Nejste přihlášen/a.
Dobrý den
prosím o radu. Zemřel mi tatínek. Dědictví proběhlo. Vše bylo rozděleno. Dluhy uhrazeny. Usnesení nabylo právní moci. Po 1,5 roce se ozvel Fu, který pohledávku do dědického řízení nepřihlásil, o úhradu dluhu. Dle daňového řádu, se dědicové stávají daňovým subjektem usnesením o dědictví. Ale v usnesení není o dluhu ani zmínka. Jelikož je FU dost liknavý. Je legitimní požadovat po FU, aby kontaktoval notáře, sdělil mu nově nalezený dluh, aby notář dle poměru dědění mezi dědice, určil přesné výše dluhu? Majetek nebyl nalezen nový žádný. Děkuji
Z. č. 292/2013 Sb.
§ 175 Poučení o právu výhrady soupisu
(1) Každého, kdo byl vyrozuměn o dědickém právu nebo kdo uplatnil u soudu své dědické právo a jehož účast v řízení o pozůstalosti nebyla ukončena, soud usnesením poučí, že si může vyhradit soupis pozůstalosti, jak může výhradu soupisu pozůstalosti uplatnit a jaké jsou následky, když výhradu soupisu pozůstalosti neuplatní.
Dále i § 1674 - 1676 NOZ.
Pokud jste tuto výhradu neuplatnili, dlužíte všichni dědicové společně.
Co přesně a po kom FÚ požaduje?
Já nerozporuji ani výši dluhu ani existeci dluhu. Ale rozporuji postup FU. Který odmítá i po skončení dědického řízení, kontaktovat notáře, aby mu sdělil, že dluh existuje. A podle poměrů, jak bylo dědictví rozděleno mezi jednotlivé dědice, dluh rozdělil. Nejde mi o nic jiného, než aby to notář věděl. Do budnoucna, když by se našel nějaký majetek, tak přeci tento dluh se musí odečíst z případně nalezených aktiv. A FU je mezi prvními, který ví, že dotyčný zemřel. Ale chová se z pozice moci a liknavě a neobtěžuje se datovou zprávou informovat notáře. Prostě jednoduše řešeno se na to vykašlou. A pak se proberou a začnou vyhrožovat exekucemi. Když v daňovém řádu mají napsáno, že daňovým subjektem se stává dědic až usnesením o dědictví. A daňový řád, je prvnotním právním pramenem, kterým se má FU řídit. Pak následuje NOZ. Nemám problém dluh zaplatit, vadí mi ten postup. FU chce vše elektronicky, nejlépe nahrávat až jim do systému, ale na druhou stranu nedělá nic, proto, aby se o pohledávky státu staral řádně a včas. Podotku, že mi totožný FU vydal bezdlužnost, a pak mi vyhrožuje, že jsem dlužník. Tak to je uplně postavné na hlavu
To by pak mohl, kde jaký Franta z Horní Dolní přijít, a říct tatínek dlužil, plat. A to jaksi nejde. Rozumím, že ručím. To není problém. Ale ten postup.
@martina - Ale rozporuji postup FU. Který odmítá i po skončení dědického řízení, kontaktovat notáře, aby mu sdělil, že dluh existuje. A podle poměrů, jak bylo dědictví rozděleno mezi jednotlivé dědice, dluh rozdělil.
Výhradu soupisu jste zjevně neuplatnili, pak hradíte dluh v plném rozsahu společně a nerozdílně - nikoli podle dědických podílů. Celková hodnota dědictví by totiž byla o tento dluh (když by v té době byl znám) předem snížena, tzn. že podíly dědiců by zůstaly stejné, jen nižší o (rozdělenou) dlužnou částku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.