Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výživné na dceru

Od: t3r3zk4 odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat...
Věc se týká mé sestry a mojí matky. Po rozvodu rodičů byla sestra svěřena do péče matky, od které kvůli psychickému týrání sestra hned po dovršení 18. roku utekla. Nyní žije sama a matce byla uložena vyživovací povinnost. Sestra stále studuje na střední škole a v září podala žádost o zvýšení výživného - kvůli matčiným vysokým výdělkům jí byly odebrány příspěvky na dítě (na sebe), zvýšil se nájem, atd. Soud se bohužel táhl, první stání mělo proběhnout na konci ledna. Matka celou du dobu (od září) podávala různé námitky a vyjádření - aby vzbudila dojem, že je bez prostředků, nevzala si ani právníka - poslední její vyjádření k soudu v dané věci bylo ovšem již v zastoupení remomovaného místního advokáta, bylo celé lživé a smyšlené. Sestra dostala strach, aby nakonec nemusela matce platit ona za právní služby, tak nechala celé řízení zastavit - také proto, že matka by se po soudním jednání jistě odvolala a celá věc by se tím ještě protahovala a vzhledem k tomu, že sestra již v květnu maturuje a už nyní je ze soudu tzv. "na prášky", nechtěla celou věc dále prohahovat, protože rozhodnutí by pravděpodobně příšlo "pár dní" před maturitou, čímž celá věc pozbývá na smyslu - po maturitě půjde do práce a postará se o sebe sama. Nyní ale přišlo sestře rozhodnutí soudu o tom, že musí matce zaplatit za právní výlohy sumu větší než 50 tis. korun, což samozřejmě sestra jako student, který si vydělá na brigádách cca 2 tisíce měsíčně, nemá z čeho zaplatit. Chystá se samozřejmě podat odvolání, je z toho ovšem dost vyděšená. Ještě bych chtěla upřesnit, že naše matka vydělává cca 100 tis. měsíčně, nikdy s námi neměla dobré vztahy a sestra se jí prostě bojí, v psychickém nátlaku, lžích a vydírání je matka velmistr... Jaká je naděje na úspěch? Bude muset danou sumu skutečně uhradit? Vždyt to naprosto postrádá logiku... Prosím poraďte... Předem Vám děkuji.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

repak*

2x

Matka vydělává tolik jako zaměstnanec, na živnostemský list nebo má firmu? Ve druhých dvou případech by rozpor mezi realitou a tvrzením pro stanovení výše výživného mohl zajímat třeba finanční úřad. Toho se "podnikatelé" bojí víc než čerta.

 


0x

Podle toho, co píšete, by měla nárok, a ten se dá uplatňovat i zpětně. Jinak samozřejmě je to zapeklité,dodrý advokát dokáže pěkně zamíchat karty, i když podle zdravého rozumu by měl být sestřin nárok jasný. To je jen můj náhlet, který Vám moc nepomůže, ale napadla mne jiná věc. Psychické týrání je taky týrání, i když řada lidí uznává pouze fyzické týrání. Co takhle obrátit se na Bílý kruh bezpečí? Nevím, jestli v tomhle mohou pomoci, ale zamyslete se nad tím.

 

jirbar*

0x

Jako 18. letá si jistě musela dát návrh na výživné již sama. Není zde řeč o otci i ten má vyživovací povinnost.

No a soud, to je o tom co kdo prokáže a soud to posoudí. Pochopitelně ten neúspěšný hradí náklady řízení. O tom to je.

No a píšete, že ji je přes 18 a studuje střední školu. To snad maximálně musí být již poslední ročník.

Není povinnost soudu přiznávat výživné rádoby věčným studentům kteří třeba opakují ročník. Holt plnoletý již musí odpovědnost převzít na sebe.

oskiii*

Víte, kdybyste pozorně četl, tak dobře víte, že tazatelka psala, že její sestra bude letos maturovat a po maturitě si hodlá najít práci, aby se nějak uživila a ne že jí jde o to, aby tahala po svý mámě co nejvíc peněz a válela si šunky! A to, že jí je přes 18 let neznamená, že je věčný student, takže příště laskavě prvně čtěte, než vůbec začnete na něco reagovat!

jirbar*

To je sice pravda, ale taky není psáno kdy jí bylo 18. Takže číst umím.

doplněno 18.02.10 17:31:

A kdyby si sestra dala reálný návrh s nepřehnanými požadavky, tak by byla jistě úspěšná a žádné náklady by nehradila.

To že vzala návrh zpět, to si vše podělala sama.

 

zyx

0x

Možná by se Vaše sestra mohla obrátit s prosbou o pomoc (radu) na městský úřad - sociální odbor, oddělení sociálně-právní ochrany dětí. I když je již plnoletá, má vzhledem k soustavné přípravě na budoucí povolání (denní studium) na výživné od rodičů nárok a to je právě věc, kterou se sociální pracovnice také zabývají. Popřípadě Vám určitě mohou doporučit bezplatnou občanskou poradnu, kde je možné zdarma konzultovat postup v právních otázkách.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]