Nejste přihlášen/a.
Zdravím, řešíme situaci ne uplně veselou. Zemřel nám otec ( jsme 2 pozůstalý dospělý bratři). Po rozvodu s matkou se znovu oženil. S novou manželkou děti neměli. Ona má také 2 děti z předešlého vztahu. Děti z mecešiny strany po nás chtějí také vyplatit. Můžete mi někdo normálně vysvětlit a vyargumentovat, že to nejde? Nejsem schopný pochopit, jak může někdo nárokovat dědictví po nerodiči. Opustil nás jako malé caparty, je vychovával dotoval, platil jim školy ( nám ne) a oni chtějí vyplatit. Zapsané je nikde neměl. Nezanechal závět, takže se bude dělat klasické dědické řízení dle zákona. Prosím, poraďtě mi co jim mám říkat, pořád na mě dělají nátlak, abych si to vyřídil s notářkou. Už jsem z toho na dně. Už takhle dostaneme pakatel, oni dostanou jeho většinu, kterou zdědí jejich matka. Rád bych se s nimi o tom do dědického řízení nebavil, nejde se jich zbavit.
Není-li závět a otec vás nevydědil či manželčiny děti neosvojil, dědíte ze zákona vy s bratrem a jeho manželka. Té zůstane 1/2 ze SJM, druhá (a případný další majetek v otcově výhradním vlastnictví, by-li nějaký) se rozdělí ve všem případě na třetiny a každý dědíte jednu.
Argumenty viz zákon:
NOZ § 1635 První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
§ 1643
(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.
(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.
@satam - Není zač, dědo.
Dědici ze zákona jste vy (děti) a současná manželka (vdova). Její děti (pokud je neosvojil) nemají žádný nárok, takže není třeba s nimi vůbec komunikovat.
Dědictví se dělí rovným dílem, tedy každý z vás 1/3 a vdova rovněž 1/3. Pokud jde o SJM, pak pochopitelně vdova už polovinu vlastní a druhá polovina po zemřelém se dělí tak, jak jsem uvedl v předchozí větě.
Případné nepřesnosti v mé radě určitě brzy opraví @jedubabicka.
@jedubabicka: Babi, děkuji
Ano, máte pravdu, dědíte pouze Vy, Váš bratr a jeho manželka, tedy dnes vdova.
Žádný nátlak z vyženěných dětí si nepřipouštějte, nemají prostě nárok.
Kdo zajištoval pohřeb, ten povětšinou je obeslán a vyřizuje dědictví - přiznává majetek po zemřelém, který notář musí zpracovat a ověřit.
Notář povětšinou odečítá z dědictví náklady na pohřeb, nebo se o náklady podělíte podle dohody, pokud jste tak již neučinili.
Buďte silní, není to lehká situace. Těm neodbytným můžete asertivně dokola opakovat, že dědit se bude podle zákona a Vy to neovlivníte a požádejte je, aby ctili Váš smutek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.