Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Popálila jsem se o pokličku, co s tím?

Od: anzionka® odpovědí: 33 změna:

Dobrý den,

vařila jsem vejce, na ty jsem zapomněla a mákla jsem holou rukou na poličku, která byla děsně horká. Hned jsem ji pustila a šla ruku chladit (chladila jsem pár minut). Nyní mám na palci, ukazováčku a trošku i na prostředníčku puchýře, nejsou moc velké, nemají víc jak 2 cm.

Mám začít panikařit, musím do nemocnice nebo se mi tam s tím vysmějí?

Co s tím nyní mám dělat? Zalepit? Děkuji za odpovědi.

 

 

33 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Nechte to být, do rána už stejně nebudete rukama moc dělat a zítra si kupte náplast na spáleniny - v lékárně poradí.

 


3x
Hlavně nepropichovat. Pokud to jsou malé puchýřky, za pár dní se to zahojí. Můžete ještě přikládat chladivé obklady. Chvíli to bude citlivé na teplo, ale zlepší se to. Doktora bych osobně neřešil...

 


2x

Nechte to být, leda namastit. Z puchýřů se postupně vstřebá tekutina a kůže se přilepí je spodině. Pak to začne usychat a loupat. Nejlépe mastit a časem se to sloupne a bude to v pořádku. Na pohotovost byste musela na chirurgii nebo úrazovku. Pravděpodobně puchýře prostřihnou, vypustí vodu, pokryjí mastným tylem/ obvaz napuštěný sterilní vazelínou/ a zavážou. Budete chodit na převazy, můžete si na to nechat vystavit neschopenku. Nicméně pokud se to nezinfikuje, tak se to zahojí i tak. Záleží na vás, co si vyberete. Nakonec zítra moudřejší večera a uvidíte, jak to bude vypadat.


Uvědomila jsem si, že asi 10 minut šalinou mám non stop lékarnu, zkusím něco sníst a zajet tam, kdyby měli náplati na spáleniny, tak si je vezmu, abych si to zalepila a mohla zítra fungovat a nebát se, že ten puchýř o něco prasknu, třeba ve škole. Pravědopodně to budou taky náplasti napuštěné vazelínou. Na ruce je to blbý, člověk si zavazuje boty, a tak...

kdyby praskly nevadí, jen je nestrhávat, nechat přilepené. Chrání před infekcí i bolestí. Sloupnou se samy, až se pod nimi začne tvořit nová kůže.

 


1x

Sice tady někdo radí, že by se neměly puchýřky propichovat, ale když se mi to stane, tak já to klidně dělám. Vymačkám tekutinu, aby se kůže přilípla zase na maso. Vždycky se to rychle zahojilo. A ano, pak to to bolí, je to spálenina a ty puchýře se Vám nadělaly proto, že jste strčila ruku pod studenou vodu. Příště otevřete mrazák a vezměte do ruky cokoliv zmraženého a přiložte na to místo. Pak se většinou puchýře nenadělají a přestane to rychleji bolet. Nebojte se ničeho ničeho, nic to není. Já jsem se takhle o pokličku, nebo o pekáč v troubě spálila fakt mockrát a vždycky to bylo druhý den skoro v pohodě. Píši skoro, protože se to samozřejmě úplně nezahojilo, ale už to nebolelo.

 


Díky za rychlé uklidnění, jakože už to moc nebolí, ale jsem spíš rozhozená a v šoku. Je to na levé ruce, naštěstí.

 

ben®

0x

Dobrý den, běžte na pohotovost (dostanou 90,- Kč, tak smát se nebudou). Ty puchýře jsou dost velké a zde budete dostávat jen rozporuplné rady, jak mazat či nemazat (a stejně nic kloudného na namazání doma nemáte). Nechte si to ošetřit odborně, at do toho nechytnete nějakou infekci. Zdravím!


doplněno 04.03.19 19:13:

anzionka - vidíte, jak jste si "pomohla" tím, že to nemáte odborně ošetřené. Nyní vlastně nevíte, co s tím dál a rady zde se různí. Napít se starší sodovky z PETky jste se před časem hrozně bála, ale s popálenou rukou si za doktorem nedojdete.


doplněno 04.03.19 19:28:

anzionka - no, tak fajn. Teď už jen vyhnout se infekci, nestrhnout si ty puchýře a bude to zase dobré (snad).


Poradila jsem si tak, že jsem si puchýře propíchla sterilní jehlou a zelepila náplastmi na popáleniny. Jen jsem si nebyla jistá, jestli je lepší propíchnout nebo ne a tak jsem se rozhodla po rešerších, že je lepší to píchnout doma ve sterilním prostředí než ve škole, na ulici nebo venku, když by to prasklo...

