Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod a vypořádání - spoluvlastnictví

Od: dasenik89 odpovědí: 14 změna:
Dobrý den, manžel koupil před svatbou byt v osobním vlastnictví.byt byl psaný pouze na něj, po svatbě napsal "darem" polovinu bytu na mě(darovací smlouva o převodu vlastnictvi bytu, spoluvlastnického podílu je společným prostorem v domě a spoluvlastnického podílu k pozemku )takže nespadá do SJM.byt stál 1200 000,já jsem kupovala všechno vybavení.máme nezletilou dceru, chceme se rozvést, chci se zeptat jak to teď bude, ten který z nás bude chtít bydlet v bytě musí vyplatít toho druhého? Pokud bych například šla s dcerou jinam, musí mě manžel dát polovinu peněz at už v bytě zůstane nebo se být prodá? Na co všechno mám nárok. Děkuji.

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Dobrý den. Toto jste zde již řešila. Nezakládejte, prosím, stejné dotazy opakovaně. V první řadě komunikujte s manželem a snažte se dohodnout co a jak bude a jak se vypořádáte finančně. Ušetříte si tak spoustu nervů a času..

poradte.cz/...

 


2x

@dasenik89 - chci se zeptat jak to teď bude

V první řadě tak, jak se dohodnete:

NOZ § 765

(1) Zanikne-li manželství rozvodem, spravují se majetkové povinnosti a práva rozvedených manželů dohodou manželů nebo rozvedených manželů.
(2) Nedohodnou-li se rozvedení manželé o vypořádání, může bývalý manžel podat návrh na vypořádání rozhodnutím soudu.

 


2x

Nejlepší je dohodnout se, sepsat dohodu o vypořádání.

Vaše nároky jsou:
1) 50% hodnoty bytu. Jeho chyba, že se vzdal 50% svého majetku.
2) Vše co jste koupili za dobu manželství na půl. Pokud jste platila něco výhradně ze svých peněz, které jste měla před uzavřením sňatku musíte být schopná to prokázat a pak se o to nemusíte dělit rovným dílem.

Byt není v SJM, tak se to podle mě rozvodu vůbec netýká. Máte nárok 50% hodnoty nebo 50% užívání. Jak se dohodnete a kdo vycouvá je na vás. Vždy svoji půlku můžete užívat nebo prodat. Spoluvlastnictví je v tomto případě "horší"než SJM, tam by dělení bylo "rychlejší".

 


2x

@krtek66 - typické myšlení dnešních ženkých...hlavně chlapa sedřít z kůže
Dovolila bych si připomenout, že mají dítě - a tedy by bylo vhodné brát při dělení ohledy i na něj, respektive na jeho potřeby.

To ale je pouze možné, pokud se o tom dohodnou, soud dělí striktně napůl. Na dítě bude dostávat alimenty a přídavky, takže to na majetek rodičů v této chvíli nemá nárok

 

krtek66

1x

bez ohledu na to, na co máš právo...měla bys být soudná a nic po "manželovi" nechtít...přišla jsi k tomu jak slepá k houslím a ještě bych ho chtěla takhle odrbat?...typické myšlení dnešních ženkých...hlavně chlapa sedřít z kůže

krtek66

a k tomu vybavení...to určitě nemělo hodnotu 1,2mil. Takže to si vem, odstěhuj nebo to mu tam nech a v tom případě by ti měl vyplatit peníze za vybavení. Ale ohledně bytu si nenárokuj ani korunu pokud je v tobě trochu soudnosti

jcyg
Ona by si možná svůj byt taky koupila, kdyby neseděla roky doma s dítětem bez peněz. Typický myšlení dnešních mužů - já vydělávám a ty budeš třít bídu s nouzí.
krtek66

