Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mám dotaz - nevlastní syn dokončuje 5ti leté studium na vysoké a oznámil nám, že se chce dále vzdělávat a máme mu nadále posílat alimenty. To už s manželem nechceme, máme spolu další nezletilé děti a myslíme si, že 5ti leté studium na vysoké stačí k tomu, aby si našel dobré zaměstnání, spíše se nám zdá, že se mu nechce pracovat. Má syn nárok na další alimenty? Oblast dalšího vzdělávání ještě neví...možná si chce zlepšit na jazykovce AJ jazyk. To by si ale mohl najít práci a vzdělávat se sám.
děkuji za odpověď, Pavla S.
Teoreticky na to nárok má, za určitých okolností. Vy mu můžete (poslala bych doporučený dopis, možná bych tím i pověřila právníka, příp. ten by dal návrh na zružení vyživovací povinnosti k soudu - měli jste vyměřeno výživné soudně?) sdělit, že dle vás už se může živit sám, případně si přivydělávat tak, abyste ho nemuseli podporovat. Mimochodem - posílá/předává vám nějaká potvrzení, že řádně studuje?
Může se pak stát, že vaše rozhodnutí napadně soudně.
A soud bude rozhodovat individuálně, podle dalších okolností.
---------------------------------------
Když dojde na konflikt a dospělé dítě se bude domáhat výživného u soudu – jiná cesta totiž, pokud se nedohodnete sami, není – bude soud každý případ posuzovat individuálně.
Zdroj: penize.cz/...
Dobrý den, vyživovací povinnost rodičů k dětem obecně trvá do té doby, dokud nejsou děti schopny samy se živit. Po skončení VŠ se předpokládá, že takový dospělý člověk je schopen se sám živit. Další studium je už jen jeho svobodná volba. Samozřejmě se vše posuzuje individuálně, zvláště pokud by došlo k soudu. Myslím, že soud by mohl stát na Vaší straně. Promiňte ale tohle je od syna vyčůranost (slušně řečeno) že se chce nechat v nějakých 26,27 letech ještě živit? Spíš se mu nechce jít pracovat. Spousta lidí, kteří studují VŠ si už dávno buď vydělává nebo přivydělává. Ke zdokonalení jazyka si může zaplatit kurz a učit se při práci. Hodně firem dnes nabízí jazykové kurzy při práci. Nebo at jede na nějakou dobu pracovat do zahraničí, tam se také jazyk naučí. Stála bych si za svým a pokud máte ještě další děti, které Vás potřebují, tak bych skončením VŠ už žádné výživné neplatila.
@pavlas - Má syn nárok na další alimenty?
Záleží na tom, zda bude studovat proto, "že se mu nechce pracovat" nebo si dalším studiem bude rozšiřovat znalosti v oboru.
Podle toho, co píšete, se jedná spíš o tu první možnost - pak vyčkejte, až syn ukončí studium a jeho rodič, který platí výživné, mu oznámí (písemně a doporučeně), že od příštího měsíce platit přestává a současně podává k soudu návrh na ukončení vyživovací povinnosti. Podat je ho nutné už proto, aby měl "v ruce" rozhodnutí soudu o zrušení vyživovací povinnosti, která byla předtím jiným rozhodnutím upravena.
Po ukončení Vš okamžitě přestaňte platiit výživné. Přeplacené výživné se nevrací.
Zbytek nechte na synovi. At si podá žádost u soudu sám, nebudete mu vše servírovat pod nos. Je málopravděpodobné, že se u soudu setkáte se synem. Doplatit alimenty se dají bez postihu doplatit vždy, ale to vám dle mne nehrozí.
@praxe - Přeplacené výživné se nevrací.
U zletilého potomka, které je schopen se sám živit, by mohlo být přeplacené výživné posouzeno jako bezdůvodné obohacení - ale zas by se o vrácení muselo žalovat.
Soustavná příprava skončila a další je na synovi. Jednododuše přestanete vyplácet další výživné po oficiálním dokončení hlavního studia a pokud by syn chtěl stále žít na váš úkor, bude jen na něm prokázat, že se dál soustavně připravuje. To ale asi nepůjde, protože další nějaké studium, třeba cizí řeči je něco navíc. Tím spíše, když je to v jiném oboru, než který studoval. Nemusíte nic k soudu dávat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.