Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,já se chci o nečem poradit,manželka dostala v manželství dům od tchýně...darem.Chce ho spravovat,já docela taky...Jak to mám udělat?abych pak neodešel s holou prdelí?protože ten dům nebude asi nikdy tak docela můj...Mám nějaké finanční rezervy,chcu si zebrat hypoteku,atd...poradte prosím...
Z dotazu je zřejmé, že máte zaječí úmysly - vykašlete se na všechno rovnou a jděte hned. Nač přece spravovat dům, který nikdy nebude váš - že?
Já u tchýně bydlel cca. 3-4 roky. Za tu dobu jsem zgenerálkoval odpady, 25 let navážky bordelu kolem RD zlikvidoval, udělal zeď, srovnal prostory za domem, trochu opravil zahrádku a sad. To jen co jsem si tak zapamatoval... ale samozřejmě byla potřeba opravy každou chvilku. Nepočítám s investicemi - neřešil jsem práci ani částky. Proč? Chtěl jsem, aby se mé děti mohly u babičky hrát na pěkné zahrádce a dvorku, aby se jim nic nestalo v koupelně nebo aby na ně v pokojíku nepršelo... - Z domu nemám na sebe ani 1 %, dělal jsem to pro matku mé manželky a budoucnost mých dětí...
@magdon - přesně - a bohužel už dnes, když ti lidi tyto vrátka nechávají pro případ potřeby si vráží klín do vztahu. Vlastně s tím rozvodem za 10 let počítají a taky se tak chovají k sobě navzájem. Prostě první větší krize, co se nedá vyřešit koupí dárku nebo sexem a jdou od sebe.
Promiňte,ale pokud Vás má Vaše manželka opravdu ráda,tak Vám polovinu domu přepíše.Nebo více věří své ex tchýni?
Nikdy bych nedávala finance do něčeho,co není mé
Před mnoha lety jsem bydlel v domku, jehož 1/2 polovina byla ve společném vlastnictví manželů (mě a mé manželky), druhá polovina patřila tchýni (bydlela jinde). 18 let jsem na domku dřel, investoval do něj nemalé prostředky a mnoho času (voda, kanalizace, septik, střecha, podlahy izolace...). Pak jsem se rozvedl. Já si vzal auto, manželce zůstala celá 1/2 domku (ta, co jsme měli společnou). Nic dalšího jsem neřešil.
Je holt jiná doba. Tenkrát by nás ani nenapadlo uzavírat nějaké předmanželské smlouvy, přeběžné dohody, nebo už před svatbou přemýšlet o tom, co bude, až se zase rozvedem. Tehdy bylo normální, že si manželé věřili. Je pravda, že občas něco nevyšlo, ale to se řešilo, až když se tak stalo. Dneska si snad už při seznámení každý nechává otevřená zadní vrátka a předpokládá, že se něco stane a ten druhý ho bude chtít oškubat.
Já si myslím, že vaše úvahy jsou poněkud předčasné. Vemte si to z druhé strany, kdyby manželka na vás půl domu přepsala a vy vzal vzápětí do zaječích, jak by jí pak bylo? Osobně se mi hodně líbí přístup jmlc, bez kalkulu, tak jedná pravý muž. A moje rada, dejte ten dům do pronájmu, za údržbu a začněte s manželkou od píky. Postavte si nový dům a až se rozvedete, manželka s dětmi půjdou do jejího a váš společný můžete prodat a spravedlivě se rozdělit.
No tak jestli nechcete odejít s holou prdelí, tak to budete mít trochu náročnější. Samozřejmě pokud si společně vezmete úvěr na opravu domu (smlouvu o úvěru podepíšete oba), bude dluh spadat do společného jmění manželů, i když bude použit na výlučný majetek manželky. Jedině že by si manželka vzala úvěr sama bez vaší účasti (smlouvu by podepsala jen manželka), tak by dluh mohl být posouzen jako její výlučný, ale záleží na právním výkladu - ten nemusí být vždy jednoznačný.
Co se týče vašich vlastních finančních prostředků, které chcete investovat do jejího domu, tak byste si měl s manželkou sepsat nějaké souhlasné prohlášení (nejlépe notářsky ověřené), že máte své vlastní finanční prostředky ve výši xy nespadající do SJM a následně si pak s manželkou vždy podepsat, na jaké konkrétní práce a materiály byly tyto vaše výlučné prostředky použity a dokládat fakturami - to by bylo v případě rozvodu asi nejschůdnější řešení.
Každopádně všechny tyto kroky mohou do značné míry narušit váš vztah s manželkou, takže záleží na vás.
To , zda je úvěr společný, nebo jen jednoho z manželů, je poměrně důležitá věc, i když se v průběhu trvání manželství splácí ze společných prostředků.
stir> Ještě jsem se nerozváděl, ale jak se určí hodnota domu před vstupem do manželství, když to může být klidně před 50ti lety? To si nedokáži představit.
Dále patří tedy do SJM i např. zvýšení ceny nemovitosti díky jiným vlivům, než investice peněz ze SJM? Jak se toto rozliší?
Této problematice nerozumím, ale rád se poučím.
: " Dále patří tedy do SJM i např. zvýšení ceny nemovitosti díky jiným vlivům, než investice peněz ze SJM? Jak se toto rozliší?"
Doufám, že nevadí, že odpovídám já. Schválně jsem si k tomu něco hledala a našla jsem nějaký článek na epravo.
