Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyplacení financí, alimenty pro syna

Od: novatnajana odpovědí: 8 změna:
Dobrý den, manžel zdědil polovinu rodinného domu polovinu mu darovala jeho matka. Manžel se rozhodl dům prodat. V domě jsme žili spolu s detmi 22 let. I když dům je majetek manžela s prodejem nesouhlasíme. Mam dva syny jeden studuje na vysoké škole druhý pracuje. Manžel dlouhodobě nepracuje asi 7 let. V domě žije i jeho matka. Minulý týden jsme se odstehovali s dětmi do pronájmu jelikož nešlo snášet manželovo arogantní chování a chci podat žádost o rozvod. Chci se zeptat jestli mam nárok na nějaké finance od manžela. Dům prodavá za 3,7milionu. Výživné prý platit nebude jelikož nema příjem a žije z matky důchodu a příspěvku na péči. Děkuji za odpověd Jana Malá

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

eulalie*

1x

Dobrý den. Měla bych jen pár laických poznámek k výživnému na syna. O to by si měl žádat syn sám prostřednictvím soudu, protože je už dospělý. Soud se asi bude zajímat, proč váš manžel nepracuje - jaký má k tomu důvod. A bude zjištovat jeho majetkové poměry - tedy i to, že získal nějaké peníze z prodeje domu. Podle toho by pak rozhodl, jestli bude mít váš syn nějaké to výživné, nebo ne.

novatnajana

Ano, syn si bude žadat sám. Manžel dům prodavá protože nepracuje leta asi 7 let. Práci se vyhybá byl na uřade práce.V domě jsou dvě bytové jednotky živili ho rodiče z důchodu. Studium svých dětí a jejich potřeby jsem hradila sama z výplaty. Dům proda se ziskem koupí si byt.Zbyde mu nejméně milion korun. My jsme odešli pouze s osobními věcmi.zajímalo by mě právě jestli by alespon děti neměli nárok na nějaké finance po rozvodu ze zbylého zisku z domu děkuji moc

 


1x

Manžel se rozhodl dům prodat... I když dům je majetek manžela s prodejem nesouhlasíme.
Ani vy ani děti nemůžete zabránit prodeji cizího majetku. Dům do SJM nepatří:

NOZ § 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl

Chci se zeptat jestli mam nárok na nějaké finance od manžela.
Z prodeje nemovitosti určitě ne - maximálně můžete při vypořádání SJM využít

§ 742

(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:

c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
pokud jste tedy nějaký "výhradní majetek" měla a do manželovy nemovitosti investovala.

Výživné prý platit nebude jelikož nema příjem
Příjem nemá protože nepracuje, což - pokud k tomu nemá vážný důvod - soud příliš zajímat nebude

§ 913

(1) Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.
(2) Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného je třeba také zkoumat, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dále je třeba přihlédnout k tomu, že povinný o oprávněného osobně pečuje, a k míře, v jaké tak činí; přihlédne se popřípadě i k péči o rodinnou domácnost.

Krom toho příjem z prodeje domu je taky příjem - tudíž z rozdílu mezi cenou domu a bytu lze na výživné použít.

bell*

žije z matky důchodu a příspěvku na péči
Jenže pokud je hlavní pečující osoba a matka má přiznán alespoň 2 stupeň, tak pracovat nemusí.

 


1x
Máte nárok akorát na vložené investice, které jste do domu vložila. Pokud šlo o peníze ze SJM, máte nárok na polovinu. O výživném rozhodne soud, nezáleží na tom, co říká manžel.

 

iz*

0x

Ne, na finance z prodeje domu nemáte žádný nárok, ledaže byste do manželova majetku nějak investovala a mohla to doložit. Případně, pokud šly do oprav či rekonstrukce domu peníze ze SJM, byste měla nárok na polovinu těchto prostředků.

Pracující syn se již živí sám. Syn vysokoškolák je zletilý, takže si bude muset výživné s otcem vyřídit sám. Buď se s otcem nějak dohodne, nebo jej bude muset žalovat. Kdyby otec skutečně nemohl žádné výživné platit, měli by ke studujícímu synovi vyživovací povinnost i prarodiče z obou stran (manželovi i Vaši).

 

ppp

0x

ohledně prodeje vlastního majetku jen manželem doporučuji k přečtení a k pozornosti § 747 nového občanského zákoníku (NOZ):

(1) Má-li alespoň jeden z manželů právo nakládat domem nebo bytem, ve kterém se nachází rodinná domácnost manželů nebo rodiny, a tohoto domu nebo bytu je k bydlení manželů nebo rodiny nezbytně třeba, musí se zdržet všeho a předejít všemu, co může bydlení znemožnit nebo ohrozit. Manžel zejména nesmí bez souhlasu druhého manžela takový dům nebo byt zcizit nebo k domu, jeho části nebo k celému bytu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny, ledaže zajistí manželovi nebo rodině po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním.

(2) Jedná-li manžel bez souhlasu druhého manžela v rozporu s odstavcem 1, může se tento manžel dovolat neplatnosti takového právního jednání.

 


0x

V tuto chvíli s tím nemůžete nic moc dělat. Majetek zdědil, do společného jmění manželů nespadá. Dětí se majetek rodičů týká jen v případě, že rodič zemře a vyřizuje se pozůstalost. Samozřejmě souhlasím, že prodat dům a prožrat ho je vrcholně nerozumné. Výživné samozřejmě nárokujte, prodej domu uveďte.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]