Dobrý den, Chtěla bych se s Vámi poradit, zvlášt pokud s tím mate i vlastní zkušenosti. =) Dceři bude brzy 18 let a uvažuje nad tím, že se z domova odstěhuje. Nedávno jsme se bavili na téma finance a zajímalo by mě zda mám jako zákonný zástupce (i můj bývalý manžel) povinnost platit dceři výživné nebo je to spíš jen na naší volbě. Dcera studuje, mam ji v plné péči a bývalý manžel mi na ni posila 1500 kč měsíčně (což moc nepokrývá potřeby,aj.) Pokud by se dcera doopravdy odstěhovala a my se dohodli že ji budeme posilat výživné musi to jit znovu přes soud? A kdyby jsme my ci jeden z nas ji výživné posílat může si to vyžádat? Předem děkuji za odpovědi. =)
Dobrý den. Dokud dcera studuje, soustavně se připravuje na budoucí povolání a není schopna se sama živit, mají k ní oba rodiče vyživovací povinnost. Na výši výživného se můžete dohodnout s dcerou mimosoudně. V opačném případě si dcera může zažádat (až dosáhne zletilosti) o vyměření výše výživného od obou rodičů, soudně. Pokud se dcera odstěhuje, nejste povinni ji hradit bydlení jinde (jak je psáno výše). Máte samozřejmě nadále právo informovat se o tom, zda skutečně dcera pokračuje ve studiu a s jakým výsledkem.
Informovat by je mohla jedině dcera - jakmile bude zletilá, škola informace poskytnout nemusí, pokud si to slečna nebude přát. Případně by to mohl v rámci řízení o úpravě výživného zjištovat soud.
Ano, dcera si může soudně zažádat o výpočet výživného od vás i od otce.
Studující dítě má nárok od vás na výživu, školní a kulturní potřeby, ošacení , ale nemůže po vás vyžadovat třeba platbu za pronájem svého bydlení. To jí můžete poskytnout u vás zdarma.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.