Nejste přihlášen/a.
Dobrý den chtěl bych se zpetat zda mužu v den ukončení nemocenské do práce tudíš spíše mně zájima zda mužu do práce když mam noční směnu děkují za odpověd
Ano, pokud mu jí ukončí se včerejším datem. Nemůžete jeden den mít zaplacené nemocenské dávky a zároveň mzdu.
Zaměstnavatel uvede, že v den ukončení nemoci z-nec odpracoval např. 6 hodin, přičemž jeho směna činí 8 hodin. Protože má za 6 hodin mzdu, OSSZ mu adekvátně zkrátí denní dávku. Samozřejmě že může mít dávku i mzdu, ale ne celodenní dávku a celodenní mzdu. Zkuste mi věřit, aprobovala jsem 13 let nemocenské dávky.
Ale jo, já vám věřím, ale nikdy jsem se s tím nesetkal a bylo mi mnohokrát řečeno, že neexistuje. Ale je to možné, protože lidi si práci rádi zjednodušují.
§ 17 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb.:
Má-li zaměstnanec za kalendářní den, v němž vznikl nárok na dávku nebo v němž nárok na dávku zanikl, nárok na započitatelný příjem za část pracovní doby, náleží mu dávka za kalendářní den v poměrné výši, která se určí jako poměrný díl připadající na tu část pracovní doby, za kterou mu nenáleží započitatelný příjem.
všem děkují za odpovědí a jestě by mně zajimala jedna věc když tedy mi dnes ukončili nemocenskou a mam tu noční směnu tudíš mohu jit do práce až v pondělí a dnešek budu mit stalé započitan do nemocenské?
Našla jsem odpověď na jedné právní poradně:
Tato otázka není zákonem výslovně řešena. Na jedné straně je kolem ní řada dohadů a na druhé straně nejde o tak zásadní věc, aby se kvůli ní lidé soudili v míře, abychom mohli vyjít z nějaké ustálené soudní praxe.
Máte-li neschopenku dle které jste "práce neschopen do 15.2."nemá zaměstnavatel právo po Vás požadovat, abyste nastoupil 15.2. do práce, ale obecně vzato není důvod, proč by se zaměstnanec na pokyn zaměstnavatele neměl dostavit do práce v 00:00 16.2., jelikož od půlnoci již žádná překážka pracovní neschopnosti neexistuje. Lze si nicméně představit i analogické použití ustanovení § 91 odst. 6, které pro účely určení dnů pracovního klidu zavádí pravidlo, že u zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první.
Osobně souhlasím s první variantou výkladu - překážka v práci skončí s dnem skončení pracovní neschopnosti a nevidím důvod, proč by se zaměstnanec nemohl dostavit do zaměstnání po půlnoci. V praxi je celkem běžné i to, že zaměstnanci naopak dobrovolně nastupují již na tu část směny, která připadá na den skončení pracovní neschopnosti a naopak se řeší, jestli jim zaměstnavatel může (či by dokonce měl) odmítnout umožnit výkon práce připadající na dotčený den. Pokud je mi známo, tak se v zaměstnavatelské praxi vychází z toho, že pokud je zaměstnanec ochotný nastoupit již na část směny připadající na den ukončení pracovní neschopnosti, nemá zaměstnavatel důvod mu práci nepřidělit - zaměstnavatel nesmí přidělovat práci zaměstnanci zdravotně nezpůsobilému konat práci a po faktické stránce je zpravidla jasné, že zaměstnanec pár hodin před koncem dne již bude ve stavu umožňujícím výkon práce a tento stav se "náhle nezlomí"až úderem půlnoci.
Stručně řečeno: pokud zaměstnavatel požadoval nástup např. již od 22:00 tak na to neměl nárok, ale pokud požadoval nástup od 00:00 následujícího dne, neviděl bych důvod, proč by měl zaměstnanec odmítnout konat práci. V případě nutnosti by se bylo možné zkusit dovolat jiného výkladu (posuzování směn jako celek podle počátku s tím, že zaměstnavatel s adekvátním předstihem směny nestihl přeplánovat), ale příliš bych tomu nevěřil a nepouštěl bych se do takovéhoto sporu, pokud by zaměstnavatel nevyvodil tak zásadní důsledky, že by již zaměstnanec vlastně neměl co ztratit.
Zdroj: spolcest.cz/...
@nikc ne, doktor se musí poslouchat ale kdybyste si postavila hlavu, nebo mu to ani neříkala a do práce šla, nic by se nestalo. Neschopenku byste sice měla do např. 15. a pracovala byste už od 14., bylo by tam sice porušení léčebného režimu a zaměstnavatel by Vás měl pustit do práce až s ukončenou neschopenkou, ale kde není žalobce, není soudce a šedivá je teorie, zelený strom života. Asi tak. Na ukončené neschopence zaměstnavatel uvede, že jste v průběhu nemoci pracovala 14. a 15., a dostanete o dva dny míň dávek. Tot vše.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.