Nejste přihlášen/a.
Zdravím všechny přítomné, mám na Vás jeden dotaz. Jak to vidíte s momentální realitní bublinou, praskne? Když praskne tak kdy to tak bude? Co jsem četl tak to vypadá na rok 2019. Když takto tato bublina praskne, na kolik to až sleze? Konkrétně Pražské byty - prodej, nájem. Mám nějaké svoje větší úspory, a chtěl bych zkoupit pár bytů, jakmile bublina opravdu praskne. Děkuji Vám předem za odpověď.
Díky takovým jako jste vy, realitní bublina nepraskne. Vždyt se to všude píše, že za nárůstem cen mohou lidi, co skoupili byty jako investici. Proto střední třída nemá finance na byt v Praze a i když se tu narodili, stěhují se pryč. Naopak do Prahy se chce nejspíš přestěhovat celá Morava, aneb kdo tu vystuduje, většinou tu i zůstane a zpět na východ se vrací málokdo. Prý vymíráme, tak jak je možné, že nejsou byty? Když se tolik staví, alepoň v mém okolí se za posledních 5 let postavily stovky nových bytů. Kdejaká zelená plocha byla zastavěna. Ale on hned tak někdo nemá na to, aby si koupil 3+kk za 5milionů v paneláku. Sice v novostavbě, ale furt je to panelák na sídlišti. A prodávají se i dražší, klidně za 10milionů a není to nic atypického. Centrum se vylidňuje, kdo mohl utekl už před lety na okraj Prahy nebo do krajských měst. Ovšem v dojezdové vzdálenosti do hodiny v Praze cena bytů, domů a pozemků v posledních letech také stoupla. Dost lidí šlo bydlet "do přírody", ale pracovat zůstali v Praze. Pak se divíme kolonám aut mířících každé ráno do Prahy a večer zas pryč. V návaznosti na zvýšení dopravy jsou řidiči šikanováni modrými zónami a zklidňováním dopravy. Prostě začarovaný kruh.
Dobrý den, ano, praskne. A dokonce vím, kdy to bude - až se vyrovná nabídka s poptávkou, resp. nabídek nemovitostí bude více, než zájemců o nemovitosti. Další možnost je příchod ekonomické krize, což zase sníží zájem o nemovitosti. No, a potom ještě měnová reforma. Sám si rozhodněte, která možnost je pro Vás nejlepší a kde budou potom Vaše úspory. Zdravím!
Jen tak nepraskne. Kupte pár družstevních bytů s nesplacenou anuitou a možností převedení do OV. To je v tuhle chvíli asi nejsnažší.
Družstevní byty koupit nelze. Členové bytových družstev mohou prodávat pouze družstevní podíly, byty dále zůstávají majetkem bytových družstev. Nový člen družstva má právo na uzavření nájemní smlouvy k určitému bytu. Kdyby chtěl byt poskytnout do podánájmu, púotřeboval by souhlas majitele ► bytového družstva.
Já samozřejmě vím, že družstevní byty přímo kupovat nelze, ale je to běžný obrat, každý, kdo se trochu zajímá o nemovitosti, to chápe.
Četnost používání chybného obratu nezmění nic na tom, že je to chybný obrat. Navíc zavádějící, protože bez souhlasu majitele bytu (BD) s bytem nelze nijak nakládat.
Člen bytového družstva má právo na uzavření nájemní smlouvy k jednomu konkrétnímu bytu. Bude-li majitel bytu (bytové družstvo) souhlasit, může byt poskytnout dále do podnájmu.
Vaše rada "koupit několik družstevních bytů" by tedy znamenala stát se členem několika bytových družstev, ve všech uzavřít nájemní smlouvy (stát se nájemníkem družstevních bytů) a byty dále poskytovat do podnájmu.
Docela by mne zajímalo, jak dlouho by mu to procházelo...
Pribyva lidi, diky migraci (pozor nejsou to ti strasni migranti z Blizkeho vychodu, ale nasi milovani slovansti bratri z Ukrajiny, Slovenska, Jugosky či krasneho hornateho Rumunska, zustalo tu i par Spanelu exotickych Mongolu ci Vietnamcu ci expatu z jine casti zapadni Evropy, kteri dohlizi na to, aby v zahranicnich firmach nasinci nekradli..a taky maji teple mistecko a hrazene temer vsechny vydaje vcetne soukr skolek)...jinak myslim, ze je jasne, ze nejaky patek vic lidi umira nez se rodi (myslim tim nasincum a par Romu tu porodnost u nas nevytrhne)...takze az tu nebude prace a expati se vrati domu - jako v roce 2009, tak proste par tisic obyvatel ubude...
