Nejste přihlášen/a.
Kdo je prosím Vás nadřízený orgán obecního úřadu,konkrétně pana starosty.Děkuji.
Obecně starosta "je podřízen"voličům - a vysvětlovat musí s písemným zápisem na schůzích nebo na písemně podaný dotaz-stížnost. Neexistuje něco jako "vedoucí starosty", u kterého si budete stěžovat na chování.
Jedná se o veřejnou a volenou osobu. Je zvolen z lidí, kteří jsou ve volbách zvoleni do zastupitelstva. Jestli se jedná o podezření na trestný čin, podáte na něj trestní oznámení. Veškeré potíže a stížnosti jdou čistě v režii obce. Pokud máte zvoleno zastupitelstvo, které je vesměs starostovou rodinou, můžete se přestěhovat.
jenže:
Zákon o obcích nestanoví žádné podmínky, za jakých lze či nelze starostu obce odvolat z jeho funkce. Je tak pouze a jen na vůli zastupitelstva obce, k jakým okolnostem při odvolání starosty obce přihlédne či nikoliv. Účast starosty obce na zasedání zastupitelstva obce, které rozhoduje o jeho odvolání z funkce, není podmínkou. Stejně tak není překážkou odvolání jeho případná dočasná pracovní neschopnost.
Stížnost sice podat můžete, nějaká přímá odvolatelnost politiků a zástupců ve funkcích stále nebyla uzákoněna. Pořád tedy platí, že kdo má na písečku více kamarádů, ten zůstává.
@jmlc: Ale já taky o odvolatelnosti pana starosty nemluvím Jen jsem uvedl, kde si lze stěžovat na činnost obecního úřadu
Dohled nad činností obecních úřadů vykonává příslušný krajský úřad: Takže je možné si tam na činnost obecního úřadu. To, co uvedli předchozí rádci je sice zčásti správné, ale až tak velikou samostatnou pravomoc pan starosta nemá
Oprava: "Takže je možné si tam na činnost obecního úřadu stěžovat."
JJ, stěžovat si můžeme všichni ... ne vždy je to produktivní, ne vždy se to vyplácí. A někdy ze sebe dokážeme udělat totálního debila před celým okolím :D
Např. já starostu oslovím jen pozdravem - požadavky na nějakou činnost posílám zásadně mailem na jeho oficiální mail nebo písemným požadavkem. On pak po projednání či zjištění podrobností pošle zpětně mail nebo doporučený dopis s výsledkem šetření.
Je to zdlouhavé a neosobní, ale musí to prostě zpracovat, evidovat, nějak se vyjádřit...
Dohled v žádném případě nevykonává žádný krajský úřad. Krajský úřad totiž není nadřízen žádnému obecnímu úřadu. Jak již bylo výše zmiňováno, činnost obce je na starostovi a jeho zastupitelstvu, které si zvolilo obyvatelstvo a tomu by se měli zodpovídat...
Krajský úřad je obecnímu úřadu nadřízen jen částečně, a to ve věcech státní správy (například odbory stavební, životního prostředí). Ve věcech samosprávy rozhoduje často jen rada obce. Její rozhodnutí pak schvaluje celé zastupitelstvo. Nejdůležitější rozhodnutí má schvalovat celé zastupitelstvo.
Starosta i každý člen rady obce je odvolatelný. Pokud se obecní zastupitelstvo na řádném nebo mimořádném zasedání rozhodně odvolat starostu, místostarostu nebo dalšího člena rady, musí pro odvolání hlasovat většina z celkového počtu zastupitelů. Např. když obecní zastupitelstvo má 15 členů (vždy lichý počet), musí pro odvolání hlasovat osm zastupitelů. Tato odvolání bývají samozřejmě předjednána, protože zároveň je potřeba ze zastupitelů vybrat a většinou hlasů zvolit nového starostu (nebo člena rady).
V malých obcích to bývá složité, ale ve městech starostu částečně koriguje strana, která ho měla na kandidátce. Pokud dělá ostudu celé své straně, stává se, že je členy vlastní strany vybízen, aby sám odstoupil a svedl to třeba na rodinné nebo zdravotní problémy.
Za pár dní jdete volit. Do měsíce můžete mít úplně jiného starostu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.