Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
zemřel nám otec, se kterým jsme se 20 let nestýkali. Protože se za tu dobu mohlo leccos změnit, rádbych pro jistotu zjistil, zda neměl nějaké dluhy (ačkoliv to předpokládám).Dědické řízení dosud nebylo zahájeno. Máte prosím, někdo s nějakým registrem zkušenost? Případně co byste doporučili.
Děkuji
hezký den
Na registry dlužníků nespoléhejte. Přestože se některé registry "tváří komplexně"a slibují nesplnitelné, nemusí v nich být uvedeno všechno.
Jediná rozumná ochrana před dluhy je výhrada soupisu p/....
Pokud by se v budoucnu objevily nějaké dluhy, hradili byste dluhy jenom do výše nabytého dědictví. Spolehnete-li se na nekompletní registry a výhradu soupisu pozůstalosti neuplatníte, budete muset případné dluhy uhradit v plné výši.
K registru se snad vyjádří jiní.
Dále máte možnost buď odmítnutí dědictví
NOZ § 1485
(1) Dědic má právo po smrti zůstavitele dědictví odmítnout; smluvní dědic však jen, pokud to není dědickou smlouvou vyloučeno. Odmítá-li dědictví nepominutelný dědic, může dědictví odmítnout s výhradou povinného dílu.
nebo výhradu soupisu pozůstalosti podle
NOZ § 1706
Uplatnil-li dědic výhradu soupisu, hradí dluhy zůstavitele do výše ceny nabytého dědictví. To platí i v případě, že soupis pozůstalosti nařídil soud v zájmu osoby pod zvláštní ochranou.
- ale pokud požádáte o výhradu soupisu nebudete už moci dědictví odmítnout. Notář by vás měl jednak informovat, jednak poskytnout radu.
Zaregistrujte se a zkuste se podívat tady: centralniregistrdluzniku./...
Jinak moje zkušenost u notáře je taková, že když nám přečetl soupis majetku který dědíme, na dotaz jestli jsou v tom i dluhy, odpověděl že ne. Teprve potom jsme podepsali že děditství přijímáme.
... tak tento registr je absolutně na nic, nikdo ho nebere vážně, banky do něj data nedávaj a jen vysává peníze, kritik na něj je plný internet ... doporučuji přečíst (jen namátkou): pujcko.cz/... ... mesec.cz/...
Možná máte pravdu, nevím. Já se dívám do té bezplatné verze, než s někým podepíšu smlouvu o pronájmu. Není tam všechno, ale i tak je tam dost.
Myslím, že nejspolehlivější je, zeptat se před podpisem notáře, který pozůstalost vyřizuje. Ten totiž přístup i k nejtajnějším informacím má. Trvalo to třičtvrtě roku, než si nás pozval na konečné jednání. Stále totiž čekal na odpovědi z bank.
An,
ten registr je vážně k ničemu. Bohužel ani Vaše rada ohledně dotazu notáři není zcela správná, protože notář může zjistit jenom, to, co už je nějak v běhu. Nezjistí, že se třeba za pět let objeví další věřitel.
Proto je rozumná ta výhrada soupisu, kterou radí @Jedubabicka.
Možná, že se pletu. Ale tohle Vám zodpovědně poví notář, který bude vyřizovat dědictví a určitě budete mít dost času si všechno rozmyslet a případně dědictví odmítnout.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.