 


tak to teď více bolí a pálí než před chvílí, teprve teď jsem se trochu uklidnila a ruka začala být teplá po chlazení...

Bolet to bude, jak to přichází k sobě - můžete chladit dál. Stačí pytlík s mraženým (třeba) hráškem zabalený do čisté utěrky.


Dobře, díky, má to bolet. Budu tedy ještě dál chladit. Uff, už jsem zalarmovala i přítele po telefonu a ten mi tvrdí, že by mi u doktora stejně nic neudělali, leda bych chtěla si nechat tu ruku amputovat, což kvůli pár puchýřkům nechci.

Vy jste se spálila poprvé?

rigel

Mně vždycky ( často se spálím při pečení ) pomůže ochladit, a pak namazat gelem s aloe vera a pantenolem. Jedním ( už mi došel , byl to nějaký Aloe Vera Relax gel) stačilo namazat třeba dvakrát, třikrát po sobě - vždycky jak to zaschlo a začalo zase pálit - a ráno už jsem neměla ani fleky, natož puchýřky. Gel to byl z lékárny, nic nákladného, obyčejný, cca 80 Kč za 200 ml


Takhle víc ano, poprvé, vždycky jsem spálení zachránila tekoucí vodou, že to nebylo červené, natož aby se tam udělaly puchýřky... Tak proto tak zamatkuju...

 


0x

Já jednou na svařovně sebral holýma rukama kus železa, který byl chvilku předtím řezán plamenem, poklička nad vroucí vodou proti tomu neměla určitě víc než 100°C

Bolest to byla jako prase, na palci jsem měl puchýř takový, že se mi jeho poslední článek zdvojnásobil, ale zvládl jsem to s nějakou hojivou mastí a náplastí na puchýře z lékárny + obvaz tři dny potom jsem dělal svářečské zkoušky, po týdnu byl puchýř prakticky pryč a žádnou památku na něj nemám

 

rigel

0x

Radí se tu i ochlazení zmraženými potravinami - zmražená zelenina z mrazáku a pod. Nevím, jakou s tím má kdo zkušenost, ale zrovna nedávno na kurzu první pomoci nám takové chlazení nedoporučovali - že si prý lidé mohou kůži poškodit "omrzlinami" .

72mona3*

Ano, je to možné, pokud bude někdo moc hr a nedomyslí to. Mezi kůži a mražené totiž patří izolace - látka (utěrka, ručník). M.

"Pytlík zabalený do utěrky", jsem radila - pokud někdo nečte návody, at omrzne

 


0x

Omrznutí hrozí v případě, že se používají gelové zmrazené sáčky. Je v nich totiž produkt, který ve zmrzlém stavu opravdu může způsobit omrzlinu. Mám je doma a používám je při bolesti žíly na noze, když mám lehký zánět. Ona ta gelová náplň totiž hodně pomalu "povoluje" a můžu ji mít na noze víc jak hodinu a stále chladí. Ale zpočátku to skoro pálí, proto musí být sáček obalen látkou, jinak bych si "spálila" kůži.

"Sáček/polštářek je vyplněn měkkým gelem, tím zůstává permanentně pružný, snadno se přizpůsobí obrysům svalů a kloubů. Může se chladit v lednici nebo mrazáku, pro hřejivou terapii je možné ho krátce ohřát v horké vodě nebo i v mikrovlnné troubě. Při aplikaci se vždy řiďte pokyny pro chladící/hřejivou terapii - v případě chladící terapie není úplně vhodné přikládat polštářek přímo na pokožku, je zde určité nebezpečí lokálního omrznutí, použijte mezivrstvu!"

Ale NIKDY se mi nestalo, že bych si způsobila omrzlinu zmraženou potravinou. V případě, že se v kuchyni spálím, tak si ihned na to místo něco zmraženého přiložím na chvíli, ne na hodinu. Ona totiž stačí necelá minuta, aby se ze spáleniny odvedla "horkost" a popálenina už tolik nebolí, neudělá se puchýř a rychleji se zahojí. Přesný čas tady říkat nebudu, protože jsem to nikdy neměřila, nebyl k tomu důvod. Prostě tu spáleninu prudce něčím ledovým ochladím a žádné mezivrstvy nepoužívám. To jsou mé opravdové zkušenosti a žádné doměnky. Vyzkoušeno s úspěchem mnohokrát.

A jak píše "rigel", že v první pomoci jim řekli, aby dali pozor na zmrazenou potravinu, tak to celkem chápu, protože lidi nepřemýšlí a klidně by mohli dát kus hluboce zmrazeného masa na holé tělo a na delší dobu a tím by mohli opravdu způsobit omrzlinu. Ale třeba pytlík s hráškem by neublížil, protože ho doma používám a stačí ho mít na lince položený pár minut a už povoluje, protože to jsou drobné kuličky a ty rychle rozmrzají. A na teplém těle by ten sáček mnoho škody neudělal, ale ani nepomohl. Za pár minut by to bylo rozehřáté.

