Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Příspěvek na péči o osobu blízkou

Od: ola® odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, prosím potřebuji požádat o příspěvek na péči, o osobu blízkou (tchýni). Našla jsem tento formulář formulare.mpsv.cz/... Prosím, do kolonky žadatel, mám vyplnit jméno a iniciály tchýně, její lékaře atd. Kde mám, ale vyplnit své jméno a své iniciály, jakožto osoby, která se bude o tchýni starat? Na to je nějaký jiný formulář?

Dále prosím, na konci formuláře píšou, že ÚP, má právo požadovat doklad o využití příspěvku a to i rok zpětně. Prosím, jaký doklad bych pak měla doložit? Tchýně, mi bude příspěvek dávat celý, já ji budu vozit po lékařích, starat se o ni, vařit, uklízet, ošetřovat. Takže jaký písemný doklad by se pak musel doložit?

Prosím ještě, formulář mám odevzdat na nejbližší pobočce Úřadu práce, nebo musím , až na nějakou Krajskou pobočku?

Děkuji, Olina

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Aktuální formulář nevyžaduje, aby byly uvedena osoba, která bude o příjemce příspěvku pečovat. Těchto osob může být víc a mohou se i střídat (dcera, syn, vnučka apod). Vyplněný formulář odevzdáte na příslušné pobočce Úřadu práce. Kontrolní orgány kontrolují využívání příspěvku jen v případě, kdy existuje podezření, že příspěvek je zneužíván - např. že pečující si za něj kupuje alkohol, prosází jej v hernách...a to většinou na upozornění. Ale pro klid duše si můžete dělat občas záznamy, jakou péči tchýni poskytujete.

 

pb®

2x

Přeji pevné nervy a hodně sil. Já jsem pro naší babku žádala o zvýšení příspěvku od začátku října 2018. Než se všechno vyřídilo, je únor a teprve minulý týden jsem se na úřadě dozvěděla, že jí příspěvek navýšili na 3. stupeň. Juchů. Ale peníze stále nemáme, zato úřad neustále posílá naprosto zbytečné dopisy, jako že řízení bylo přerušeno z důvodu že neobdrželi podklady od lékaře, pak že bylo řízení obnoveno z důvodu že obdrželi podklady od lékaře, kvůli každé pitomosti posílají nic neříkající zbytečný dopis, s modrým pruhem do vlastních rukou žadatele. To už si myslíte jo už něco udělali a ono nic. Pokud si nepočíháte na poštáka, tchyně je nechodící nebo úplný ležák a nemáte zřízenou plnou moc k přebírání její pošty, dopis do ruky nedostanete a budete čekat těch 14dní, než vám ho hodí do schránky, nebo budete nebožačku vláčet na poštu. Stejně tak si ihned podepište na úřadě plnou moc, že můžete být o průběhu řízení informována. K tomu potřebujete jen občanku tchyně a její podpis na formuláři, co vám dají, nemusí se ověřovat. Na rovinu říkám, že kdybych neměla úřad práce za rohem a nebyla doma na rodičáku, tak to nejsem schopná vyřídit. Žádala jsem už před dvěmi lety, jako zaměstnaná a těhotná a zvýšení jsem nevymohla, neměla jsem na to čas a sílu.

Tady najdete hodně informací prispevek-na-peci.cz/...

pokud byste potřebovala něco vědět, tak se ozvěte, mám čerstvé osobní zkušenosti.

ola®

Děkuji za rady. Já jsem právě slyšela, že když jsem uvedena, jako osoba pečující o osobu blízkou, nejméně ve stupni postižení II. , tak když nechodím do práce a péči zajištuji, tak nemusím být vedená na ÚP a také si nemusím hradit zdravotní pojištění. Že ho za mne hradí stát, jako, za osobu pečující. Víte něco o tom?

cesmina*

Já jsem na své ZP oznámila ,že jsem osoba pečující a pokaždé po novém posudku jim oznámím ,že pečuji dále.Pokud máte pracujícího manžela a nemáte roční příjem vyšší než 68000 Kč ,tak manžel může požádat o slevu na dani z příjmu.Příspěvek na péči se do příjmů nepočítá.

 


0x

Pečující osoba má některé výhody:

Zdravotní pojištění – stát platí pojistné za osobu pečující o osobu pobírající příspěvek ve stupni II, III, IV

Důchodové pojištění – stát platí pojistné za osobu pečující o osobu pobírající příspěvek ve stupni II, III, IV, pokud spolu žijí v domácnosti; podmínka společné domácnosti se nevyžaduje, jde-li o blízkou osobu. Pro konkrétní informace se obratte na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení.

Daně z příjmu – příjem, který vám z péče plyne (do výše přiznaného příspěvku na péči), je zcela osvobozen od povinnosti platit daň z příjmu.

Ještě chci upozornit, že pokud nastane situace, že osoba, o kterou pečujete, je celý kalendářní měsíc hospitalizována v nemocnici, ztrácí tak nárok na příspěvek na péči a vy, jako pečující osoba, nemáte státem hrazené sociální ani zdravotní pojištění. Jakmile tuto skutečnost ohlásíte na Úřadu práce, zeptejte se, jak takovouto situaci řešit – například registrací jako uchazeč o zaměstnání po celou dobu pobytu vašeho blízkého v nemocnici.

iz*

S dovolením upřesním úhradu pojištění státem: Stát za nikoho nehradí důchodové pojištění; stát za pečující osoby (plus další skupiny osob) hradí pouze zdravotní pojištění.

Dobu péče lze zahrnout do doby důchodového pojištění, pokud pečující osoba požádá o rozhodnutí OSSZ, kterým při důchodovém řízení prokáže, jak dlouho a v jakém rozsahu péče trvala. Do února 2018 bylo nutné o toto rozhodnutí požádat do 2 let od skončení péče, nyní o ně lze požádat kdykoliv po skončení péče.

Započítávání doby/... (web ČSSZ)

Náhradní doby důc/... (tamtéž)

 

det

0x

Také jsem vyřizovala příspěvek na péči asi před čtyřmi roky a žádný doklad o využití příspěvku nikdy po mně nikdo nechtěl, a ani jsem nevěděla, že toto existuje. Akorát, když osoba o kterou je pečováno jde do nemocnice, musí se toto oznámit na ÚP od kdy do kdy.byla hospotalizace. Také ještě její ošetřující lékař napíše posudek a následně přijde do bytu komise, také k vypracování posudku nemocného. Potom už jenom čekáte na vyřízení. Při kladném vyřízení vám zpětně vyplatí i měsíce od té doby, kdy jste si podala žádost.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]