Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Je legální nahrávání hovorů do mobilu?

Od: monar odpovědí: 25 změna:

Mám mobil s možností nahrávání hovorů a zajímalo by mne jestli je legální nahrávat hovory. Existuji i různé aplikace které umí nahrávat hovory. Slyšel jsem, že údajně to bez předhozího upozornění druhé strany, že hovor je nahráván není legální a že je na to nějaký zákon. Zajímalo by mne jak to s tím ve skutečnosti je a jaký máte kdo na to názor.

 

 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


8x

K pořízení zvukového záznamu telefonického hovoru (§ 12 odst. 1 ObčZ)
I. Při úvaze, zda byl zvukový záznam pořízen ve smyslu ustanovení § 12 odst. 1 o.z. oprávněně nebo naopak neoprávněně, lze přihlédnout ke skutečnosti, že v případech privátních telefonních hovorů volající oslovuje volaného telefonního účastníka, dává tím podnět ke komunikaci mezi těmito účastníky telefonního hovoru, a fakticky tak i vstupuje do soukromí volaného účastníka se všemi z toho plynoucími důsledky. Volající k telefonátu využívá soudobých technických prostředků, které (jak je obecně známo) mohou být vybaveny řadou technických funkcí. Telefonní přístroje mohou obsahovat mimo jiné např. funkci "hlasitý telefon hands - free"(umožňující především větší komfort při telefonování), funkcí "nahrávání hovoru"(mající zejména význam pro snadnější upamatování si obsahu uskutečněného telefonního rozhovoru), apod. Takto technicky vybavené telefony lze běžně a legálně opatřit mimo jiné ve značkových prodejnách poskytovatelů telefonních služeb v České republice.
II. Volající proto hovor iniciuje za situace obecné povědomosti o možnosti, že telefonní hovor může být technickou cestou druhým účastníkem nejen např. zpřístupněn dalším osobám (v případě funkce "hlasitý telefon"), ale i např. zaznamenáván. Pokud volající přesto telefonát uskutečňuje za těchto předpokladů, lze dovozovat, že je tak současně srozuměn i s možným pořízením zvukového záznamu tohoto telefonátu, a že s touto možností (neprojeví-li přitom ovšem opak) konkludentně souhlasí (obdobně srov. 30 Cdo 1224/2004-228).
rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 30 Cdo 52/2005 ze dne 16. listopadu 2005 odsud...doporučuji přečíst celé...

Co na to NOZ? Třeba zde ,,,,,,Použití privátně pořízených nahrávek v civilním řízení může narážet na problémy třecích ploch, které vyplývají zejména z ochrany osobnosti a soukromí (§ 11 násl. ObčZ 1964, § 81 NObčZ, čl. 7 odst. 1 Listiny)... odsud

monar

Je to na mne trochu moc složité abych se v tom jako ne právník vyznal. Jednou je to asi spíše legální a podruhé asi už ne. Jinak nemusí vždy jít o nahrávání hovoru na straně volajícího, ale také i na straně volaného.

Já ti to přeložím z právničtiny do češtiny:

Je to možné, je to legální i bez předchgozího upozornění, a jestli je to použitelné jako případný soudní důkaz, to záleží v konkrétním případě na úvaze soudu.

 

doktpr365*

4x

Nahrávám všechny hovory,ne ,že bych to chtěl proti někomu použít. Když mi volá zákazník tak si pak přehraju co po mně všechno chtěl.

 


2x

Samozřejmě si můžete nahrávat koho chcete a co chcete, ale pouze pro osobní potřebu. To je legální.

monar

A v případě nějakého sporu nebo nedorozumění tu nahrávku legálně použít nejde, např. u soudu?

iz*

Ringo, bez souhlasu nahrávané osoby nesmí nikdo nikoho nahrávat.

Zde ke konci hovoří právník o tom, že si lze nahrávat cokoli. Použití se dá jen ve vyjímečných případech. Takže nahrát si mohu co chci!

stream.cz/...

 

iz*

1x

Nejen bez upozornění, ale i bez souhlasu nahrávané osoby nesmíte nikoho nahrávat. Existují sice nějaké výjimky, v případě, že byste nahrával nelegální (protiprávní) jednání, přesto bych nedoporučovala ně spoléhat.

monar

Nahrávat kdejaký hovor je asi zbytečné, ale někdy by se mohlo hodit mít nahrávku hovorů s nějakou firmou, úřady atp. pro případ nějakých sporů aby byl důkaz co se při hovoru dojednalo nebo na čem se dohodlo. Chápu ale, že taklové jsou zákony a nic s tím nenaděláme i když nám to někdy může připadat přehnané.

iz*

Získáte-li na začátku hovoru o souhlas s nahráváním, můžete nahrávat. Jinak ne.

monar

Ani v případě, že bych tu nahrávku hovoru chtěl získat na předložení u soudu jako důkaz by to nebylo legální? Např. kdyby mi někdo přes telefon vyhrožoval a byla by to jediná možnost jak to na policií nebo u soudu dokázat, že k tomu došlo. Píšu to jen jako příklad. Nastává otázka k čemu jsou vlastně dobré ty všechny aplikace pro mobily na nahrávání hovorů když jejích používání je většinou nelegální.

iz*

Pak by záleželo na tom, jestli soud takovou nahrávku připustí jako důkaz. Četla jsem, že v některých případech takové nahrávky uznal jako důkaz. Konkrétní případy si nepamatuji.

