Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darování peněz za života

Od: popelka68* odpovědí: 13 změna:

Matka (vdova) prodala rodinný dům. Finanční hotovost za svoji část (6/10)prodaného RD má uloženou na účtě, který není na její jméno. Je na jméno jednoho z jejich dětí, které pověřila prodejem své části nemovitosti. Matka má 4 děti. Matka si přeje ještě za svého života celou finanční hotovost za svůj podíl rozdělit mezi svoje 3 děti. Čtvrtému dítěti nechce darovat žádnou finanční hotovost z prodeje RD (tj. ze svých 6/10) nebot mu za svého života před 5 lety darovala celý svůj podíl z jiné další nemovitost.

Lze to tak udělat?

Sledujeme tím toto:

1. Vyhnout se placení jakýchkoliv daní po její smrti

2. Jaký dokument musí matka sepsat, aby nebyl po její smrti napadnutelný tím čtvrtým dítětem?

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


6x

Normálně může matka vybrat peníze v hotovosti, rozdělit na tři díly a obdarovat děti, které chce obdarovat, a to bez jakékoli smlouvy. Co by na tom mělo být napadnutelného? Za života si může se svým majetkem dělat, co chce.

A když v době její smrti nebude vlastnit žádný majetek, tak si stejně dědicové mezi sebe nemají co rozdělit ani nelze nic po nikom vymáhat.

popelka68*

Zdravý selský rozum,

Je pravdou, že když se Vás to přímo týká tak člověk přestane uvažovat normálně a zamotává se někdy i zbytečně do katastrof scénářů. Je to asi tím, že po přečtení článků o všech možných variacích zneplatnění a napadení, započtení atd. se mi zatemnilo myšlení.

Děkuji za otevření očí a nakopnutí.

 

iz*

2x

Podle mne by měly stačit tři darovací smlouvy, pro každé z tří dětí jedna, v každé smlouvě uvést částku, kterou matka tomu dítěti daruje.

Problémům – pokud je bude čtvrté dítě chtít dělat – se vyhnout nedá.

 

dar

2x

Ano, co máte pořád se závětí když peníze chcete darovat za života? Plete dvě věci dohromady. Peníze rozdělte nyní a bez jakéhokoliv dokladu. Matka at po sobě nenechá žádný hodnotný majetek a pak se dědické řízení ani nekoná.

popelka68*

Toto se mi moc zamlouvá, je to jednoduché a logické. Rozdělení provedeme bez závěti. Děkuji.

 

jenda2*

1x

Žádný dokument. Závět je vždy napadnutelná. Pokud rozdá finance za života, pak nebude po její smrti už žádný finanční spor. Již dříve obdarované dítě velice rychle zapomene na dar a bude chtít další peníze. Tak je to téměř vždy.

 


1x

Souhlasím s ivzez s malou výhradou: Sepsal bych jednu darovací smlouvu ve třech originálech pro všechny obdarované, pochopitelně s konkrétním označením každého obdarovaného a konkrétní výší daru pro každého. Zároveň bych do smlouvy zakotvil ověřitelný důvod neobdarování čtvrtého dítěte. Pak je to předpoklad pro to, abyste se velmi reálně následným problémům vyhnuli.

@jenda2: I darování financí, darovaných za života dárce, lze po jeho smrti velmi snadno napadnout .

popelka68*

Děkuji za pomoc.Vypovídá to o našem právním systému. At sepíšete cokoliv sebelépe, všechno je napadnutelné.

A to jsem si myslela, že český jazyk je se svými pády, slovní zásobou, dokonavými a nedokonavými vidy tak košatý, že lze vše dokonale a nezpochybnitelně popsat...

Stejně je divné, že když člověk za svého života a při plných smyslech něco daruje tj. podepíše darovací smlouvu, nebo rozdá peníze bez smlouvy atd. - jak je možné toto po jeho smrti zpochybnit. Něco je v právním systému špatně - a pak se nelze divit přetíženosti soudů. Asi v tom bude také advokátské lobby...