Ceny bytů v Praze jsou nadhodnocené oproti jiným výsledkům české ekonomiky a kupní síle obyvatel. Takže se dá očekávat korekce cen.
A proč. Protože už střední třída má problém zakoupit 100m2 byt.
Většina odpovídajících zřejmě vůbec netuší, co to ta "realitní bublina" je a jaké může mít následky. Podobná krize nastala před pár lety v USA a následně přerostla v celosvětovou hospodářskou krizi. Nemyslím, že by prasknutí "české bubliny" mělo podobné následky, ale Čechů by se asi dotklo citelně.
Ta krize logicky přijde, ale kdy, to nikdo neví. Ekonomové předpokládají, že to bude v roce 2019 - 2020.
Kdyby někdo uměl zodpovědět na tuhle otázku, byl by miliardář. Můžeme se jen dohadovat. Vše už tady bylo řečeno, myslím si, že jste čekal , čekal až jste přečekal, mezitím ceny rostly a rostly, největší vzestup byl za poslední rok. Málokde se dnes najde místo a byt na investici, váhavcům prostě realitní trh nepřeje. Jestli čekáte, že ceny poletí rapidně dolů tak se mýlíte, růst cen se maximálně pozastaví, a proč? příčiny vám už psali rádcové, já jen dodám ještě jednu věc, a to ceny řemeslníků také rapidně stoupají, a to se projevuje i v cenách nemovitostí.
Ale o to prece nejde, ekonomika se chova cyklicky. Navic CR je vazana na ostatni zeme - hlavne na EU diky svemu exportu. Ja taky vydelala na krizi a na zhodnocen po krizi...ale proste neverim tem, kdo v krizi byli prehnane pesimisticti, ani tem kteri jsou ted prehnane optimisticti. Rovnez mam velke zkusenosti s pronajmem bytu a ti, kteri pocitaji, ze si vezmou hypo a podnajemnik jim to vrati jsou na omylu. Za tech par let, co jsem pronajimala, jsem mela vydaje - dane, usly zisk pote, co se najemnik odstehoval a my museli malovat, vymenit WC atd...a to nepocitam, ze v obdobi krize, prisla krize i na najemniky a ti ctvrt roku nemeli na zaplaceni najmu, nakonec jsme domluvili splatkovy kalendar, ale mit nasponovany rozpocet kvuli hypo na investici mi neprijde jako dobry napad. Dle meho nazoru se stejne casem jeste zprisni podminky najmnich smluv (v Nemecku napr. nesmite uzavrit smlouvu na dobu urcitou), bude to v souvislosti s tim, ze hypoteku si bude moct v budoucnu dovolit cim dal mene lidi (at uz kvuli cene nemo nebo kvuli zprisneni anebo urokovym sazbam). Nevim, jakou cestou pujde CR, ale pokud se zacne vice stavet, muzeme se dockat poklesu i bez krize, jako ve Svedsku, kde i pres rust mezd ted zacaly klesat ceny nemovitosti. V Kanade take ekonomika slapa a bublina na realitnim trhu uz praskla. Navic, Cechy jsou Kocourkov a nedivila bych se, kdyby se zacalo stavet tesne pred nastupem dalsi recese.