Ivzez, nemáte pravdu, každý si smí nahrávat všechny své telefonní hovory. Je o tom usnesení ústavního soudu I.ÚS 191/05 ze dne 13. 9. 2006

Jiná věc je, jak smí být nahrávka použitá.

 


0x

Většinu reklamních hovorů rychle zakončím s odpovědí "ano, můžeme hovořit, ale nepřeji si být nahráván" - takže se omluví a utnou oni... Ale možná paradoxem je, že onen souhlas musíte mít nahrán. Pokud se tedy ptá, jestli souhlasím s nahrávaným hovorem, už jsem nahráván, aniž bych souhlasil...

No jinak to nejde.

Nahrávání hovorů je bez souhlasu obou volajících nezákonné. Může to dělat jen policie pro své odposlechy, ale i ty jsou často zamítnuty jako nezákonné :D


doplněno 02.04.18 21:09:

"V rámci zkvalitnění služeb může být hovor monitorován". Tj. může ho odposlouchávat třetí osoba (vedoucí, manager-školitel), ale spíše je nahráván pro případ, že se někdo prokecne...

U reklam je to kvůli nahrávání pozvánky nebo "ano" - které se použije podle potřeby volajícího. Už jsem čelt o firmách se zásilkami, kde objednávka byla telefonicky stvrzena sestříhaným hovorem. Nevím, jestli tomu věřit.

Spíš je to v případě bank určité šmírování. Jednak jestli člověk není teroristou, jednak při úvěrech pro účely soudních sporů. Např. nadiktujete příjmy dvakrát vyšší, řeknete jiný počet dětí - dostanete půjčku a vlastně jste se dopustil úvěrového podvodu. Pokud by banka neměla tuto ochranu, vy si zažádáte o oddlužení a řeknete, že banka nedostatečně posoudila vaši úvěruschopnost a zneužila situace...prostě lichváři jsou to... no a banka by přišla o 70% svých vkladů.


doplněno 03.04.18 10:47:

Omlouvám se za dezinformaci- upřesním:

Nezákonný je postup pouze v některých případech, kdy soud odmítne zákonnost nahrávky či odposlechu. Takže nahrávat si můžete, ale k soudu bych s tím nešel. Slovíčkaření je právní obor a ten lepší vyhrává.

monar

Stává se, že když je nějaký hovor s úřady, bankou atp. tak na začátku tam je nějaké upozornění na nahrávání hovorů a bývá tam i někdy uveden důvod toho nahrávání. Nevzpomínám msi přesně co tam ohledně toho mluví, ale asi, že je to z důvodů zkvalitnění služeb nebo něco takového podobného.

iz*

Monar, ano, stává se to. Pokud ale zákazník vyjádří nesouhlas s nahráváním, musí banka apod. hovor ukončit. Potom klienta pravděpodobně odkáže na osobní návštěvu některé pobočky.

jmlc nemáte pravdu. nonek v prvním příspěvku cituje soudní rozhodnutí, podle kterých vlastní hovory pro vlastní potřebu může nahrávat každý a druhá strana musí počítat s tím, že hovor bude nahráván. Jiná věc je, jak můžou být tyto nahrávky použity.

 


0x

@nonek - § 12 odst. 1 ObčZ... rozsudek Nejvyššího soudu... ze dne 16. listopadu 2005
Uvedený § a následný rozsudek se týkají již neplatné normy.

Podle NOZ, § 86

Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.

§ 88

(1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.

a následujících ustanovení, která upravují další možnost ne/svolení.

Obecně - každý má právo pořídit si záznam z telefonického hovoru s jinou osobou, jak s ním dále smí nakládat upravuje zákon.

