -některého z nich.Jedná se mo o to,aby tady setrvala do smrti v klidu.Vím-že obdarovaní se někdy chovají jako supi,,ale nemám takového syna...ale člověk nikdy neví,,jaká může nastat situace. ,,,A já budu přece v tom bytě přebývat,,takže to nebude nedar.Mám zahradu,,kterou nechávám napsal na vnuka-jeho syna a mohu tam chodit i já,,pokud se mi bude chtít.Bude jedině rád za případné rady i pomoc .A také ve formě daru. Také se mohu k synovi nastěhovat,,ale nejsem zvyklá ne vesnici.Je to třígenerační dům.Měla bych to daleko k doktorovi a pod.Autem se již bojím..Asi tak..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.