Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Průvodce - lektor

Od: luciee odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Pokud by se člověk v budoucnu chtěl stát lektorem jazyků a dále by chtěl provozovat průvodcovskou činnost, co by pro to měl udělat? To vše je myšleno v podnikatelské činnosti. Sám na sebe.

Myslítee, že má smysl vystudovat podnikání, jako obor (kdyby se možná později dalo uvažovat o menší vlastní firmičce?)

Během tohoto studia by se pylovaly jazyky apod. Nebo je lepší studium cestovního ruchu? Nebo dálkově cestovní ruch s podnikáním, myšleno studovat dvě VŠ najednou?

Doposavad mám střední školu s maturitou s naprosto odlišným zaměřením. Ale tohle je věc, která mě baví a hrozně láká.

Děkuji za odpověď. Lucka

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Na typu VŠ u lektorování nezáleží, pokud to není peďák. U mnohých jazykovek mají lidé s pedagogickým vzděláním výhodu, ale jinde jde hlavně o jazyk, je potřeba mezinárodně uznávaná zkouška alespoň na úrovni C1. Zatím je lektorů relativně málo, ale pokud se to do budoucna změní, bude nováček s certifikátem v kapse bez práce. (A nebo jinak: z cca 25 lidí, kteří lektorují, znám - mimo rodilé mluvčí - dva, kteří nemají peďák; jeden je úspěšný, protože má pedagogické dovednosti, druhá lektorka stojí za prd.)

Nemůžu si odpustit jednu poznámku: Chcete-li jazyky pylovat, tak se raději omezte na průvodcování

luciee

Děkuji za odpoveď.

Momentálně žiji v Praze, tudíž práce průvodce je ideální. Ale vím, že jednou se vrátím do mého malého rodného městečka, kde asi tolik neprorazím, proto to lektorství. Chtěla bych jednou podnikat a být sama ,,pání svého života´´ ). Tento směr mi přijde nejideálnější. Studium cestovního ruchu by tedy do budoucna asi také nebylo na škodu. Nebo se pletu? Děkuji.

Slyšela jsem, že pro průvodcovství je studium cest. ruchu nejlepší. Ale sama s určitostí říct nemůžu, nejsem průvodce, jen lektor. Každopádně tam snad bývá už na škole dost praxe v této oblasti, takže člověk ze školy nevychází jen jako teoretik, ale má zkušenosti a známosti.

Pánem svého života, no, vyzkoušejte si to sama. Já tohle dělám 4. rokem a mnohdy bych dělala i něco jiného, hlavně být zaměstnaná. Výdělky vyšší rozhodně nejsou a být pánem svého času často znamená neustálou organizaci, shánění práce, snaha vyhovět klientům a nepo*** se z toho... žádná dovolená a když potřebujete práci a naskytne se možnost mít pár hodin roztahaných po celý den, tak ji berete a pak si zoufáte, že máte den v háji a stejně jen pár šupů za těch málo hodin. Klady to samozřejmě má, jen od toho nečekejte, že si v 8 začnete učit, ve 13 skončíte, do 16 děláte přípravy a pak jdete zvesela domů.

Pokud nehodláte průvodcovat jen a pouze v létě, tak nevím, jak si představujete, že obě činnosti skloubíte. Ono je dost často problém skloubit jednotlivé závazky už při tom lektorování. Nemůžete si jen tak zrušit výuku na další týden, protože jedete průvodcovat. Někdy mají kurzy nějakou roční dotaci - jeden můj student třeba 52 hodin, takže jakoukoliv absenci, státní svátek, Vánoce, dovolenou, nahrazujeme. Vlastně je to super, protože takhle nemám výpadky příjmu jako při studentech, se kterými máme třeba jen 30-40 hodin za rok, ale zkuste si pak odjet dělat něco jiného a všechno nahrazovat. Ale možná se mýlím, možná máte všechno promyšlené a našla jste nějaké řešení

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]