Nejste přihlášen/a.
@karlos2 - V závěti ji vše odkázal záměrně a já to podepsal... je vůbec důvod, aby to znovu řešili?
Pokud byste nesouhlasil, měl byste jako nepominutelný dědic nárok alespoň na část dědictví
NOZ § 1643
(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.
§ 1651
(1) Právo na povinný díl má i nepominutelný dědic, o němž bylo zůstaviteli známo, že je naživu, a přesto jej v závěti opominul.
Jelikož jste dědictví odmítl, nebo spíš se ho vzdal ve prospěch matky, je to definitivní
§ 1490
Vzdání se dědictví
(1) Dědic, který dědictví neodmítl, se jej může před soudem v řízení o dědictví vzdát ve prospěch druhého dědice; učiní-li tak nepominutelný dědic, vzdává se tím také práva na povinný díl s účinností i pro své potomky...
@karlos2 - dobře to se mnou sehráli, je mi z toho zle
Nemusíte odpovídat - ale proč jste se tedy toho dědictví vzdal?
Nejsem odborník, ale vaše obavy, že majetek matka rozdá nebude zakládat důvod na znovu otevření dědictví.
Píšete : to je to co mě "sere", všichni chytrý, ale nikdo s ní nemusí bydlet... To nemusíte ani vy. Matce sdělte, že pokud vám nedaruje alespoň takovou část dětictví na kterou jste měl nárok, že se do 3 měsíců odstěhujete do podnájmu. Nyní nemáte nic a po odstěhování na tom bude stejně, jen méně starostí a více se můžete věnovat svému synovi.
Vím, je to kruté, ale jestli vás má matka jistého, tak se smiřte, že z dědictví nic neuvidíte. Možná, kdyby matka o této variantě věděla, že může zůstat sama nebo v domově důchodců, ráda vám část majetku přepíše/daruje.
Na takový postup má málokdo náturu, ale znáte leší postup? Za zkoušku to stojí, nemáte o co přijít a nebo vše nechat plavat, což se vám také nechce.
@karlos2 - Nemám takovou naturu opustit rodiče v nouzi, špatně se to vysvětluje.
Vy ale pletete dohromady dvě nesouvisející věci - péči o rodiče a vzdání se dědictví. Sice oboje bylo vaše rozhodnutí, ale k tomu druhému vás skutečně nikdo donutit nemohl. Co by se stalo, kdybyste trval na svém zákonném dědickém podílu?
O svou maminku jsem se starala doma až do její smrti. Protože mě pečování zmáhalo, hledala jsem možnost odlehčovací péče. A tehdy jsem zjistila, že existují luxusní pečovatelské domy - sama pro sebe jsem je nazvala pečovateláky pro milionáře. Částečně podle popisu na jejich internetových stránkách a pak částečně podle klientely jsem se domívala, že péče je tam opravdu dobrá. Běžné pečovatelské domy byly plné a na odlehčovací péči byl dlouhý čekatelský seznam, tyto drahé domy by braly hned.
I když vylučujete možnost, že byste maminku někam dal, zjistěte si i možnost péče vněkterém z těch drahých pečovatelských domů. Maminka se svými miliony by si ji mohla zaplatit a nebylo by jí tam špatně. Vy byste v klidu žil ve svém bytě a věděl, kam rodinné peníze jdou. Z Vašich příspěvků mám dojem, že vzájemné vztahy mezi matkou a synem nejsou vřelé. A protože v domácí péči je nejdůležitější oboustranný cit, domnívám se, že Vaší mamince by v pečovatelském domě s profesionální péčí bylo dobře.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.