Nejste přihlášen/a.
Ahoj
V práci nám na nástěnku dali , že si musíme vybrat všechnu dovolenou dokonce roku jen aby nám zůstalo 5 dní , protože chtějí zavřít firmu dřív .
Mají nato právo nás nutit , abychom si všechnu dovolenou vybrali? a nemohli si nechat třeba 5 dní do nového roku? já bych třeba pak měl 30 dní . díky za vaše rady )
@krtek66 půlku si dej na zdraví. Celou dovolenou a pokud tak dělají, tak minimálně dva týdny v kuse.
Zaměstnanci zásadně ZP nečtou, protože další mýtus tvrdí, že se v něm fandí zlým zaměstnavatelům a je odrbává
@charger - odbory vyjednali 5 dni dovolena navíc a hned takhle snama zametaj
Zkuste už jednou pochopit, že s vámi "nezametají", ale pouze dodržují platný zákon.
Nicméně (opět - jsem nepoučitelná ) jen tiše zírám na přístup "pořád mám málo".
@Charger,
nejde o žádné "zametání se zaměstnanci", ale o to, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. A podle zákoníku práce Vám nevyčerpanou část dovolené nemůže proplatit, dokud zaměstnání trvá.
Proplacení nevyčerpané části dovolené přichází v úvahu pouze v případě ukončení zaměstnání.
Co kdybyste se → místo stížností, jak ten Váš zaměstnavatel hrozný, když Vám dovolí si volně vybrat "jen" čtyři pětiny dovolené ← radši seznámil se zákoníkem práce? Povinnost jej dodržovat má nejen zaměstnavatel, ale i zaměstnanec.
I zákoník práce prochází změnami. Dříve bylo možné nevyčerpanou část dovolené proplatit i v době trvání zaměstnání. To se změnilo.
Kdyby někdo ze zaměstnanců třeba onemocněl a nemohl kvůli tomu dovolenou v letošním roce vyčerpat, musel by ji i nyní zaměstnavatel převést do dalšího roku. (Ovšem o to ve Vašem dotazu nejde.)
ZP § 218
(1) Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
(2) Nemůže-li být dovolená vyčerpána podle odstavce 1, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, není-li v odstavci 4 stanoveno jinak.
(4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.
Právo jsem myslel že na to má právní zákon, jako zákoník práce.
Nemá povinnost, ale má právo mu určit dovolenou.
Ne - vy jste povinen ji určit, tudíž jejím neurčením porušujete příslušná ustanovení ZP. Právo má jedině zaměstnanec
ZP § 218
(3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.
@vilik - Přečtěte si ještě jednou ten cit. § 218 - o právu zaměstnavatele tam není ani zmínky.
@milancukrar - Ale je to fajn, ne, si takhle pokecat?
Pokud chtějí zavírat firmu, tak se jim nemůžete divit. Platili by Vás za to, že jste v práci, ale nic byste tam nedělali, protože by pro Vás práci neměli, a pak by Vám ještě propláceli dovolenou. Dává vám to smysl?
Je obvyklé, že si zaměstnanci dovolenou vybírají a sami si určují, kdy jí budou mít, ale je to jen benevolence zaměstnavatele, protože podle zákona termín dovolené určuje zaměstnavatel. Takže má právo nejen vás vyzvat, abyste si vybrali dovolenou, ale dokonce by mohl říct, že ty budeš mít dovolenou od 1. do 10. října a tečka.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.