Jasne, ja jen kazdemu rikam, at si uchova vlastni hlavu pri investovani do cehokoliv, lidi by se nemeli chovat jak stado (coz se v dobe rustu i v dobe krizi deje-viz honem neco koupit, at stihnu ty skvele urokove sazby, protoze Mana rikala, ze je to smeroplatny). Pamatuji si, jak mi realitaci rikali v roce 2008, ze ceny budou jen rust a ze dohanime Evropu a o tri roky pozdeji bylo problem cokoliv prodat. CR neni zapadni Evropa a dohanime ji jen v cenach nemovitosti. Jine staty reaguji mnohem vic pruzne na zvysenou poptavku po bytech. Viz zminovane Svedsko ci Nemecko. Jednoho dne ale se bude muset legislativa zmenit, nemuzeme si tu porad hrat na urednicky a protahovat schvalovaci rizeni do nekonecna nebo na to ser Ja povazuji za riziko a nerozum nakupovat nemovitosti v dobe ekonomickeho rustu, hlavne pokud je to na hypoteku a nemam nasetreno. Navic, lidi prodej odkladaji v dobe rustu a v dobe krize zas hodne lidi ztraci hlavu a chce prodat. Me se taky malem stalo, ze jsem prodala v dobe krize, protoze jsem musela propustit neposlusne najemniky, nabrala nove - coz trvalo 3 mesice (kazdy tehdy radsi bydlel u maminky, pokud to slo) a ti pak po pul roce nemeli na najem, protoze pana propustili z prace, byla jsem z toho tak otravena, ze bych byt nejradsi strelila i pod cenou. Navic, nemovitost muze byt i koule na noze, zvlast pro mlade lidi, kteri budou muset byt mnohem vic flexibilni nez stari. Doba, jak ji zname my uz skoncila. Moje deti budou mit nemovitosti po mych rodicich, samozrejme, ze je neprodam, abych si uzila, ale jim nebudu zakazovat, at si s tim delaji, co chteji. I kdyby to strelili a zacali podnikat ci zaplatili studium na Harvardu...Pokud se Cesi chteji k tomu Zapadu aspon trochu priblizit v platech, musi zvednout zadek a zacit delat veci jinak. Take neverim, ze hned zitra se zacne stavet jako o zivot, ale tlat na legislativce bude cim dal vetsi. A nektere zakony o zjednodusseni stavebniho rizeni uz jsou v behu, samozrejme nez vse projde snemovnou a dostane se nasemu invalidovi na hrad, bude to trvat nekolik mesicu, let. V te dobe uz muzeme byt v nove recesi, ktere prijde, protoze cykly se stridaji.
Co je špatného na zmrazených mzdách (spíš platech státních üředníků, protože soukromým firmám nelze výši mzdy nařídit) a "hrozící" deflaci? Prosím, kecy o špatnosti deflace neopisuj, je určitě lepší, než inflace, nejlepší je ovšem vyrovnaný stav.
Haha, jako ta minulá bublina? To si živě pamatuju, že klesly tak možná o 100 000 Kč paneláky, novostavby dál rostly, cihláky dál rostly... Žádnou změnu jsem tenkrát nezaznamenala.
Tak to asi zijeme kazda na jinem miste... V Beroune jsem koupila byt v roce 2005 za 1 300 tis, v roce 2008 se prodaval za 1 800 tis podobny v panelaku a v roce 2012 mi za nej par ,,podnikatelu nabizelo 1 milion...,, . Nikdo jiny byt nechtel, tak jsem se ho rozhodla prodat az v roce 2017 za dva miliony...(byt pred reko)...
Nepotvrzuji, pokud ctete dobre - peak (vrchol) byl v roce 2008, kdy se 45 m 2 v panelaku prodavalo bezne za 1 800 000,- V roce 2012 jste ten samy byt meli problem prodat za 1 000 000,-. Nejen ja, ale i kamaradka, ktera ten samy byt ve stejnem panelaku, v podobne stavu koupila v roce 2006 za 1 500 000,-. V roce 2012 chtela prodat a nabidli ji 1 mio. V roce 2017 jsme prodali za dva miliony, takze ten rozdil je mezi krizi a konjunkci asi 800 tis az milion u maleho bytu v okresnim byte u Prahy - panelak. To, ze bublina praskne je proste fakt. Nemovitosti si cenu nedrzi, stejne jako akcie, jsou predmetem spekulaci, proto jsou tam vysoka volatilita ve strednedobem horizontu. V kratkodobem a dlouhodobem je to v pohode. Stejne jako je ne jiste, ale pravdepodobne, ze v obdobi pristiho eko rustu pujdou ceny jeste vis nez ted, ale to muzeme byt treba v roce 2030, nikdo nema vesteckou kouli, treba vse bude jinak, ale mame jen jistotu, ze ,,bublina leti, poletuje a nekdy prileti i nas dvur, udela prask a bum,,...
Nepraskne. Bydlení je u nás nastaveno tak , že je to investice. Proto kdokoliv kdo má volné peníze skupuje nemovitosti . Jak porostou nominálně platy , tak poroste i jejich cena. Další faktor je , že obce mají zajištěný příjem od státu a nejsou motivovány k výstavbě .Vymýšlejí proto ruzné normy , překážky a nová vystavba se zpožduje , zdražuje .Vysledkem je pěkné utahování šroubu na chudé lidi
Několikrát tu padl názor, že nemůže prasknout, protože je to bráno jako dobrá investice.
Jenže tato investice je z velké části financována pomocí úvěrů u bank. Lidé ,kteří kupují byty za čistě hotové peníze, jsou v menšině. Banky v tom mají svých 1600mld korun (objem hypotečních úvěrů pro fyzické osoby).