Autor tohoto článku se přiklání k výkladu, podle kterého by se valorizace vnosu měla týkat pouze situace, kdy ke zvýšení hodnoty věci došlo v důsledku provedené investice, nikoli však v důsledku jiných, na provedené investici nezávislých, skutečností (typicky v důsledku působení tržních mechanismů). V případě, že dojde ke zvýšení hodnoty věci v důsledku skutečnosti, která není s vnosem v podobě investice jakkoli spojena a nelze nalézt příčinnou souvislost mezi realizovanou investicí a zvýšením hodnoty věci, není vnos příčinou následku zvýšení hodnoty věci a není odůvodněn závěr proto, aby byl vnos jakkoli zvyšován.
A hodnota nemovitosti před vstupem do manželství (respektive před vynaloženou investicí) se zpětně určí dost těžko. Jedině mít k dispozici fotky nemovitosti a ty účtenky a faktury, aby bylo zřejmé, co se kdy na nemovitosti v mezidobí udělalo.
Pokud na vás manželka nepřepíše část baráku, tak si opravdu nezapomeňte schovávat všechny účty, jak vám tu někdo napsal. Nikdy člověk neví, co toho druhého napadne a jak se život vyvine. Znala jsem případ, kdy pán spravoval dlouhá léta barák manželky, ta se nakonec zakoukala do spolupracovníka v práci a milý manžel letěl a chudák nic nedostal a také jeden můj spolužák spravil - byl šikovný zedník - dům manželky a jejich rodičů, kteří v tom domě bydleli. Opravdu to byl zlatý člověk, no nakonec se s ním manželka rozešla, tak šel s pryč s ničím a ta bývalá manželka si "narazila" svého bývalého a pěkně tam v tom baráku vegetí. No a taková douška na závěr, ten můj bývalý spolužák měl dceru a ta se v pubertě začala nápadně podobat tomu staronovému nápadníkovi její matky - chápete to, prostě ta baba to celá léta táhla s tím bývalým a z manžela dělal vola. Vím, že to sem nepatří, ale nedalo mi to.
No, jste manželé, takže hypotéku si budete muset vzít oba. Pokud bude manželka "zlobit", přestanete hypotéku splácet a manželka o dům přijde (dražba). Jinak hypotéku budete splácet ze společných peněz, takže na nějakou část domu byste nárok měl - stačí, když Vám žena daruje třeba 1/4. Tchyně o tom nemusí vědět...
ynaaa - Pokud rodiče darují dům jen své dceři, stává se výlučným vlastníkem dcera, bez ohledu na to, jestli je vdaná, či nikoliv. Manžel nemá nárok. Když by to ale byl dar skutečně oběma manželům, stal by se dům společným vlastnictvím manželů. Stejně tak by to bylo při prodeji, i v tom případě by se dům stal společným vlastnictvím manželů.
To je těžká situace... u nás se už po generace razí názor, že dům by měl mít chlap a neměl by se dělit na části. Pak se to totiž rozdrobí, v první generaci se ještě sourozenci na jednom gruntu snesou, ale v dalších generacích už to nedělá dobrotu. Řešit nějaké poloviny, čtvrtiny, šestnáctiny to nic dobrého nepřinese. Veškerá rodová kontinuita se tím smaže, domy a pozemky se prodávají, rodina se hádá...
Chlap by měl mít svoje a aby přišel k rodině ženy, to nikdy nebude dělat dobrotu. Nikdy to tam nebude úplně jeho, zato tam bude makat jak otrok. Nevděčná pozice a protože se žena cítí "na koni" tak je to o překážku míň k rozvodu.
Pokud se o Vaše "svoje" nepostarali rodiče ani Vy sám, pak bych tvrdě ale férově trval na jasných pravidlech. Píšete o vlastních rezervách, tak předpokládám že finance máte nějakým způsobem oddělené - ujasnit si jakou hodnotu má dům teď, kolik do něj vrazíte, jakou hodnotu bude mít potom a trvat na přepsání určitého dílu do SJM nebo přímo na Vás.
Víte, my jsme v tomhle ohledu trochu staromilci a držíme staletími vyzkoušených modelů rodiny. Ne snad že bych šel na námluvy s kyjem a ženu přivázal ke dřezu, ale bereme jako přirozené, že muž a žena mají rozdílné vlohy pro rozdílné role. S tím jsme se brali a toho se držíme.
Díváme se na věc zkrátka tak, že pro muže je důležité být ve svém, aby v životě spokojeně fungoval zatímco žena má jiné priority. Oba by měli mít to, co potřebují. Jestli někomu víc vyhovuje žít moderně, aby chlap běhal doma s prachovkou zatímco žena betonuje podlahu, prosím. Je to každého věc. Jen my na takové modernosti nejsme a s radostí můžu říct, že je nám to funguje.
@jakdal - protože ten dům nebude asi nikdy tak docela můj
Proč by měl být manželky majetek váš? Pokud vám nebude chtít část domu darovat, nikdy vaše nebude ani cihla.
Buď můžete uzavřít smlouvu o rozšíření SJM - ale na to vaše paní nemusí přistoupit (zvlášt jestli je její matka proti), nebo si budete muset ukládat všechny doklady na to, co budete platit na její výhradní majetek z vaší "finanční rezervy" tak, abyste to kdykoli mohl dokázat. Co nedoložíte, to nedostanete.
S hypotékou si nejsem jistá (snad někdo ví víc), ale na cizí majetek to snad ani nejde.
@malyparanoik - pro muže je důležité být ve svém, aby v životě spokojeně fungoval zatímco žena má jiné priority
Každý máme nějaký názor - ale když mají rodiče vdanou dceru a dům, co potom? Mají ho darovat oběma? Nebo dokonce jen jejímu manželovi? To snad ne.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.