Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Přeměna podmíněného trestu zkušenosti

Od: cibetkava® odpovědí: 14 změna:

Dobrý den, je zde někdo s osobní zkušeností nebo pracoval u soudu a má zkušenosti s podmíněným trestem? Jsme strana poškozená, aby si někdo nemyslel, že jsme nějací grázlové. Dcera půjčila peníze svému tehdejšímu příteli (byla mladá, blbá a naivní) a ten jí je nevrátil. Proběhlo občanské řízení, ale exekutor nemá kde brát. Napadlo mě tedy podat trestní oznámení a odsoudili ho za podvod. Podmínka je na 3 roky a je tam mimo jiné, že podle svých sil má škodu nahradit. Odsouzený se velmi úspěšně vyhýbá práci, jeho rodiče ho živí a platí mu bydlení a ještě mají tu drzost mi říct, že mu pomáhají. Podle mě to pomoc není, naopak ho to utvrzuje v tom, že je to dobře a nemusí za svůj čin vzít odpovědnost. Soud zhruba po půl roce zkoumá, jak se obviněný osvědčil (pokud nee, může se podmíněný trest změnit na nepodmíněný) a strana poškozená může z vlastní iniciativy zaslat soudu, zda platí, spolupracuje atd. A může též navrhnout co dál a teď jsme u toho: za 1) můžu navrhnout, aby nad ním udělali dohled (probaci), za 2) prodloužit podmínku až na 5 let, za 3) navrhnout přeměnu trestu podmíněného na nepodmíněný. Ještě je varianta 1+2 dohromady. Víte někdo zda je možné pokud ted bude varianta 1 - probace se osvědčí, stane se zázrak a začne pracovat a platit, ale nebude to během lhůty zaplaceno, tak zda se znovu dělá veřejné zasedání a udělá se např. prodloužení podmínky, např. po dvou letech? Co byste poradili. Jen probaci nebo i to prodloužení trestu. Možná kdyby mu pohrozili vězením, tak by někde peníze sehnal. A pokud někdo máte nějaký papír, který jste posílali k soudu a týká se výše zmíněného, budu ráda, když mi pomůžete s formulováním návrhu.

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

@cibetkava - Soud zhruba po půl roce zkoumá, jak se obviněný osvědčil
Soud chování odsouzeného v průběhu zkušební doby sleduje v průběhu celé zkušební doby.

Pokud soud uložil podmínku - povinnost nahradit škodu - a odsouzený ji nesplní, soud opět rozhodne o nařízení výkonu trestu do příslušné věznice.

Dohled probačního úředníka ve vašem případě nic neřeší, prodloužení zkušební lhůty pak jedině v případě, že by dotyčný začal pracovat a platit.

Podnět nemá žádnou předepsanou formu - stačí sdělit, že odsouzení neplní rozsudkem uloženou podmínku a proto žádáte soud, aby přeměnil podmíněný trest odnětí svobody na trest nepodmíněný.


Já si myslím, že právě dohled probačního pracovníka by ho mohl donutit jít do práce. A tím že by se prodloužila zkušební lhůta, tak by pracoval déle. Možná navrhnout soudu obojí jak probaci tak prodloužení podmínky.

 


1x

@cibetkava - dohled probačního pracovníka by ho mohl donutit jít do práce
Pokud se pán práci vyhýbá i po odsouzení, probace toho moc nezvládne:

§ 49 tr. z. Pojem a účel dohledu

(2) Účelem dohledu je

a) sledování a kontrola chování pachatele, čímž je zajištována ochrana společnosti a snížení možnosti opakování trestné činnosti,

b) odborné vedení a pomoc pachateli s cílem zajistit, aby v budoucnu vedl řádný život.

§ 50 Povinnosti pachatele

c) informovat probačního úředníka o svém pobytu, zaměstnání a zdrojích obživy, dodržování soudem uložených přiměřených omezení a přiměřených povinností a jiných důležitých okolnostech pro výkon dohledu určených probačním úředníkem,

Vzhedem k tomu, že být zaměstnán není povinnost, "zdrojem obživy" jsou jeho rodiče, což taky není nezákonné a je-li v rozsudku (jak píšete) uvedeno, že "podle svých sil má škodu nahradit", tak holt ty "síly" nemá. Probační pracovník ho do práce vodit nebude.

Možná navrhnout soudu obojí jak probaci tak prodloužení podmínky.
"Navrhnout" můžete cokoli - stejně bude vždy na uvážení soudu, jaký verdikt vynese.


Bohužel máte pravdu, ale pokud nezačne dělat a platit, tak ho jednou čeká vězení. A tam se mu nechce, uvidíme, jak to dopadne.

