Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Budu mít nárok na nemocenskou a kolik?

Od: richard* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,nastoupil jsem před 14 dny na HPP s 3 měs.zkušeb.dobou. Prac.smlouva na dobu určitou do konce roku.Vstupním lékařským vyšetřením jsem v pořádku prošel. Nyní jsem vážněji onemocněl,jdu na neschopenku.Mám nárok na nemocenskou,i když se mnou zaměstnavatel chce ukončit ve zkušební době? Vadí mu má nemoc.Díval jsem se na výpočet nemocenské,ale výpočty se v jednotlivých kalkulačkách online liší.Kolik budu brát z hrubého 50.tis.,at už v případě,že zaměstnavatel si mě nechá,a kolik v případě,že mě propustí? Jsem živitel rodiny,proto mám velké obavy.Děkuji za pochopení a pomoc s výpočtem.Pokud mi nedá výpověď,odvádí za mne po dobu nemoci sociální a zdravotní? Ríša

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Na nemocenskou nárok máte, protože ze zaměstnání (byt trvalo relativně krátce) jste nemocensky pojištěn.

Prvních 14 kalendářních dnů nemoci platí zaměstnavatel, a to za prcovní dny (směny); první tři směny jsou neplacené a zbytek (zpravidla 7 pracovních směn) proplácí zaměstnavatel redukovaným průměrem. U Vás půjde o průměr z pravděpodobného příjmu, protože průměr se vždy počítá za uplynulé kalendářní čtvtletí a to odpracováno nemáte.

Od 15. kalendářního dne vyplácí nemocenskou OSSZ, to už za kalendářní dny. Dávka Vám bude vyplácena nejdéle 360 kalendářních dnů, jinak do ukončení neschopenky, o čemž rozhodne ošetřující lékař.

Zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní vztah ve zkušební době, ale ne dříve, než Vám vyplatí výše uvedenou náhradu mzdy, čili nejdříve od 15. kalendářního dne nemoci. I kdyby to udělal, výše dávky se nezmění, protože bude vycházet z Vašeho pravděpodobného příjmu (opět - nemáte odpracovaných alespoň 30 kalendářních dnů, aby bylo možno vycházet za skutečného příjmu).

O výpočtu si přečtěte něco tady.


doplněno 31.03.18 18:55:

Ještě k tomu sociálnímu a zdravotnímu: oboje pojištění se v případě, že jste zaměstnán, počítá z tzv. vyměřovacího základu, tedy z něčeho, co slouží jako základ výpočtu, zpravidla z hrubé mzdy. Jako nemocný žádnou mzdu nemáte, není tedy pojistné z čeho spočítat a žádné se neodvádí, ale z titulu trvajícího pracovního poměru jste považován za zdravotně a sociálně pojištěného.

Jakmile Vám zaměstnání skončí (a dále trvá nemoc), musíte tuto skutečnost nahlásit na své zdravotní pojištovně a nejlépe doložit kopií neschopenky (žlutý pruh, který budete mít u sebe, stačí). Pro ZP se překlopíte do kategorie pojištěnců, za které platí stát. ZP je povinné, někdo ho tedy vždycky musí platit.

Co se týká sociálního (=důchodového a nemocenského) pojištění, to nikdo za nikoho neplatí. Nemoc trvající po skončení pracovního poměru je (aspoň zatím) považována za tzv. náhradní dobu pojištění, což znamená, že Vám bude ve výši 80 % započtena pro nárok na důchod. Až by nemoc skončila a Vy stále nepracoval, takto strávená doba je důchodově nepojištěná, ale nikdo po Vás žádné pojištění nechce. Nezapočte se Vám ale na důchod a neměl byste nárok na případnou nemocenskou, kdybyste znovu onemocněl.

Jestli Vám něco z uvedeného není jasné, zeptejte se cíleněji, vysvětlím.

 

iz*

0x

Napřed k sociálnímu a zdravotnímu pojištění: Za osoby pobírající nemocenské hradí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění za ně nehradí nikdo. Ani v případě, že by si Vás zaměstnavatel ponechal, by za Vás po dobu nemoci neodváděl zdravotní ani sociální pojištění.

Zaměstnavatel nesmí pracovní poměr zrušit ve zkušební době po dobu prvních 14 dnů nemoci. Může jej ale zrušit před začátkem pracovní nechopnosti (DPN) nebo po uplynutí prvních 14 dnů nemoci.

Budete-li zaměstnán, budete mít nárok na náhradu mzdy za nemoc za pracovní směny naplánované na prvních 14 dnů nemoci. Za první tři naplánované směny ale není nárok na nic.

Pokud by zaměstnání skončilo před začátkem nemoci, (pokud byste na DPN nastoupil v ochranné lhůtě), neměl byste prvních 14 dnů nárok na nic, od 15. dne nemoci by OSSZ začala vyplácet nemocenské. Nemocenské se vyplácí za kalendářní dny (včetně víkendů a svátků).

Neodpracujete-li do začátku DPN 21 směn, bude se náhrada mzdy i nemocenské odvíjet z pravděpodobného výdělku, tj. kolik byste si asi vydělal, kdybyste pracoval.

Orientačně (!) jsem Vám spočítala duben: náhrada mzdy z 50.000 Kč mi vyšla na 7.413 Kč, nemocenské 11.936 Kč, celkem byste za duben obdržel 19.349 Kč. Pokud by nemoc trvala déle, vychází mi od 31. do 60. dne 821 Kč za kalendářní den a od 61. dne nemoci 895 Kč denně.

Na náhradu mzdy budete mít nárok v případě, že zaměstnání neskončí před začátkoem nemoci. Na nemocenské nebude mít případné ukončení zaměstnání vliv. Nárok na ně budete mít až do konce nemoci nebo do konce podpůrčí doby ► podle toho, co nastane dříve. Na nemocenské byste neměl nárok jen v případě, že by DPN začala až po skončení ochranné lhůty (7 kalendářních dnů po zániku nemocenského pojištění/skončení zaměstnání).

 

richard*

velice dekuji obema

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]