Nejste přihlášen/a.
Možnost ověřit si omezení svéprávnosti dlužníka "na místě" věřitel nemá. Záleží pak na rozsahu tohoto omezení, protože podle
NOZ § 64
Rozhodnutí o omezení svéprávnosti nezbavuje člověka práva samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života.
takže by záleželo i na výši půjčené částky.
Pokud je ale svéprávnost osoby omezena i v oblasti nakládání s finančními prostředky nad určitou sumu či uzavírání smluv (půjčka, spotřebitelská atd.), pak je možno postupovat podle
§ 65
(1) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, lze jeho právní jednání prohlásit za neplatné, jen působí-li mu újmu. Postačí-li však k nápravě jen změna rozsahu opatrovancových povinností, soud tak učiní, aniž je vázán návrhy stran.
O zneplatnění půjčky (či jiného jednání) pak musí rozhodnout soud a to na návrh.
Omezení svéprávnosti bylo zákonem změněno na omezení způsobilosti k právním úkonům a je zaznamenáno v občanském průkazu.
JABRAKA
V minulosti se používal pojem svéprávnost, zbavení svéprávnosti apod. Poté byl do zákonů zakotven pojem omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům, nový občanský zákoník, který nabyl účinnosti dne 1.1.2014 zná opět pouze pojem omezení svéprávnosti.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.