Nejste přihlášen/a.
Zatím to tu nikdo nenapsal, takže ...
Ukončené dědické řízení již nelze zvrátit, i když zde třeba nastaly procesní chyby atd..
Znovuotevření dědictví nemůže žádným způsobem změnit již ukončené řízení, ale řeší třeba nově nalezený majetek.
Pokud někomu vznikla škoda, je třeba podat žalobu na osobu, která mu jí způsobila. Tedy notář, teta, babička atd...
A podepsali jste oba zápis z toho řízení, v němž se dědictví po dědovi zříkáte? Pokud ano, asi by to chtělo advokáta a nechat otevřít dědické řízení s tím, že došlo k porušení vašich zákonných práv. Pokud ne, pak mi tam chybí svobodné vyjádření vaší vůle o vzdání se dědictví.
V každém případě doporučuji vzít všechny dostupné dokumenty z dědického řízení po otci, najít schopného advokáta a nenechat se z dědictví po dědovi "vystrčit".
A co na to babička. Ví o tom, že chcete její majetek?
To není rejpání, to je přesné označení děje.
Babička soudním rozhodnutím nabyla majetek po svém muži. Je tedy její.
Ty se teď ptáš, jestli je možné docílit toho, aby soud babičce část jejího majetku vzal a dal ho tobě.
@Misap, jaké rejpání?
Teta se za Vás dědictví zříci nemohla, to jste museli udělat Vy s bratrem. (Teta se mohla dědictví zříci pouze sama za sebe.)
Pokud jste se s bratrem a tetou dobrovolně (zatím jste neuvedl/a nic, co by svědčilo o něčem jiném) vzdali dědictví ve prospěch babičky, tak je to teď její majetek.
Já stejně jako @Satam poradím se s příslušnými podklady obrátit na advokáta, protože bez přesných informací (je potřeba vědět, jak zřeknutí se dědictví proběhlo.
Podle mne jste museli něco podepsat, tetino sdělení k tomu nestačilo) nelze dost dobře poradit.
Dále mne zaujal mne výběr peněz (ten měly provést babička s tetou?) po smrti dědečka. Ten výběr se mi nezdá moc pravděpodobný. Banka správně neměla až do vyřízení dědictví výběr umožnit.
Banka mohla z účtu i po dědečkově smrti podle pokynů, které zesnulý dal předem, dále provádět trvalé platby.
Píšete "vybraly". Jak vybraly? Dovedu si představit, že babička byla oprávněna s prostředky na účtu v nějaké míře nakládat, ale pochybuji, že Vaše teta měla k dědečkovu účtu disponibilní právo.
Ten výběr peněz po dědečkově smrti Vám potvrdila banka? Nebo je to jenom Váš dohad?
@Misap, použila jste množné číslo> "vybraly", proto jsem zapochybovala, jestli měla dispoziční právo k účtu i teta.
Můžete-li výběry po dědečkově smrti doložit (jak?> ten účet jste převzala Vy?), byl by to další majetek spadající do dědictví. Ten by se měl projednat.
Věřím Vám, že jste nebyli schopni se o něčem dohadovat, ale zdá se mi, že to řízení moc nepamatujete. Ke zřeknutí se dědictví opravdu nestačilo tetino prohlášení.> Vy s bratrem jste to museli podepsat.
@Pletiplot, na to by se mělo přijít z výpisu z účtu.
Pokud měla babička dispoziční právo, mohla peníze vybrat, a banka nemusela vůbec vědět, že majitel účtu nežije.
Já Vás asi chápu. Přece jenom to byla situace, kdy zapracovaly nervy, smutek, slušné vychování.
Ale byla to asi již druhá schůzka u notáře. Tedy jste tam nebyli poprvé, nebo alespoň Vy tazatelko. Nejdříve zemřel otec a to se také projednávalo dědictví za Vaší přítomnosti?
Možná bratr byl moc malý, tak tam nebyl?
K notáři se jde, ale povětšinou se v té rodině již dříve lidé sejdou, a pohovoří, jak by se asi ten majetek měl rozdělit, kdo by co chtěl, co si přál zemřelý, komu co slíbil.
Možná, že takové setkání v rodině nebylo, nebo vzpomínejte, jestli se někdy při návštěvě u babičky teta nezmínila a vy s bratrem, nebo každý zvlášt, řekli, že nic nechcete. No a teta to použila u toho notáře. Notář již předpokládá, že se pozůstalí domluvili - teta jako mluvčí promluvila a on se již konkrétně na Vás a bratra asi neobrátil?
Vím, jak jsou tyhle věci na nervy a člověk se nechce před notářem brát za svoje, protože mu to je nepříjemné, jak to vypadá, že člověk baží po majetku.
A člověku je proti srsti, říci, ale teto, takhle ne, na ničem jsme se nedohodli, nebo, my o ničem takovém nevíme.
Stačila jedna věta - řešme to podle zákona.
Pokud se tedy jedná o větší majetek.
----------------
Ohledně těch vybraných peněz, ono by se nemělo vybírat, ale i já měla v rodině výběr v den úmrtí a na účtu zbylo 1200 Kč.
Děda již nemohl, důchod mu šel na účet a z bankomatu vybíraly /znaly PIN/ dvě osoby, se kterými děda bydlel a měl k nim důvěru. A asi by to tak i chtěl, vždyt se o něj staraly. U notáře jsem ani nebyla pozvaná a na dotaz jsem dostala odpověď, že se za to pořídil pohřeb.
Tak se nad tím zamyslete, o jak velké peníze šlo, jestli to nepadlo na tyhle věci.
Otevírání pozůstalosti nyní bude stejně tvrzení proti tvrzení, jak chcete vysvětlit, my jsme podepsali, protože jsme nevěděli, báli jsme, byli jsme psychicky na dně, neporadili jsme apod.. Myslím, že bude ve vás špatný pocit, kvůli řešení před pěti lety, ale aby ve Vás nebyl ten pocit ještě horší, při pokusu o znovuotevření dědictví. Tak to zvažte. Nemyslím, že jste podepsali pod nátlakem, to by úřadující notář nedopustil. Jenom jste nevyjádřili dostatečně svůj nesouhlas a podepsali, i když jste se cítili, že to není vaše vůle.
@Belicka,
nemyslím si, že by šlo o "nedostatečné vyjádření nesouhlasu" a/nebo o "podpis i když cítili, že to není jejich vůle". Podle mne by toto notář nepřipustil. Navíc je měl notář před podpisem poučit o důsledcích.
Výběr z bankomatu v den úmrtí by měla banka oznámit notáři, ta částka měla být zahrnuta do dědictví. Jestli znovu otevřít dědictví, pak snad v případě, že tam opravdu došlo k výběru částky, která nebyla zahrnuta do dědictví (nově objevený majetek).
@misap - Přišel nam dopis od notáře o schůzce dědického řízení a až tam jsme se sešli všichni. Proběhlo to během 10ti minut a odcházeli jsme.
Chybí informace, co jste u notáře podepsali. Máte nějaký doklad - protokol a pod.?
Mám doijem, že popis situace popsaný tazatelkou není úplný. § 1490 NOZ, totiž říká, že: "Dědic, který dědictví neodmítl, se jej může před soudem v řízení o dědictví vzdát ve prospěch druhého dědice". Z toho vyplývá, že dědictví se může vzdát pouze dědic, který se buď již vyjádřil k tomu, že dědictví neodmítá, popř. mu uplynula lhůta k odmítnutí dědictví. Při jednání o pozůstalosti tedy tazatelka měla prohlásit, že dědictví neodmítá a poté, že se vzdává dědictví ve prospěch...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.