Nejste přihlášen/a.
Dobrý den rádci,
chtěl bych se zeptat, zda někdo nemáte zkušenosti s paušálními výdaji. Včera jsem o tom mluvil se známým a rád by to využil, ale já si nejsem jist, zda jsem to ze zákonů pochopil správně.
Je to tedy tak, že z příjmů se vypočte např. 60 % (u klasických OSVČ) a tuto částku, která vyjde si může odepsat z daní při daňovém přiznání? Nebo je to jinak? Co pak tedy těch 60 % je a k čemu to je tedy dobré nebo lepší než ta zaběhnutá klasika? Předem děkuji za případné rady a postřehy
Výdaje dokládáš buď fakticky (účtenky, faktury atd) nebo právě tím paušálem. Prostě se nepočítáš s tím, kolik jsi kde utratil, ale opravdu z příjmu odečteš např 60% a těch 40% je Tvůj čistý příjem. Co je lepší? Těžko říci, záleží na tom, v čem podnikáš, jaké máš náklady atd. Jsou OSVC, které mají za rok hromady výdajových lístků a jsou jiní ve stejném oboru, kteří nemají skoro nic. Pochopitelně "paušál" je z hlediska účetnictví daleko jednoduší, nemůže se stát, že Ti FÚ nějaký výdaj neuzná atd. Na druhou stranu u začínajícího živnostníka, který třeba dost nakupuje nářádí, stroje apod. nemusí být paušál tak výhodný.
Z daní se nic neodepisuje. Lidový obrat "odepsat z daní" ve skutečnosti znamená snížení daňového základu. Paušál (60 %) se odečte od příjmů a výsledek (zisk) se zdaní. Od vypočtené daně lze odečíst základní daňovou slevu na poplatníka (24.840 Kč/rok), v některých případech i další slevy.
Rozdíl je v evidenci. Zvolí-li někdo paušál, nemusí dokládat všechny výdaje. Pokud ale někdo s podnikáním začíná, je lepší si ze začátku schovávat všechny účtenky, faktury a potvrzení, po skončení roku propočíst obě varianty (doložení skutečných výdajů × paušál) a zvolit tu, která vyjdě výhodněji.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.