Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod manželství, kdy se dělí majetek?

Od: 2810* odpovědí: 8 změna:

rád bych věděl, zda se musí před rozvodem nejdříve vyřešit majetek manželů/dům, auto atd/. a pak teprve může proběhnout rozvodové řízení nebo se vše vyřeší po podání návrhu na rozvod manželství a následném rozvodu. Děkuji za odpovědi. Jarek


doplněno 08.08.18 08:40:

doplnění: děti z tohoto manželství jsou již zletilé a každý má svoji vlastní domácnost. Jen manželka opustila domek, který je ve SJM. Nevím zda mám zažádat o rozvod já nebo to nechat na ní. Nic mě k tomu netlačí, ale nevím také zda nechat udělat odhad domku teď nebo až k podání žádosti. Chci totiž domek rekonstruovat a mám obavy, abych jeho hodnotu ještě před rozvodem zbytečně nezvýšil. Někdo radí udělat fotodokumentaci a pak třeba, jak zamýšlím udělat novou kuchyň.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

5x

Před rozvodem se musí vyřešit péče o děti. Majetek klidně můžete řešit až po rozvodu.

 

ben®

2x

Dobrý den, jenom poznámka - v odpovědích se řeší děti, ale tazatel děti vůbec nezmínil. Je to tedy manželství bezdětné nebo tam nějaké dítě je? A je nezletilé nebo už dospělé? Zdravím!


doplněno 08.08.18 07:20:

jedubabicka - přesně. Tazatel se zeptal na majetek, děti (zatím) nezmínil.

 


1x

Podmínkou pro nesporný rozvod je kromě souhlasu manželů také, aby manželství trvalo alespoň 1 rok a manželé spolu více než 6 měsíců nežili. Druhá z podmínek se dá poměrně jednoduše obejít, pokud s tím oba manželé souhlasí a jsou ochotni spolupracovat. Dále musí manželé v případě, že spolu mají děti, uzavřít dohodu o úpravu poměrů k nezletilým dětem před i po rozvodu a dohodu o vypořádání společného jmění manželů a práv společného bydlení po rozvodu. Jednoduše řečeno, se musí domluvit, čí bude majetek a kdo se bude starat o děti. Ačkoliv mohou oba manželé s rozvodem souhlasit a činit vše potřebné k tomu, aby manželství co nejdříve skončilo, trvá i ten nejkratší rozvod zpravidla alespoň 3 měsíce.

Podstatně složitější situace nastává ve chvíli, kdy jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, nebo se manželé nejsou schopni domluvit, byt na jediné z výše uvedených podmínek. Poté je třeba přistoupit k rozvodu spornému. Zpravidla nejrozsáhlejší bývá hned první fáze rozvodu, ve které soud rozhoduje o úpravě poměrů k nezletilým dětem, tedy zda bude dítě svěřeno do péče matky, otce, nebo do péče střídavé. Dále soud rozhoduje o určení výše vyživovací povinnosti. Následuje samotné rozvodové řízení, ve kterém se zjištuje příčina rozvratu manželství. Právě v této fázi se značně odhaluje soukromí manželů, nebot se řeší zpravidla nevěra, ale i dlouhodobý sexuální vztah mezi manželi.

Samotným rozvodem ovšem zdaleka nic nekončí, protože následuje řízení o vypořádání společného jmění manželů. Pokud se společné jmění manželů nevypořádá do tří let od právní moci rozsudku, platí, že movité věci jsou ve vlastnictví toho, kdo je jako vlastník užívá, ostatní movité i nemovité věci jsou v podílovém spoluvlastnictví manželů a ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma.

otazkanapravnika.eu/...

Jen bych doplnil, že krom svěření dětí do péče jednoho z manželů a střídavé péče existuje ještě institut péče společné.

 

chachn

0x

pokud jde o klidny rozvod, je nejlepsi se na vsem domluvit, jak deti a pece o ne, tak alimenty a rozdeleni majetku. soud je pak jiz pouha formalita. doporucuji vse resit pres spolecneho pravnika (cca15000 kc,-). vlastni a velmi prijemna zkusenost

 

m123*

0x

Rozváděla jsem se před necelýma dvěma roky a rozdělení majetku jsme podávali zároveň s návrhem na rozvod. Myslím si, že po rozvodu je s tím zbytečný crcání navíc.

 


0x

@ben - v odpovědích se řeší děti, ale tazatel děti vůbec nezmínil
Majetek a péče o děti spolu nesouvisí - vím, že to zní ošklivě, ale je to tak.

 


0x

@2810 - Chci totiž domek rekonstruovat a mám obavy, abych jeho hodnotu ještě před rozvodem zbytečně nezvýšil.

Záleží na tom, zda se na vypořádání majetku dohodnete a soud dohodu jenom schválí, nebo se budete "soudit".
Podobná debata je tu ze včerejška poradte.cz/... - cituji z ní:

Vypořádání SJM se provádí podle stavu ke dni zániku SJM - ale při stanovení ceny věci bere soud v úvahu, kdo věc v mezidobí mezi zánikem SJM a jeho vypořádáním užíval a zda mu má zůstat i po vypořádání. V tom případě bude zjištovat jen cenu věci v době zániku SJM a nebude muset zjištovat cenu věci v době vypořádání (opotřebení v mezidobí půjde na vrub toho manžela, který věc po tuto dobu užíval). Pokud však má věc zůstat ve vlastnictví toho z manželů, který ji v držení nemá, bude muset soud zjistit obě ceny, jak v době zániku SJM, tak v době vypořádání a při vypořádání rozdílnost cen promítnout do velikosti podílů.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]