Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám dotaz jaký je rozdíl je mezi ukončením a přerušením pracovní neschopnosti. Jsem již 5 měsíc v pracovní neschopnosti, podstupuji různá vyšetření ohledně stanovení diagnozy. Bya jsem i hospitalizovaná na rehabilitační klinice 3 neděle. Můj problém zdravotní je ohledně pohyblivosti svalů a s tím spojené dýchání. Mám vysokou apnoe - byla jsem ve spánkové komoře, a pravděpodobně začátek astmatu - to se vyšetřuje. Další vyšetření mě čeká v červenci . Bude mi přidělen přistroj na dýchání v noci. Z rhb.kliniky mi doporučují pokračovat v pracovní neschopnosti a doporučuji mi pobyt v lázních . Dcera mi nabídla, že se o vše postará a vezme mě k moři, ohledně dýchání a i ohledně mých svalových problémů .
Potřebovala bych informace, co by bylo pro mě nejlepší ohledně neschopenky. Na internetu to nějak nemohu dohledat, aby to bylo srozumitelné a jednoduše vysvětleno , co mohu a nemohu udělat a co pro mě z toho vyplívá. Nerada bych neschopenku rušila, v červnu i v červenci budu pokračovat ve vyšetření.
Děkuji za odpověď.
Yota
Kdybyste v pracovní neschopnosti chtěla odjet k moři, musel by vám žádost schválit posudkový lékař:
z. č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění
§ 56
(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.
Ptejte se vašeho lékaře, zda by tato možnost u vás přicházela v úvahu. Jinak by bylo nutno PN ukončit - ale otázka je, jak by se k tomu stavěl váš zaměstnavatel. Samozřejmě, že kdyby to váš zdravotní stav vyžadoval, mohla byste případně mít "neschopenku" novou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.