Vzhledem ke skladbě dotazu nikdo z nás nemá bližší informace o minulosti manželky. A když si vezmu, že dneska se všude tlačí ta emancipace a rovnocenost žen, tak určitě měla stejné podmínky pro našetření nebo zajištění peněz. Navíc nevíme jak je staré dítě, jestli bylo před svatbou už narozené a další podrobnosti. Ale tak jak je stavěn dotaz, je zřejmé, že chlap koupil byl, v dobré víře a z lásky přepsal půlku na manželku, teď se rozvádí (důvody neznáme) a manželka chce zas jen vydělat na něčem na čem se podílela minimálně. Poměr ceny bytu a vybavení je dle mého velký. Tady tento model jsem tu četl na poradně x krát a v různých variantách. Ale vždycky je chudák ženská a špatnej chlap...stejně tak jako teď já když to tu veřejně prezentuju

dasenik89

krtek66 nechápu proč mně tykáte,ale o to taky nejde Máte pravdu že vybavení nestálo tolik co byt. vyšlo mne to na nejakých 200 000 a to do toho není započítané vše,co jsem platila do ted,protože veškeré opravy a další vybavení,které se neustále mění kupuji pořád já. dalších 50 tisic Mně v žádném případě nejde o to manžela oškubat,jenže taky nevím se zachová on.a já si těžko našetřím z mateřské na byt. Je vidět,že nemáte vubec představu jak je to těžké vyjít s maým dítětem z mateřské...Bohužel na to co jsem kupovaladoklady sice mám,ale nemám na nich napsanáno že to vše šlo z mých penez. taky bych nerada odešla s malým dítětem a holou prdelí..

krtek66

1) tykám ti proto, že na internetové diskuzi se to bere jako běžná věc a za 2) protože číslo u tvé přezdívky znamená asi rok narození, tak předpokládám, že jsi mladší jak já takže mám na to právo. 3) vím jaké je to pro ženskou žít jen z mateřské. Takových případů tu mám kolem sebe nespočet. 4) Pokud nechceš, aby se někdo do tebe navážel nebo ti psal reakce, které neočekáváš, tak formuluj do svého dotazu všechny fakta, který by to mohly nějakým způsobem změnit nebo ovlivnit. 6) I přesto, že jsi doplnila svůj dotaz o další info, že jsi platila opravy a další, furt se jedná jen o kapku v moři. 7) Ano, nikdo z nás neví jak se zachová tvůj manžel tudíž tu můžeme jen špekulovat. Osobně bych ho nyní v této fázi nezatahoval do dotazu. 8) stále tedy platí to co jsem psal dříve. Víme, že jste se podílela cca 250tis na údržbě a dostala jsi byt darem bez dalšího přičinění. Tzn. když si řekneš o tuto částku, aby sis mohla vybavit nový byt, který ti najde nebo si najdeš, bude to fér.

 


0x

Po rozvodu se budete dělit o vše, co jste si společně financovali za dobu manželství a to rovným dílem nebo pokud se dohodnete. Na větší věci byste měli mít doklad, kde prokážete, že jste to třeba koupila jen vy na své jméno, ale to většinou málokdo má. Pak byste se nemusela o toto dělit napůl. Jste majitelkou poloviny bytu. Pokud se odstěhujete, je na vás, zda od vás manžel polovinu odkoupí, aby měl celý byt na sebe, nebo zda se třeba dohodnete, aby vám z vaší poloviny platil nájem, nebo naopak, pokud by odešel on. Je i varianta, že tam budete nadále bydlet oba, každý ve své půlce.Tohle soud řešit nebude, jste pouze spoluvlastník nemovitosti a to si musíte vyřešit sami mimo rozvod.

 

athenaise*

0x

Podle "práva" máte nárok na polovinu úspor, bytu, dluhů a zařízení. Podle "morálního hlediska" ...vezmete i vše, co jste koupila za své.

Ale pro zúčastněné by nebylo od věci (máte nezletilou dceru) aby se odtěhoval muž jinam a vás s dítětem "nechal" bydlet v bytě s tím, že budete po dobu bydlení v jeho bytě platit hypo. A to až do zletilosti dcery.Poté byste se i se zařízením, které jste koupila, odstěhovala vy sama do jiného bytu. Na dceři by bylo, zda bude bydlet ve starém bytě, který patří tátovi a nebo s vámi v novém bytě a pomohla by vám s finanční stránkou bydlení. Podle mého názoru by tento model mohl ponejvíc vyhovovat dítěti. Ale záleží na dohodě rodičů.

 


0x

@delina - soud dělí striktně napůl

Mýlíte se - soud většinou dělí na základě návrhu. Prosím neplést s dohodou.

NOZ § 765

(1) Zanikne-li manželství rozvodem, spravují se majetkové povinnosti a práva rozvedených manželů dohodou manželů nebo rozvedených manželů.
(2) Nedohodnou-li se rozvedení manželé o vypořádání, může bývalý manžel podat návrh na vypořádání rozhodnutím soudu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]