72mona3*

Suzy, technická.

Když chladíte mraženým, neudělá se vám puchýř. A kdy ho tedy propichujete? M.

Když udělám tu blbost a šoupnu ruku pod vodovod. I to se mi občas stane. I když musím říci, že hodně málo. A když se mi to stalo, tak jsem opravdu puchýř vždycky propíchla vymačkala tu tekutinu a zalepila náplastí. A dělám to tak i s puchýřem, klterý si daleko častěji udělám jinou činností, protože mám na dlaních jemnou kůži a stačí, když něco delší chvíli šroubuji, nebo když reju na zahradě. Nikdy se mi nic nestalo a zahojilo se mi to rychle. A to to ani ničím nemažu. To by mi daleko víc vadilo mít na dlani puchýř a stejně bych si ho za chvíli roztrhla, protože neustále něco dělám. Takže já puchýře propichuji. Ale píši tady své osobní zkušenosti a nikoho nemíním přesvědčovat. At si každý udělá to, co pokládá za nejlepší.

 


0x

Aby se neudělaly puchýře, mám tu zkušenost, ihned namazat mýdlem, mýdlo tuhé, jen trochu navlhlé, aby se mazalo. Potom ještě kamarádka si opařila nohu, někam si zavolala o radu, která zněla, okamžitě popadněte nějaký sprey /deodorant, osvěžovač, intimsprey/ a dlouho stříkejte. Díky těmto radám nikdy nemám puchýře. Ale když již puchýře máte, existují specielní náplasti, v lékarně vědí.

 


Hlásím, že už to nebolí, ale puchýře se mi nalily. Otázka propíchnout nebo ne? Budu dnes dělat hodně věcí s rukama včetně tance, tak nevím, jestli je lepší dávat pozor na nestrhávání puchýřů nebo na zafašované ruce, aby se mi do propíchlých puchýřů nedostala špína...

72mona3*

Hezky popsáno je to zde. Co je puchýř i jak ošetřit (propíchnout či ne ) M.

72mona3*

A ještě jeden odkaz. M.

Tak jsem si to teď přečetla a je tam právě napsáno, že se puchýř propíchnout má. Také to dělám jehlou, kterou ale nějak úzkostlivě nedezifikuji, jenom ji strčím do lahve s rumem. A ze své zkušenosti mohu říci, že je lepší propíchnout víckrát, ne jenom jednou. Když je to jenom jednou, tak se puchýř znova naleje tekutinou. Takže já propíchnu skrz naskrz a třeba i dvakrát. Také už jsem normálně prostřihla nůžtičkami na kůžičku u nehtů, protože byl puchýř veliký a pořád se naléval. Nikdy se mi nic nezanítilo, naopak se to rychle vyhojilo.

72mona3*

Já právě moc puchýřů neměla. Tedy od popálení jsem měla jedinkrát, na předloktí, puchýř vydržel a nestrhl se. Na ruce je to jiné, tam je riziko prasknutí větší. Každopádně rozhodně bych ho pak překryla náplastí, aby se kůže nestrhla i po vyprázdnění tekutiny. Brr...hrozná představa.

 

 


0x

já když se opařil, tak na doporučení jsem ruku napatlal hořčicí.. za 2-3 byla bolest ta tam a puchýřky se udělaly jen maličké...

Poslední radu, co jsem četla, tak bylo vrazit ruku do mouky. Nezkoušela jsem to.

Ja vim jen o medu a horcici ale fantazii se meze nekladou

No teda v takovémto případě, kdy jde opravdu o zdravotní problém, se fanatazii meze kladou! A napatlat med na spáleninu, tak to bych si teda nelajskla. Ano, znám a sama používám med na řezné rány, ale to je něco jiného, to není spálená kůže a dokonce puchýř. S tou moukou jsem to jednou vyzkoušela. Slévala jsem vařící vodu z květáku a vylila jsem si tu vařící vodu na nohu. Příšerná opařenina, slezla mi kůže. Bylo to večer a po ruce jsem měla jen tu mouku. Tak jsem si ji na tu opařeninu nasypala. Bolelo to jako čert, ale ta mouka to vysušila a zklidnila natolik, že jsem mohla spát. Pak jsem šla k druhý den k doktorovi a řekl, že mám opařeninu asi třetího stupně a že jsem jako první pomoc,udělala dobře s tou moukou. Trvalo to hodně dlouho, než mi to opaření úplně zmizelo. Měla jsem asi rok na stehně flek.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]