Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolik ha uživí pětičlennou rodinu?

Od: bulik* odpovědí: 44 změna:

Kolik ha orné půdy uživí pětičlennou rodinu v obilnářské oblasti bez dobytka?

 

 

44 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

cyklopoutnik*

2x

Vzhledem k naivitě Tvého dotazu a Tvých představ jsem přesvědčen že o fungování hospodářství v zemědělství nemáš ani potuchu.

bulik*

V čem je můj dotaz naivní?

Skoro ve všem.

cyklopoutnik*

Tvé úvahy mi připomínají restituenta 90. let, kterému byla navrácena po dědečkovi pole. Tak dal výpověď ve fabrice a přestěhoval se z města na grunt. Vrhnul se s nadšením do sedlačení, že ukáže těm hloupým jézeďákům jak měli správně hospodařit. Kolik zasil, tolik sklidil, sláma zůstala za práci a prodej gruntu pokryl dluhy. Tohle všechno stihl do žní, které přišly příští rok. Tak dej si říct a nedopadni taky nějak podobně.

bulik*

No tak znalče cyklopoutnik®, kolik čistého zisku(výnos mínus náklad) dá průměrně jeden ha z rostlinné výroby?!

cyklopoutnik*

Čistý zisk z hektaru zemědělské půdy býval statistický údaj a jak víme, statistika je přesné počítání nepřesných čísel.

Čistými zisky z hektaru půdy se zabývá kdekterý zemědělský ekonom a kdejaké zemědělské fórum. Například toto: bluetrader.cz/...

Dál použij Google ale není radno vycházet ze statistických údajů, které nezahrnují, ani nemohou zahrnovat všechny ekonomické položky.

Navíc tak jak si to sedlačení představuješ, tedy minimální živočišná výroba, tak musíš počítat s poklesy výnosů, jelikož strojená hnojiva jsou drahá a nezabraňují vyčerpávání půdy, která humus z hnoje potřebuje. Strojená hnojiva Ti nezajistí doplňování organických složek v půdě. Při pěstování obilovin s absencí živočišné výroby z půdy jenom odvážíš obilí a slámu.

Jasně, slámu můžeš na poli pořezat zaorávat ale půda bude stále strádat protože sláma nepředstavuje plnohodnotný humus a navíc Tě ekonomika bude nutit vypěstovanou slámu prodávat. Bez živočišné výroby budeš špatně hospodařit. Navíc těžko pěstovat obilí v monokultuře. Pravda, někteří to tak dělají ale vyčerpávají si tím půdu. Obilí není řepka a pro ni si vytvořil podmínky jenom Babiš. Ani tu kukuřici nelze dobře pěstovat bez hnoje, časem by byly nízké, klesající výnosy.

bulik*

No bohužel komunisti ukradli dědovi celé hospodářství i s dvaceti dojnicem, koňmi, prasaty, technikou atd. a ti samí komunisti po vítězném listopadu vraceli jen pole. Taky bych měl rád dvacet nemléčných krav jako výrobníky hnoje, ale kde vzít na stáj se vším kolem - hnůj, hnojůvka, rozmetadlo, vyvážečka hnojůvky atd. Takže se zatím soustředím na zelené hnojení a účastním se školení. Začíná se rozjíždět studie o plné náhradě hnoje zeleným hnojením a zvýšením množství žížal v půdě i pro vaššímu zadržování vody v půdě.

A o tom to je, kdysi se hosodařilo v uzavřeném koloběhu. Dobytek produkoval hnůj který zvyšoval )rodnost pole bez chemie..naši předkové prostě věděli že rostlinná se bez živočišky neobejce ...

 

111®

0x

no to záleží na tom co chcete všechno pěstovat. Kukuřici by mohl stačit jeden ha. a kdo to bude obdělávat?

maxipes

Nenech se vysmát jeden ha máš jako hobby, tak na přilepšení si k dobrým výplatám.

 

vilik*

0x
Málo vstupních údajů.
Chodí ti dobří lidé také do práce?
Žijí jen z vypěstovaného nebo pěstují na prodej?
Jak si obstarává rodina věci, které nevypěstovali?
On je přece jen rozdíl určit denní potřebu mouky na osobu a výnos z hektaru jako podklad pro určení minimální potřebné plochy nebo počítat s prodejem pšenice a po odečtení nákladů nechat zisk coby peníze na roční náklady rodiny.
bulik*

No abych to zjednodušil, tak dva dospělí a tři děti, které půjdou časem na střední. nikdo z dvou dospělých by neměl zaměstnání, žádné potraviny by nekupovali kromě soli a cukru, měli by slepice, brojlery, kozy, tři prasata, včely, kromě včel by se o vše starala žena. muž by se staral o pole a kydání hnoje. Čili jak píšete, z polí produkci by po odsypání pro domácí zvířata prodali a z toho by měli dobře žít včetně zimní a letní dovolené, dvě auta.

