Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,mámdotaz ohledne rozvodu manželství. S manželem jsme 14 let z toho jsme manželé 4 roky.před 6 Lety manžel koupil družstevní byt,který je nyní v osobním vlastnictví pouze v jeho .Cca před půl rokem na mne nechal "darem" napsat půlku bytu.Nyní se rozvádíme.chci se zeptat jak to bude s bytem?máme dceru 3 roky.je manžel povinný mně sehnat náhradní ubytování?dcrea bude u mně. mám nárok na nejaké peníze z bytu?on kupoval byt stál cca 1 200 000 já kupovala vybavení a všechno platila ze svých penez cca 200 000 .jak to bude porovzodu? děkuji
@dasenik - manžel koupil družstevní byt,který je nyní v osobním vlastnictví pouze v jeho .Cca před půl rokem na mne nechal "darem" napsat půlku bytu.
Byt byl převeden do osobního vlastnictví? Co znamená "nechal "darem" napsat" - tedy jaký na to máte konkrétní "papír"?
.je manžel povinný mně sehnat náhradní ubytování?
Pokud se nedohodnete, bude záležet na rozhodnutí soudu, který posoudí všechny okolnosti a ne/přizná náhradu
NOZ § 768
(1) Zaniklo-li manželství rozvodem, a manželé měli k domu nebo bytu, v němž se nacházela jejich rodinná domácnost, stejné, nebo společné právo, a nedohodnou-li se, kdo bude v domě nebo bytě dále bydlet, zruší soud na návrh jednoho z nich podle okolností případu dosavadní právo toho z rozvedených manželů, na kterém lze spravedlivě žádat, aby dům nebo byt opustil, a popřípadě zároveň rozhodne o způsobu náhrady za ztrátu práva; přitom přihlédne zejména k tomu, kterému z rozvedených manželů byla svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali, jakož i ke stanovisku pronajímatele, půjčitele nebo jiné osoby v obdobném postavení.
(2) Rozvedený manžel, který má dům nebo byt opustit, má právo tam bydlet, dokud mu druhý manžel nezajistí náhradní bydlení, ledaže mu v řízení podle odstavce 1 náhrada nebyla přiznána; v tomto případě má právo v domě nebo bytě bydlet nejdéle jeden rok. Byla-li mu však svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali za trvání manželství, nebo o dítě nezaopatřené, které s ním žije, může soud na návrh tohoto manžela založit v jeho prospěch právo bydlení; ustanovení § 767 odst. 2 platí obdobně.
S dalším vypořádáním SJM to bude podobně - dohoda je nejjednodušší způsob, jinak opět bude rozhodovat soud. U vybavení domácnosti například záleží na tom, zda jste je pořídila po sňatku nebo před ním - a v tomto zda budete moci dokázat, že bylo pořízeno výhradně z vašich prostředků.
Vzhledem k tomu, že váš dotaz je poněkud nejasný, doporučila bych konzultaci s právníkem, kterému jednak předložíte všechny příslušné doklady, jednak doplníte informace, které není vhodné zveřejňovat.
@danka86 - Manžel výslovně nemá povinnost vám po rozvodu zajistit nové bydlení.
Má - za určitých podmínek (viz výše)
To jsou otazky .. zalezi, jak se domluvite. Pokud jste lide moudri - domluvite se. Pokud jste pitomci a nedomluvite se, bude rozhodovat soud za vas, soudy a pravnici sezerou i to malo, co jste spolu nabyli ...
Rozvod, pokud jeden nechce ve vztahu pokracovat, je fajn. Hlavne nebrante chlapovi vidat a pecovat o dcerku a mate vyhrano vsichni
Musíte si nejdřív ujasnit, co máte a nemáte... Z těch informací, které uvádíte, člověk vůbec není moudrý.
Chápu to tak, že původně družstevní byt byl převeden do osobního vlastnictví. Kdo je nyní tedy vlastníkem? Nejdříve píšete, že je byt pouze v jeho vlastnictví, pak že před půl rokem na vás nechal přepsat půlku... Tak co teda?
Samozřejmě je vše na dohodě. Jestli se s manželem domluvíte, že v bytě budete bydlet vy s dcerou a on po vás nic nebude chtít, tak není problém.
Jinak jestli jste podíloví spoluvlastníci bytu a budete chtít řešit vlastnictví bytu i právně, aby byl vlastníkem jenom jeden z vás, tak se budete muset nějak vzájemně vypořádat, což lze provést v zásadě dvěma způsoby, a to buď tak, že byt bude převeden do výlučného vlastnictví vás nebo manžela (to je na dohodě) a tento pak vyplatí toho druhého. Nebo se byt prodá a peníze se rozdělí. Pokud se nedomluvíte mezi sebou a budete "chtít z bytu nějaké peníze", tak se budete muset soudit.
Jestliže je ale byt ve vlastnictví pouze manžela (koupil byt před manželstvím), tak nemáte nárok na žádné vypořádání z bytu.
Co se týče vybavení bytu - pokud jste vybavení kupovala před manželstvím, tak si můžete vybavení odnést nebo to za úplatu přenechat manželovi. Jestliže se ale vybavení kupovalo v průběhu manželství, kupovalo se to ze společných peněz a můžete si činit nárok pouze na polovinu nákladů na vybavení (a opět platí - nedomluvíte-li se, rozhodne na návrh jednoho z vás soud)
Manžel výslovně nemá povinnost vám po rozvodu zajistit nové bydlení.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.