Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká je šance na střídavou péči rozvedených rodičů.Matka dítěte je na rodičovské dovolené (dítěti jsou 3 roky), stará se velmi dobře. Otec dítěte tuto situaci (rozvod) psychicky nezvládá a trvá na střídavé péči. Před časem měl úraz hlavy a od té doby má zdravotní problémy i psychické. Neustále telefonuje, píše SMS zprávy a chce být pravidelně informován o jakémkoliv pohybu dítěte, navíc, je velmi vulgární při kontaktu s matkou a při předávání dítěte a i před ním se chová neurvale. Pro ilustraci uvádím, že domluva byla taková, že matka dítěte mu po rozvodu přenechá veškerý majetek a on jí nechá dítě ve vlastní péči. Otec dítěte si vymínil všechny víkendy v měsíci. Teď je všechno jinak. Nevíme si rady, prosím, pomozte radou a svými zkušenostmi.
Děkuji.
Jak zní soudem schválená dohoda o péči o dítě po rozvodu? Podal otec k soudu návrh na změnu - tedy je reálná možnost, že k jednání dojde?
Můžete si dokladovat jednání otce, ukládat SMS, nahrávat telefonáty, případně i jeho chování - ale nesmíte ho nikde zveřejnit (!), jen navrhnout jsko důkaz dojde-li k soudu. Rovněž zkuste zajistit (pokud možno) nezávislého svědka/svědky otcova chování při předávání dítěte, který bude ochoten svědčit před soudem.
V první větě se ptáte, jaká je šance na střídavou péči u rozvedených rodičů.
To je zmatečné. Nejdříve se ,,řeší děti,, jestli bude střídavá péče, nebo který z rodičů jej bude mít a druhý se bude starat v určené dny. Teprve potom se přistoupí k rozvodu manželství.
Tříleté děcko je již dostatečně velké, dokáže říci, co chce, co se mu nelíbí. Ve třech letech nastupuje do předškolního zařízení, tak proč by nemohlo být i u otce?
U střídavé péče se hledí, aby bydleli všichni co nejblíže u sebe, nebo v dojezdové vzdálenosti, a děcko navštěvovalo stále jedno školské zařízení.
Ale myslím, že to je náročné pro všechny zúčastněné, záleží, jaké mají rodiče povolání, aby měli dostatek času na péči.
Podle mého okolí, dnes soudy nepreferují pouze matku, ale kupodivu i otcové jsou bráni na milost, že se dokáží o malé děcka postarat. A je to dobře. Mužský prvek je v rodině nezastupitelný.
------------------------------------
Je tragédie, když se domlouvá výměna dítěte za majetek. A jenom dobře, když otec zjistil, že se s vlastní krví nedá kupčit a změnil názor. To by měla matka respektovat.
Otec se nebude chovat neurvale, pokud nebude mít důvod. Návrh na rozvod s ním asi zacloumal. Obě strany by se neměly snižovat k naschválům.
Pro dobrý vývoj dítěte, které již vše dobře vnímá, bych doporučila řešit vše ohledně styku dítěte s oběma rodiči v klidu a s radostí. Nechcete mít přece labilní dítě s psychickými problémy. /třeba koktání, pomočování, okusování nehtů/.
Dítě má nárok na otce i na prarodiče z obou stran.
Otec se podle mne dá dohromady a dítě má na styk s otcem právo.
PS: "Handlovat" dítě za majetek a pomlouvat bývalého manžela mi nepřijde dvakrát rozumné. Víte, že si to zde může dítě za pár let přečíst?
Omlouvám se, ale to je v posledních už druhý dotaz na "vyšachování otce".
@Jedubabicka> záleží na tom, jakého druhu ty zdravotní a psychické problémy jsou.
Dítě nemůže za to, že jeho otec není zcela zdráv a ne všechny zdravotní či psychické problémy musí otci bránit v kvalitní péči o dítě.
Co by se dělo, kdyby náhodou onemocněla matka? Také by její péče byla vhodná až poté, co se uzdraví?
@Jedubabicka> byla jste u toho otcova "nestandardního" chování před dítětem? Jste si jista, že je záměrně nevyvolal někdo jiný? (Mně ta otázka až moc připomíná snahy některých matek "eliminovat" otce ze života dítěte.)
Nejde o vyšachování otce v žádném případě. Naopak. Jen si myslím, že dokud je dítě takto malé, mělo by být u matky.
@iz - Otec se podle mne dá dohromady a dítě má na styk s otcem právo.
Právo na styk mu nkdo neupírá - podle tazatelky dítě předáváno je. Ale o střídavé péči by asi bylo vhodné uvažovat až se "dá dohromady" fyzicky i psychicky.
@iz - Co by se dělo, kdyby náhodou onemocněla matka? Také by její péče byla vhodná až poté, co se uzdraví?
Samozřejmě - v závislosti na jejích potížích. Stejně tak pokud by její chování před dítětem bylo, slušně řečeno "nestandardní", poradila bych stejně jako v případě otce.
Nejsou "otec" a "matka", ale "rodiče" - se stejnými právy a povinnostmi (i když si to mnozí nemyslí).
Oba rodiče mají morální právo se s dítětem stýkat a starat se o něj, buď v poměru 1:1, nebo ideálně podle dohody v zájmu dítěte. Důležitá je proto komunikace, která dost může ulehčit soudu rozhodování.
Odpověď je tedy ta, že šance závisí na komunikaci rodičů, pokud je dobrá, je velká šance, že ke střídavce dojde. Pokud není dobrá, tak soud svěří do péče jednomu rodiči. Dnes (a hlavně včera) je doba dost nakloněna feminismu a ženám, tudíž v případě nekomunikace má matka velkou šanci, se bude dítě svěřeno jen do její péče.
Pro více informací doporučuji vyhledat o střídavce na Googlu, tam je mnoho příběhů, možná najdete podobný Vašemu.
Moje vnučka je ve střídavé péči od dvou let, záleží na soudci, někteří jsou bohužel proti a otec musí dost bojovat, zvláště, když se matka brání a vymýšlí si nesmysly jako ta její.
@aja1946 - když se matka brání a vymýšlí si nesmysly jako ta její
A to je vaše dcera nebo snacha?
@Jedubabicka> na totéž byste se měla zeptat tazatelky.
Zájem o dítě (tedy i telefonáty i SMSky, pokud nepřekračují nějakou rozumnou hranici) by měl být v pořádku. Já v té otázce i dalších reakcích cítím snahu bránit dítěti ve styku s otcem.
A dost mne mrzí, že si spousta lidí (hlavně matek, ale často i babiček) neuvědomuje, že hlavní je to dítě, které má právo na oba rodiče.
@iz - hlavní je to dítě, které má právo na oba rodiče
Skoro to samé jsem psala dopoledne - takže se v podstatě shodneme
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.