 

pole

0x
Pro "dobré" žití potřebuješ mít stovky ha. Pro lepší tisíce.
bulik*

Kurňa, v Rakousku je průměrná výměra hospodářství 18ha.

pole
Tady jsme v ČR, Rakousko je jinde.Oni mají větší dotace a spousty rodin tam nefarmaří jako jedinný příjem rodiny.
Kamarád má cca 40ha a má to pouze jako přivýdělek, protože jinak by ho to neuživilo.Prodat to nechce jen z důvodu, že pozemky dostali zpět v restituci po předcích. Jeho děti to už asi prodají. Nemají k tomu vztah.

 


0x
A kdo se bude o to hospodarstvi starat behem tech super dovolenych?
Aby sis mohla brat dovolenou, ktera bude delsi nez par hodin, tak potrebujes zamestnance. A tedy i vydelat na jejich mzdy.
To uz ale neni o hektarovem policku a dvou kozach.
Jak pes u boudy budes k tomu privazana a v padesati budes mit zniceny zada a idilka se nekona.
bulik*

O pár zvířat by se starali rodiče co jsou v důchodu nebo kamoši. Když je všechno nachystáno, tak deset dní sbírat vajíčka není problém. Na polích se dá najít termín, kdy není potřeba deset dní(ale i v létě měsíc) zásah.

No - starat se o "slepice, brojlery, kozy, tři prasata" (včely nepočítaje) není zrovna "pár zvířat"

bulik*

No, mohu Vám říci, že znám hospodářství, kde je vše zmechanizované. Ranní otevírání kurníků, večerní zavírání, napájení vodou, sypání krmiva(šrotu). Jen podojit kozy se musí, ale to je sranda.

Někdo má mechanizaci, jiný důchodce

bulik*

To zmechanizování je jednoduché pořídit, vše se dá koupit a není to drahé.

S tímhle přístupem ani nedoporučuju začínat.

 

moravan*

0x

Každopádně bez mechanizace by se to neobešlo. Traktor, valník,stroje jako např secí, kombajn, nakladač, pluh,postřikovač,rozmetadlo hnoje atd. Dále chlévy pro dobytek,slepičárna,sklad na krmivo,seník s technologií na uskladnění píce,přístřešek pro stroje na zimu dílnu na opravy .Určitě by se toho našlo ještě více.Dále náklady jako nafta, náhradní díly postřiky. Dále se platí daně, zdravotní pojištění.Jen do toho!

bulik*

Šlo by jen o rostlinnou výrobu a setí, postřiky, sklizeň by dělal místní službař.

cyklopoutnik*

Šlo by jen o rostlinnou výrobu...

A čím budeš hnojit? Jen práškama anebo budeš hnůj kupovat? Sušený anebo granulovaný? Na trhu je velký výběr, jen ty ceny kdyby nebyly tak vysoké.

 

liska5

0x

V dotazu píšete bez dobytka, pak se zmiňujete o zvířatech. To je těžké, když tak málo víme. Máte stáje nebo chlívy? Jakou techniku? Budou všichni makat a nechodit do práce?

Budete mít vlastní seno? Sami si pěstovat krmivo? Máte na pozemku vodu? Počítáte se skleníkama? Zda a jaké ovocné stromy? Budete něco pěstovat nebo chovat na prodej? Myslím zeleninu, vejce, králičí maso, sadbu, sýry, kuřata, květiny...

liska5

Dotaz odpovídá mentalitě mladšího školního věku. Snad mu s našimi odpovědmi leccos dojde.

bulik*

Kolik ha rostlinné výroby uživí pětičlennou rodinu. Na ta zvířata zapomeňte, ta jsou jen pro domácí spotřebu. Uživit rodinu by měl jen prodej rostlinných produktů po odečtení nákladů na jejich vyprodukování.

Čím se to zvíře pro domácí spotřebu bude krmit?

bulik*

Produkty ze dvou hektarů.

