Nejste přihlášen/a.
Prosím o radu v dědictví v případě úmrtí manžela. Manžel má z prvního manž. 2 dospělé děti, já z před. manželství jedno dítě. Společné děti nemáme.
Před uzavřením manželství mi přepsal můj otec polovinu chaty. Ta byla napůl mé matky a mým majetkem. Poté se chata s pozemkem prodala a koupil se byt v OV, který byl opět v kat. nem. majetkem napůl mým a mé matky. Jelikož jsem se mezi tím po druhé vdala, již tento byt je psán na mé vdané jméno. Tudíž jsem ho nabyla již za manželství. Po několika letech se byt prodal z rodiných důvodů a částka byla rozdělena mezi mou matku a mě.
V případě úmrtí manžela patří do dědictví hotovost z mé půlky bytu, který byl zakoupen z peněz chaty před manželstvím? Musím se vypořádat s dětmi manžela, i když to byl jen můj majetek s matkou? Takhle by se vlastně jeho děti obohatily z cizího majetku. Jak mohu zajistit tuto částku, aby ji dostal můj potomek?
Děkuji
Hedvika
Hedviko, je jedno, že jste byt do vlastnictví (nikoliv do osobního vlastnictví) nabyla až za trvání manželství.
Rozhodující je, že jste jej pořídila ze svých prostředků, tj. z prostředků získaných prodejem daru od otce. (Darovaný majetek by byl Vaším majetkem i v případě, že byste dar obdržela v době trvání manželství.)
Byt nespadal do SJM a tedy ani částka, kterou jste jeho prodejem získala.
Jestli jste do bytu neinvestovali nic z prostředků spadajících do SJM, neměly by manželovy děti v případě úmrtí manžela nárok na nic z prostředků, které jste získala prodejem bytu.
Chcete-li zmíněnou částku nějak zajistit, můžete ji darovat (písemnou darovací smlouvou!) svému dítěti. Další možnost je napsat závět, v níž tuto částku odkážete svému dítěti. Manžel není nepominutelný dědic, jemu nemusíte odkázat nic.
@hedvika - Jak mohu zajistit tuto částku, aby ji dostal můj potomek?
Nejjednodušeji darováním.
Ale manželovi potomci by se mohli domáhat podílu na tom, co případně bylo ze SJM do vašeho bytu investováno, případně podílu na úrocích či jiných výnosech z uložených peněz:
§ 709 (2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
ovšem jak úspěšně, nelze odhadovat.
Ze SVJ nebylo použito nic, náklady na opravu bytu platila matka, manžel jen pomáhal fyzicky. V bytě bydlela dcera.
Pokud bych si svoji část peněz uložila na spořící účet, tak by mohly chtít manželovy děti procenta?
Děkuji za odpověď
Hedvika
Dědictví nespadá do bezpodílového vlastnictví, ovšem koupě bytu za dobu manželství by tam patřila. Chtělo by to dobrého advokáta, který prokáže, že manžel nedal na byt ani korunu. Nezávidím, ale přejuvám hodně štěstí, zažila jsem něco podobného.
@Aja1946, nemáte pravdu. Ani majetek pořízený za trvání manželství z prostředků patřících jenom jednomu z manželů nespadá do SJM.
A nebylo by nutné prokázat, že "manžel neivestoval ani korunu". Stačilo by prokázat, odkud pocházely prostředky, za něž tazatelka spolu se svou matkou byt koupily.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.