Nejste přihlášen/a.
Mám dotaz ohledně změny přiděleného notáře ve věci řízení o pozůstalosti. Lze zažádat o změnu notáře, který byl přidělen soudem, případně i již v "rozběhnutém" řízení? A druhá část otázky: jsou finanční odměny mezi jednotlivými notáři ve stejném okrese či krajském městě zhruba stejné nebo si každý notář může "natáhnout" cenu podle sebe. Nedávno jsme porovnávali téměř shodné případy dědictví (majetek i počet zúčastněných osob) a dost rozdílné odměny notářů.
@olinl - Lze zažádat o změnu notáře
Nelze - Notář je pověřen příslušným soudem k vyřízení pozůstalosti jako soudní komisař a toto vyřizování je přidělováno podle předem stanoveného rozvrhu z důvodu nestrannosti a objektivity soudního rozhodování.
@olinl -jsou finanční odměny mezi jednotlivými notáři ve stejném okrese či krajském městě zhruba stejné?
Měly by být - ale záleží na mnoha dalších okolnostech. Každé řízení je jiné.
Z. č. 358/1992 Sb. notářský řád
§ 106
Za činnost notáře náleží notáři odměna, náhrada za promeškaný čas a náhrada hotových výdajů, a je-li notář plátcem daně z přidané hodnoty (dále jen "daň"), rovněž částka odpovídající této dani, kterou je notář povinen z odměny a z náhrad odvést podle zvláštního právního předpisu,
§ 107
Podrobnosti o výši a způsobu určení odměny, náhrady za promeškaný čas a náhrady hotových výdajů stanoví ministerstvo obecně závazným právním předpisem.*)
*) Což je
Vyhl. č. 196/2001 Sb. notářský tarif
§ 12
(1) Základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v řízení o pozůstalosti je obvyklá cena aktiv pozůstalosti, nestanoví-li tato vyhláška jinak.
§ 13
(1) Odměna notáře jako soudního komisaře, jejíž základ je stanoven v § 12 odst. 1 až 4, činí
z prvních 100 000 Kč základu ... 2,0 %,
z přebývající částky až do 500 000 Kč základu ... 1,2 %,
z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu ... 0,9 %,
z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu ... 0,5 %,
z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu ... 0,1 %,
nejméně však 600 Kč.
Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává.
Upozorňuji, že se jedná o základní obecnou informaci - další údaje a částky viz cit. předpis.
Notáře v dědickém řízení nelze změnit. Dědictví je jediná notářská agenda, kde si nelze notáře libovolně vybírat.
Jinak jak píše jedubabička.
Co se týče odměny notáře, tak by měla stejná nejen ve stejném okrese či kraji, ale v celé republice za předpokladu, že je v dědictví stejná cena aktiv. Odměna se řídí notářským tarifem (vyhláška 196/2001 Sb.). Faktem je, že v některých případech si může notář odměnu přiměřeně zvýšit, a to až o 100%, zejména pokud se jedná o složitější nebo časově náročnější věc (blíže viz § 9 cit. vyhlášky).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.