V tom případě je nejvýnosnější konopí

liska5

Kdyby to mělo být zahradnictví, tak stačí pět hektarů a i chlívek a kurník se tam vejdou. Ale dokupovat nejen cukr a sůl, ale i mouku a plno dalšího.

 

ha
16.06.19 21:37

0x

86 ha

86 ha nepokryje 2x ročně dovolenou na to je třeba dalších 34 navíc

 


0x

Co míníte pěstovat a máte vůbec pole?


doplněno 16.06.19 22:38:

Jo, číst umím. Ono se to k tomu vztahuje. U každé plodiny je jiná výnosnost. Dále jestli máte pole vlastní nebo budete platit nájem, máte strojní vybavení, máte znalosti, atd. O ekonomice zemědělství sice ještě nějakou potuchu mám, ale tady to nemá cenu. Jste jak flašinet stále do kolečka.

bulik*

Otázka zní: Kolik ha orné půdy uživí pětičlennou rodinu v obilnářské oblasti bez dobytka?

bulik*

No zatím máme 24ha rostlinné po osmi ha, točíme řepku a dvakrát po sobě ozimou pšenici. Takže nějaká praxe a i vzdělání je. Kromě toho mám nezkrácené zaměstnání. Měl bych zájem vědět, kolik ha by nás uživilo, abychom nikdo nemusel být někde zaměstnán. Představu mám, ale chtěl jsem se zeptat, jakou mají představu druzí.

 

athenaise*

0x

bulik@...zkuste si přečíst toto: zemedelec.cz/...

 

rv*

0x

Zemědělství dosahuje nejnižší produktivity - nižší než pohostinství, ubytování. Malozemědělství jen 2/3 velkozemědělství. To znamená, že zemědělec málo produkuje a málo vydělá. Navíc je to dřina. Pořiďte si barák s velkou zahradou, u kterého budete realizovat svůj koníček na pár záhoncích a na všechno vydělávejte ve fabrice.

bulik*

Pracoval jsem ve fabrice 40let od dělníka až po ředitele po sametu 20 let. Mohu vám s důvěrou sdělit, že pracovat ve fabrice je poslední možnost jak vydělat peníze !

 

jendad

Mám souseda co se živí jako zemědělec. Přesedá z jednoho traktoru do druhého . Ruzné nákladáky , mašiny se tam hromadí na pole . Stručně řečeno celá rodina maká , žádná sobota , neděle . Žádná dovolená , staré auto . Má sice majetek , ale lituji je. Zaměstnal by aspon tak pět pohunku . Podle mého zemědělství je poslední čím se živit . Ale prostě majetek je u nás majetek . A jsou lidi co si tak připadají že jsou sedláci a kdo je víc.

rv*

Já myslel, že vás zemědělství baví. Ale pokud chcete vydělat peníze, tak to běžte do služeb - banky, nákup a prodej, pojištění, software, ISO, ...

 

samosato*

0x

Pokud jsou jednotlivý členové rodiny neduživí, půda je neuživí.

 

pantovarnik*

0x

Výborný směr. Četl jsem si ty odpovědi dole a fakt mazec. I jsem kvůli nim tady registroval. Typický český člověk se nezapře: vůbec nehledám, jak by to šlo, ale hledám milión důvodů proč to nepůjde. Já tvrdím, že to jde a není žádný unikát nebo boží zázrak.

A teď k věci. Tento plán se dá provést, ale vůbec to není sranda. Močůvka a hnůj je lepší vlastní, ale dá se (bez živočišného chovu) odkoupit od sedláků v okolí. Navíc, na slovo kompost (když není ten živočišný chov) se také zapomíná. Stejně tak mohou za úplatu provádět těžkou zemědělskou činnost. Jestli máte v úmyslu jíst něco zdravějšího, než ten odpad v krámech, tak je většinou těžký problém s plevely a škúdci. Také je nutné zajistit, aby okolní chemizátoři (rozuměj současní zemědělci) nezasáhli svou činností vaše pozemky. To je obvykle největší problém. Doporučuji si také nastudovat které rostliny s kterými se mají z důvodu vzájemné ochrany, ale i tak to bude opravdu záhul.

Počet hektarů pro rodinu je různý. Lze pěstovat intenzivním způsobem na menším pozemku a nebo klasiky extenzivně. Rozhodně je ale optimální se porozhlédnout po podobně smýšlející rodině/ách a spojit síly. To je asi nejlepší cesta, kterou se lze dát. Dá se k tomu napsat litanie, ale to stačí. Hlavně nevěřit tlachalům, co si myslí, že krávy jsou fialové

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]