Pokud jde o možné využití záznamu pořízeného bez vědomí a souhlasu druhé strany jako důkazu, bude soud vždy posuzovat práva protistran individuálně - právo na ochranu vlastních zájmů (např. nezákonné chování zaměstnavatele, stalking, vyhrožování) proti právu na ochranu soukromí (příkladně zneužití citlivých informací).

monar

Ono ty některé zákony jsou docela dost zamotané a nejednoznačné a pak pokud dojde k nějakému soudnímu sporu záleži na soudcích jak některý zákon chápou oni a na právnicích jak dokážou obhájit a prosadit zájmy svých klientů. Podle toho citovaného § 88 (1) asi záleží co je všechno myslené pod pojmem "ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob". Každý snad má nebo by měl mít právo pokud např. uzavírá nějakou smlouvu přes telefon, něco s někým vyjednává atp. si o tom pořídit záznam jako důkaz toho, že k nějaké dohodě a za jakých podmínek došlo. Pokud se uzavírá smlouva nebo dohoda osobně např. ve firmě tak se to provede písemně a potvrdí podpisem a je o tom písemný záznam co a jak se dohodlo. I když v případě smlouvy uzavřené po telefonu se pak věštšinou ještě zasílá i písemná vytisknutá slouva tak ta může obsahovat i něco co přes telefon nebylo sjednané a pak by se v případě sporu asi těžko dohadovalo co všechno a jak bylo sjednané přes telefon. Něco jiného asi bude jak a k čemu se takový záznam hovoru použije. Podle mne, pokud to někdo použije pouze k vlastním soukromým účelům a nebude to někde přehrávat nebo šířit dál tak by snad mělo být vše v pořádku i když protistrana nebyla předem informována, že hovor bude nahrávaný. Na mnohých místech nás sledují kamery a pořizuje se z toho záznam a jen málokde jsme na to upozorňování a to by pak někdo mohl tvrdit, že i to je nelegální.

 


0x

@monar - Každý snad má nebo by měl mít právo pokud např. uzavírá nějakou smlouvu přes telefon, něco s někým vyjednává atp. si o tom pořídit záznam jako důkaz toho, že k nějaké dohodě a za jakých podmínek došlo.
Samozřejmě, že právo má - to už jsem psala. Ovšem pokud slouvu nebo vyjednávání řeší telefonicky, pak přece není nic na tom si (už do hovoru) ten souhlas vyžádat. Jestliže mu ho druhá strana nedá, je to přinejmenším podezřelé a takovou smlouvu bych nedoporučovala telefonicky vůbec uzavírat.

 

monty70
Zdravím.
Po úrazu hlavy jsem získal schopnost neomezené kapacity paměti. V podstatě si pamatuji slovo od slova, včetně intonace a pomlk, všeho co slyšim. Pokud tedy s někým hovořim v podstatě pořizuji záznam hovoru. Porušuji tedy svou existencí zakon?
Nechápu to. Přeci každý rozhovor je zaznamenáván do vaši paměti a vy následně u soudu můžete a dokonce i musíte o rozhovoru podat svědectví. To protiprávni není, ale pokud rozhovor zaznamenám jinam, než do mozku, tak to u soudu neni pouzitelné?
Žijeme v Kocourkově?
PS: Prosim všechny kteří semnou kdy mluvili, aby okamzitě a ze všech záznamových zařízeni, tady i z mozku, vymazali mé osobní údaje!
Poděkoval bych vám a slušně bych se rozloucil, ale vzhledem k tomu, že si to dle mého přaní nesmíte pamatovat, tak na vás prdím.
To byl jen pokus o vtípek.
S pozdravem Monty70

Problém je v tom, že pokud nahranou věc předáte jinam na veřejně dostupné místo ke stažení, je to protiprávní. Z hlavy vám informace nikdo neztáhne jako z YT.

monty70

@jmlc

A jaký je rozdíl, mezi tím, když rozhovor nahraji a umístím na YT a tím, když si rozhovor zapamatuji a do detailů ho popíši na blogu?
Prostě podle mě je každý rozhovor zaznamenaný a je jedno jestli v mé paměti, nebo v diktafonu.
Je to vlastně diskriminace diktafonů, nebo dokonce až diktafofobie! Potlačování práv diktafonů!
Kdy tedy vyjde nějaký zákon který uvede vše na pravou míru a nařídí lidem zapomenout to, co si ostatní nepřejí aby si o nich bylo zapamatováno?

Prostě doveďte myslenku až k absurdním důsledkům a zjistíte, že je celý zákon nesmyslný.

Zákon zjednodušeně říká, že je nepřípustné zaznamenávat hovor bez souhlasu zůčastněných,
Přijdu tedy do hospody a první co bude, že si od všech kteří jsou v doslechu vyžádám souhlas s uchováním osobních údajů, protože vidím jejich obličeje a slyším jak se mezi sebou oslovují jmény!
Celé je to postavené na hlavu. Žijeme v právním státě a přitom nesmíme PRO SVOU OCHRANU nahrát a POUŽÍT rozhovor?
Denně náš špehuje nespočet kamer a to nám ve jménu společného blaha nevadí, ale když jde o blaho jednotlivce tak je zde nesmyslný zákon, který nás nesmyslně limituje.

Monty70

Chápu námitky, nechápu účel zákona, nicméně to je všechno, co jako řadový volič můžu. 5%lidi to možná vadilo, 1%bylo proti,zbytku to bylo jedno. Odvolání, odsouhlaseno, musíme dodržovat všichni.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]