Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Reklamace dědického řízení

Od: pontee* odpovědí: 3 změna:

V dědictví po mé babičce, zemřela r. 1995, nebyla zahrnuta jedna parcela, kterou vlastnila. Teprve v loňském roce jsme tuto záležitost zjistili a začali řešit, nakonec byla jinou notářkou (první je již v důchodě) parcela uznána a zahrnuta do dědického řízení. Ovšem notářka po nás žádá finační úhradu za znovuotevření tohoto řízení, my však tuto věc považujeme za reklamaci původního řízení, kde první notářka opomněla parcelu zahrnout. Druhá notářka ale trvá na svém, že musíme poplatek zaplatit, my nechceme, ale nevíme kam se s celou věcí obrátit. Obáváme se také brzkých sankcí z nezaplacení. Prosím o názor a radu. Děkuji.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vosikac*

2x

Myslím,že by bylo dobré poplatek zaplatit a ten poté vymáhat na notářce, která v dědictví pochybila.I když se obávám promlčecí lhůty.

 

carterv*

2x

Dobrý den,

něco jako reklamace dědického řízení bohužel neřeší, je tu o pochybení notářky. Jedná se o nesprávný úřední postup, kdy na základě zákona o notářích a jejich činnosti (notářský řád) §57 Nestanoví-li zvláštní zákon jinak, notář odpovídá žadateli, klientovi nebo jinému účastníku za škodu, kterou mu způsobil v souvislosti s výkonem činnosti notáře. Notář odpovídá za škodu způsobenou těmto osobám i tehdy, byla-li způsobena v souvislosti s výkonem činnosti notáře jeho pracovníkem; případná odpovědnost podle pracovněprávních předpisů tím není dotčena. Podle Občanského zákoníku a jeho § 106 se pak postupuje následovně: (1) Právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá.
(2) Nejpozději se právo na náhradu škody promlčí za tři roky, a jde-li o škodu způsobenou úmyslně, za deset let ode dne, kdy došlo k události, z níž škoda vznikla; to neplatí, jde-li o škodu na zdraví.

Obávám se, že Váš nárok je tedy již promlčený a zaplatit poplatek byste i tak museli a škody se domáhat na bývalé notářce.

 

repak*

2x

Domnívám se, že v roce 1995 neměla notářka možnost ověřit jaké nemovitosti babička vlastnila - nebyla centrální evidence nemovitostí, katastry nemovitostí nebyly propojené. Takže to, že nemovitost do dědictví nebyla zahrnuta není její chyba.

Nedávno tu někdo řešil obdobný případ - po mnoha letech se přišlo na to, že zesnulý vlastnil pozemek.

doplněno 11.02.10 11:22:

poradte.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]