Nejste přihlášen/a.
Zdravím,,,,,když zemře manžel a manželka má malý důchod -má nárok na jeho -tedy ten větší?Nebo jen vdovský.?
A také když manžel zemře v 59letech tak jeho žena má menší důchod po něm ,, jelikož on zemřel mladý,?Je v tom rozdíl?Myslím v jeho odpracovaných letech , děkuji
Tedy pokud manžel ještě nepobíral důchod - zemřel- a ona ano již ,,tak pozůstalá nemá na vdovský nárok?
Nepíšu přece, že pokud pozůstalá pobírá starobní důchod, tak nemá na vdovský nárok. V tom případě dochází k souběhu důchodů, kdy vyšší náleží celý a nižšího polovina, máte to detailně rozepsané i s čísly v uvedeném příkladu.
Píšu, že se může stát, že zemřelý byl půlku života na pracáku a druhou půlku proflákal. Pokud tedy ke dni úmrtí nesplní podmínku odpracované doby, aby bylo z čeho mu fiktivně spočítat důchod, vdova nedostane po něm nic.
Vím, na co asi narážíte.
Ale povětšinou jsou důchody tak vysoké, že taková varianta nastane v promilech případů.
Tedy budu brát pro zjednodušení, že to je paní pozůstalá, pracovala za minimální plat, a odpracovala nejnižší možný počet let, a dosáhla pouze minimálního důchodu.
Jestli se tím chcete prokousat tak prosím, viz nase důchody : naseduchody.cz/...
Jedná se vždy o procentní výměru.
Dnes je běžná záležitost, že dostanu svůj celý starobní důchod a polovičku vdovského - opět pouze procentní výměry /který mě náležel po dobu jednoho roku.
Ale může nastat výše uvedená situace, kdy paní má opravdu malinkou proc. vým. a pán měl naopak velice nadstandartní proc. vým., tudíž pozůstalostní důchod /proc. vým./ vyšel vyšší, než má paní svůj starobní /proc. výměru/.
Omlouvám se, že vkládám odkazy, ale problematika je složitá a hemží se terminologií.
Na pozůstalostní důchod není automaticky nárok. Takže pokud zemřelý-á nepobíral invalidní, nebo starobní důchod, potom se počítají potřebné roky odvodů - musí splnit podmínku viz v tabulce, podle toho, v kolika letech zemřel. naseduchody.cz/...
Níže si můžete rozkliknout základní informace - Chci žádat o vdovský /vdovecký důchod/ a též je tam odkaz - Jak dlouho se vyplácí vdovský d., kdy má vdova nárok na obnovu. Několikrát se to měnilo, takže záleží, ve kterém období došlo k úmrtí. A je potřeba splnit potřebnou věkovou hranici /nárok na svůj důchod/.
Roky lze posunout i péčí o společné, studující děti, nebo péčí o nemohoucí, rod. příslušníky.
To, že si mohl pozůstalý manžel vybrat ten vyšší důchod, to platilo kdysi, ale už hodně dávno. Nyní už to neplatí a způsob popsali detailně mí "předrádci". Jinak ještě doplňuji že na pobírání důchodu po manželovi není nárok (po prvním roce, kdy je vždy, ale za předpokladu že by na něj měl nárok on), pokud pozůstalá nedovrší 50-ti let.
Domnívala jsem se, že jsem to popsala detailně v prvním příspěvku, ale tazatelka @zavinac k tomu uvedla, že nerozumí. Ta problematika je složitá, nedivím se, že tomu lidé nerozumějí. Navíc v souvislosti s Drábkovými úspornými balíčky došlo v oblasti důchodů ke spoustě změn (samozřejmě pro potenciální poživatele k horšímu) a konstrukce v zákoně č. 155/1995 Sb. jsou tak kostrbaté, že na první přečtení to nedá nikdo. Konkrétně pozůstalostní důchody a nárok na ně je v tomto ohledu lahůdka. Jak uvádí @bohumil, ...že na pobírání důchodu po manželovi není nárok (po prvním roce, kdy je vždy, ale za předpokladu že by na něj měl nárok on), pokud pozůstalá nedovrší 50-ti let, tak nic takového se už v zákoně o důchodovém pojištění nedočtete. V lidech přežívají staré, v rodině zažité (protože prožité) zkušenosti z dřívějška, ale to už dnes neplatí.
Nejhůř se odpovídá na dotazy typu "co by, kdyby". Bez konkrétních údajů je to jen fabulace. Proto jsem zkusila uvést konkrétní příklad a zřejmě to nestačí. Tazatelé taky neuvedou všechny relevantní údaje, např. bez data narození pozůstalé ženy, počtu jejích dětí a přesného data úmrtí manžela se vůbec nedá ani vzdáleně odpovědět na otázku o době pobírání pozůstalostního důchodu. Pak je taky důležité vědět, jestli vdova nepečuje o rodiče svoje nebo manželovy, jestli není poživatelkou inv.důchodu 3. stupně, jestli má nezaopatřené děti... je toho na knihu.
O tom, že k datu úmrtí se zemřelému spočítá fiktivně invalidní důchod 3. stupně nebo, je-li už nárok, starobní důchod, přičemž tento výpočet slouží pouze jako podklad pro výpočet vdovského (vdoveckého) důchodu, jsem už psala. Jinak to popsat neumím.
@Inzinyrka> popsala jste to detailně a srozumitelně.
Mínila jsem doplnění jen ohledně "výběru vyššího důchodu" podle mne si pozůstalý nikdy nemohl vybrat.
Na Vaši otázku již bylo odpovězeno.
Pokud byste se chtěla ale dozvědět /s vysvětlením/ ještě další mýty v oblasti pobírání důchodů, tak dnes vyšel na toto téma článek na moneymag. Dokonce tam i tu Vaši otázku docela přehledně vysvětlují.: moneymag.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.