Popelko, nemyslím si, že ve věci, která vás trápí, je náš právní systém vadný. Co to vlastně znamená "napadnout něco" (závět, kupní, darovací smlouvu...). Asi se shodneme na tom, že to znamená podat žalobu na neplatnost závěti, smlouvy apod. Nelze přece omezit právo člověka, který je přesvědčen, že byl poškozen, žalobu podat. Kdo jiný má o tom rozhodnout, když ne soud.

Uvedu příklad ze své praxe. V domově důchodců žila stařenka, která neměla žádné příbuzné a vlastnila malý domek, ne příliš hodnotný, ale na dobrém místě. Domek v závěti odkázala jedné malé církvi. Tu paní po čase začali navštěvovat jacísi podnikatelé, kteří ji přesvědčili pod psychickým nátlakem, aby závět změnila v jejich prospěch, což ona učinila. Po její smrti církev druhou závět "napadla", tedy podala žalobu na neplatnost závěti. Byl jsem k soudu, který o věci rozhodoval, předvolán jako svědek, potvrdil jsem, že ti podnikatelé paní navštěvovali, stále ji o něčem přesvědčovali, paní byla velice rozrušená, nemohla celé noci spát. Soud žalobě vyhověl, přestože závět po stránce formální byla zcela v pořádku, ale její rozhodnutí nebylo učiněno svobodně. Kdyby nebylo možné závět zpochybnit (nebo jak mnozí píší "napadnout"), obohatili by se neprávem ti, kteří se neštítili zneužít stařenku, která ještě byla zcelá svéprávná, ale její vůle byla dosti oslabená.

 


0x

@popelka68 - Jaký dokument musí matka sepsat, aby nebyl po její smrti napadnutelný tím čtvrtým dítětem?
Ideálně závět, případně jinou listinu, kde matka projeví svoji vůli:

NOZ § 1660

(2) Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu; potomku se kromě toho započte i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při započtení se však nepřihlíží k obvyklým darováním.

Darovací smlouva jako taková není napadnutelná tím, kdo není jejím účastníkem - takže není pravda, že " At sepíšete cokoliv sebelépe, všechno je napadnutelné." Není - už z, řekněme, "technických důvodů".

Stejně je divné, že když člověk za svého života a při plných smyslech něco daruje tj. podepíše darovací smlouvu, nebo rozdá peníze bez smlouvy atd. - jak je možné toto po jeho smrti zpochybnit.
Zpochybnit lze pouze jeho způsobilost k právním úkonům v době podpisu či darování - ale to není tak snadné, jak si možná myslíte. Je možné pouze po jeho smrti požadovat započtení - ale jestliže není majetek, je to zbytečné, protože

§ 1658

Započtení na povinný díl nebo na dědický podíl nezakládá povinnost něco vydat, ledaže se jedná o případ uvedený v § 2072.

Těžko z toho můžete vinit "advokátské lobby" - započtení podílu už je uvedeno v § 484 z č. 40/1964 a v § 533 z. č. 141/1950 Sb., tedy předchozích občanských zákonících (dál do historie odmítám jít).

popelka68*

Děkuji všem za pomoc.

Udělám tak, že peníze rozešlu dle přání matky na 3 účty svých dětí. Sepíšeme závět s těmi rozeslanými částkami a do závěti uvedeme, že čtvrtý sourozenec byl obdarován nemovitostí před 5 lety a z toho důvodu je v závěti vynechaný.

Čtvrtý sourozenec - pokud bude po smrti matky cokoliv zpochybnovat tak at se soudí. . Jak se říká, kde nic není - ani čert nebere.

Na vašem místě bych nechala sepsat závět u notáře a uložit do registru. Jednak máte jistotu, že se "neztratí", jednak je notářský zápis skoro stoprocentní záruka toho, že zůstavitelka byla v době jeho sepsání způsobilá k tomuto úkonu.

Co pořád máte s too závětí

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]