Nejste přihlášen/a.
Ahoj mám na vás zapeklitou otázku,Můj bratranec měl poměr s vdanou ženou a ta s ním otěhotněla ale v době těhotenství se rozešli,ona následně porodila a jako otce uvedla dle zákona manžela a ten i když věděl že dítě není jeho s tím souhlasil,No,jenže se teď zase dali dohromady a chtěli by logicky aby dítě mělo v rodném listě zapsáno bratrance tedy pravého otce.Manžel oné ženy o dítě jeví zájem a i když teď podávají žádost o rozvod chce se o dceru starat a také ji navštěvuje atd.Jak by tedy měli postupovat?
Manžel bratrancovy ženy musí u příslušného soudu podat žalobu na popření otcovství. A biologický otec se pak musí k holčičce přiznat.
Žaloba na určení otcovství
Pokud není otcovství určeno na základě zákonné domněnky (ad 1, 2, 3, 4), může se dítě (nezletilé prostřednictvím ustanoveného opatrovníka), matka i domnělý otec domáhat určení otcovství žalobou u soudu. Pokud žalobu podává dítě nebo matka (mohou i společně), jako žalovaný vystupuje muž, o němž tvrdí, že je otcem. Pokud je navrhovatelem muž, který tvrdí své otcovství, žalovanými jsou matka i dítě. Navrhovatel je dle § 11 odst. 2 písm. g) zákona o soudních poplatcích osvobozen od soudních poplatků.
Podání žaloby na určení otcovství (na rozdíl od žaloby na popření otcovství) není omezeno žádnou lhůtou (to znamená, že není-li otec v rodném listě zapsán, může být žaloba podána třeba i 20 let po narození dítěte).
Žalobu lze podat i proti muži, který již zemřel _ místo něho vystupuje před soudem ustanovený opatrovník. Pokud muž, proti kterému žaloba směřuje, zemře v průběhu řízení, pokračuje se také s ustanoveným opatrovníkem.
S řízením o určení otcovství je ze zákona spojeno řízení o výchově a výživě nezletilého dítěte, což znamená, že soud, pokud určí otcovství, zároveň rozhodne i kterému z rodičů bude dítě svěřeno do výchovy a jak na jeho výživu má druhý rodič přispívat.
Zákon uvádí, že za otce dítěte se považuje muž, který s matkou dítěte souložil v rozhodné době _ tj. v době 300 až 180 dní před porodem, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují. Navrhovatel tedy musí tvrdit a prokazovat, že k souloži v daném období došlo. Žalovaný prokazuje, že otcovství je vyloučeno, např. proto, že muž je neplodný nebo matka byla těhotná již v době soulože.
V praxi se hojně uplatní znalecké posudky, zejména znalecký posudek, prokazující, že tvrzený muž nemůže být otcem dítěte (je neplodný) nebo že jeho otcovství je vyloučeno na základě testů DNA. Testem DNA se může se 100% jistotou otcovství konkrétního muže vyloučit, ale ne určit. Pravděpodobnost, že muž je otcem dítěte se na základě genetických testů blíží 100%, ale nedosahuje jich. Pokud je pravděpodobnost otcovství stanovena nad 99,75%, považuje se ale otcovství za prakticky prokázané.
Pokud se chtějí rodiče dítěte soudní při vyhnout, ale chtějí si ověřit, že muž je skutečně biologickým otcem dítěte, existuje dnes i možnost zadat si zpracování DNA testů specializovaným firmám. Ty zašlou zájemci sadu na odebrání vzorku (krev nebo sliny) od muže, dítěte, popř. i matky a pak tyto vzorky zpracují v laboratoři a sdělí klientovi, zda je otcovství vyloučeno nebo jaká je pravděpodobnost, že dotyčný je otcem. Na internetu takovou možnost nabízí např. www.dnatest.cz za 7.990,- Kč, nebo www.identigene.cz, cena je 475 USD.
Zde ale platí právě první domněnka otcovství - manžel matky, takže žalobu na určení otcovství nelze podat, ledaže by bylo popřeno otcovství manžela a na to jsou výše uvedené propadné lhůty.
Popřít otcovství může manžel matky a matka, oba jen ve lhůtě 6 měsíců od narození dítěte, pak už není jiná cesta. Výjimkou by bylo povolení nejvyššího státního zástupce v případě, že by se skutečně rozvedli, dcera byla svěřena do péče matky, ta by žila se skutečným otcem, udělali si test DNA, který by prokázal otcovství partnera. Pak si myslím, že by to státní zástupce mohl povolit, ale nárok na to není. Naleznete to v § 50a až 62a zákona o rodině zakonycr.cz/... - chce to číst celé, je to napsané tak, že to může mást
Dovolím si oponovat. Předně informace v kostce již byla uvedena, ale s tou lhůtou je to jinak. Nikoliv 6 měsíců od narození dítěte, ale v době 6 měsíců kdy se dozvěděl o narození dítěte. Pochopitelně pro matku běží lhůta ode dne porodu, pro otce však nikoliv.
Máte pravdu kolego, jsem si toho vědoma, ale předpokládám, že u manžela byl asi max párhodinový rozdíl
Trošku to ironizujete. Je to naprosto praktická věc. V našem závodě jsme měli montéra který byl přes rok na montáži někde v Indii a po návratu domů ho doma čekalo sedmiměsíční nemluvě. Tak co, měl ještě dalších půl roku čas na popření otcovství, nebo neměl.
Ale já to myslela zcela upřímně, že máte pravdu a vím o tom, že to tak je, mrknutím jsem naznačila přátelskou atmosféru, nikoli ironii, já jen že z otázky jsem měla pocit, že vyplynulo, že žila s manželem, který dítě přijmul a zřejmě jej vychovává, proto jsem to nezdůraznila, za což se tedy omlouvám. Každopádně věc byla uvedena na pravou míru, děkuji a přeji dobrou noc
Pokud ještě dítěti není 6 měsíců, musí matka okamžitě podat žalobu na popření otcovství. Jinak už s tím nepůjde nic dělat, manžel je podle první domněnky otcovtsví zapsán a kromě popření a nejvyššího státního zástupce není jiná cesta. Přijde mi trochu divné, že by se manželovi chtělo platit až do dospělosti na cizí dítě, když je teď plná televize pobouřených otců, kteří zjistili, že děti nejsou jejich a státní zastupitelství jim nepovoluje výjimky. K testu DNA toho manžela nepotřebujete, když není otec, stačí vzorek slin dítěte a biologického otce, dělají to snad někde v Brně a je to asi trochu dražší záležitost. A pak jedině přes toho nejvyššího státního zástupce, skutečně si myslím, že zde by to povolit mohli, je zde zájem dítěte, aby ho mohl vychovávat otec biologický, který je znám a hlásí se. V těch medializovaných případech to bylo jinak, manžel popíral, ale biologický otec nebyl, proto je v zájmu dítěte, aby byl zapsán aspoň nebiologický otec, manžel matky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.