 

ben®

0x

Dobrý den, pokud jsem to dobře pochopil, tak nešlo o podvod (byla to dobrovolná a podvodně nevylákaná půjčka), soud už proběhl, druhá strana v temínu nezaplatila a exekutor nic nevymohl. No, to je, bohužel, dnes poměrně normální. Podávat nyní jakékoliv trestní oznámení nemá smysl, resp. policie se tím nebude zaobírat - trestné to nebylo a není (navíc je to již jednou odsouzeno). Také si dost těžko můžete diktovat, jaké potrestání si představujete (to je věc soudu). Zdravím!


doplněno 25.06.18 20:50:

cibetkava - píšete o občanském (nikoliv trestním) řízení a o půjčce (nikoliv o podvodu). Myslím, že to zmatečné je.


doplněno 25.06.18 22:02:

cibetkava - obávám se, že jediným výsledkem bude to, že uspokojíte svou touhu po pomstě (peníze už neuvidíte).


Trestní už bylo a byl odsouzen byl za podvod. Myslela jsem, že je to z toho jasné. Policie překvapila, hajzla našla, soud odsoudil.


Nejdříve byl občanský soud, ale on se schovával a exekutor nemá kde brát. Tak jsme podali trestní oznámení, Policie ho našla, vyšetřila, šlo to k soudu a byl ODSOUZEN. Prostě byly DVA soudy. Jak občanský, tak trestní. Tohle je jediná šance jak z něj něco dostat. A když ne, tak aspoň půjde do vězení. Já už nic víc dělat nemůžu. Abych na něj najmula někoho, kdo to z něj vytluče, na to nemám finance.

 

still

0x

O jakou částku se jedná?


Není to v řádech desetitisíc, ale statisíc. Myslíte, že to má nějaký vliv na rozhodnutí soudu?

still

To si nemyslím, jen mě napadlo, že pokud by byla částka zajímavá, tak by mohla mít zájem nějaká vymahačská firma. Oni si vezmou z vymožené částky nějaká procenta, nechtějí peníze předem. Ale co je k tomu všechno potřeba to nevím, jen jsem něco zaslechl, že to takhle lze efektivně řešit, podmínky neznám.

A jestli je to takový gauner, klidně bych je na něj poslal.


Normální vymahačská firma prý nevymůže nic, to už jsem se ptala. To by museli být vymahači drsnější.Že by přišel o pár zubů a trochu mu změnili ciferník by mi vůbec nevadilo, ba naopak. Ale pak bych šla do krimu nejspíš já. Je to na prdlačku, vymahatelnost práva prakticky žádná a poškozený nemůže nic. Škoda, že není vězení pro dlužníky.

xalanohita

To by tam byla zavřená polovina národa. Bohužel...

 


0x

Pokud podmíněně odsouzený neplní uložená omezení a povinnosti v podmíněném odsouzení, měl by soud rozhodnout o tom, že se uložený trest vykoná. Dohled probačního úředníka a prodloužení zkušební doby jsou spíš výjimečná opatření, ke kterým soud přistoupí jen vzhledem k okolnostem případu a osobě podmíněně odsouzeného - tedy takové rozhodnutí by muselo být něčím odůvodněno - není to standardní postup.

Ve skutečnosti není až tak rozhodné, co jako poškozená budete soudu navrhovat - soud není návrhem poškozeného nijak vázán a rozhodne podle svého uvážením, nějakou relevanci může mít vyjádření státního zástupce.

Soud bude zkoumat, z jakého důvodu odsouzený nehradí škodu, proč nepracuje, co mu v práci brání, jaké má možnosti a schopnosti splácet dluh a podle toho rozhodne, zda se trest vykoná nebo ne. Osobně si nemyslím, že by v tomto případě bylo na místě prodlužovat zkušební dobu nebo stanovovat dohled probačního úředníka (nedovedu si představit, na co konkrétně by měl v tomto případě probační úředník "dohlížet" - to má smysl možná u nějakých fetáků, výtržníků apod., ale ve vašem případě fakt ne).


Děkuji za odpověď. Probační úředník může pomoci s nalezením práce, kontrolovat jak nakládá s financemi, zda platí dluh, dělat kontrolu u něj doma. Mě se doneslo, že dělal krátce na černo, samozřejmě, že nám nic z výdělku neposlal. Úřad práce ho nikam neposílá, v dnešní době tohle nechápu. Dělají tady lidi z východu a tenhle hajzl dělat nechce. Ta probace už měla být hned v rozsudku. Mě to nenapadlo, že jsem to mohla hned při výslechu navrhnout státnímu zástupci.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]