Tedy průměrně má česká domácnost hypoteční dluh cca 1,25mil kč.(+ další dluhy) To není vůbec zanedbatelné číslo.
Jak roste objem hypoték, tak roste i počet nesplácených a problematických úvěrů. A to jsme v období, kdy úrokové sazby jsou stále na dnu. Co nastane po růstu sazeb na úroveň před 10lety (5-6%). Nebo dokonce před 20lety (cca 12-13%). Jestli si dobře vzpomínám, tak v USA měli v 80tých letech po mnoho let úrokové sazby 17-18%.
Už těch 5-6% by znamenalo pro spousty rodin existeční potíže, které by musela řešit prodejem nemovitosti.
Realitní bublina začne praskat, až Babišova vláda zahájí masovou výstavbu levných bytů pro mladé rodiny a sociálně slabé. Včera řekl na TV Barrandov, že cílem této vlády je zvýšit porodnost českých žen na průměr 2,1 dítěte.
tak tomu nemůže snad nikdo věřit, pamatuju si dobu, kdy mladí dostávali 150 tis. zdarma na bydlení a za to měli hrubou stavbu, tak o tom se může dnešním mladým jenom zdát. Vím, že to bylo na úkor, ale bylo to pro ně krásné období. Jenže komunisti nepřemýšleli co bude dál, jak je to přísloví "po mě potopa"?
stir - "Za těch 150 tis se dal postavit krásný přízemní domek...",
To jo, jen bych k tomu dodal, že jsem v té době vydělával závratných 1900,- (Jedentisíc devět set) KČS měsíčně a těch 150000 to stálo, když jsem si ten domek stavěl od sklepa po komín vlastníma rukama po pracovní době a o víkendech.
A ted zas leti nemovitosti, takze bublina tu je. Mozna jeste chvili poroste. Btw vcera jsem mela sraz s poradcem z Komercky kvuli pozemku, ktery chceme koupit. Vypocital mi jen tak ze srandy, teda pro me to byla sranda, jaky by nase rodina musela mit prijmy, aby dosahla nase ctyrclena rodina hypo 4 mio. Stacilo by 32 cisteho, tedy zbylo by nam na zivot (vcetne spotreby energii 16 tisic na ctyri lidi)...+ samo 20 proc ceny nemo, ale to si muzu pry pujcit ja jinde, manzel dolozi prijem a bude bez kontokorentu a ja jen podepisi hypo. Takze banky jsou zdrave, ale nekteri lide, kteri tohle akceptuji, zjevne ne.
Každá bublina jednou praskne a tahle je hodně umělá, počítám tak 2-3 roky. Lidí nepříbývá, tedy v našich končinách. Kupců na předražené byty bude ubývat. Kdo z Vás by si byt za dnešní ceny koupil?
To, že by "nikdo z vás" byt nekoupil, neznamená, že ho nekoupí někdo jiný. Zeptejte se v realitkách, jaká je o byty rvačka. A to blbé teplé zelené tento stav v Praze zajistilo na mnoho let ..
Myslíte, že Vám nějaký makléř bude tvrdit, že o ten a ten byt není zájem, že ho prodává už dva roky? Jasně, že Vám řekne
že je o něj rvačka. Jasně, že je skupina lidí, které na ceně nezáleží. Na druhou stranu vidím, některé stále se opakující inzeráty předražených bytů.
Realitná bublina praskne vtedy,keď ľudia nebudú schopný splácat hypotéky.Je super zobrat zobrat si hypotéku za trebárs 2,5 % s fixnou sadzbou na 5 rokov,no potom platit úrok 10-15 % je už poriadný škrt cez rozpočet a pochybujem,že by potom niekto bral hypotéku s takým úrok,bytov bude prebytok a nik, ak nemusí, ho nepredá pod cenu nákladov a trochu zisku.
Tak ono je výhoda , že máme ekonomiku navázanou na euro . Máme prakticky euro , ale platíme transakční poplatky. A eurová ekonomika je hodně velká a má obrovskou setrvačnost . Díky tomu , že na jihu je velká nezaměstnanost , tak euro bude mít stále nízké uroky . Což také velice vyhovuje severským státum a tím i přeneseně nám . Dokud bude tedy naše ekonomika navázaná na německo budou tady tedy stejné uroky . A němci rozhodně nebudou chtít rozbít eurozonu , která jim velice vyhovuje.Jižané rozhodně nebudou chtít zavést své měny a budou se držet eura jakožto pevné měny v kterou mají duvěru , a tím se kolečko uzavírá
Na jihu už tak velká nezaměstnanost není. V Portugalsku, kde jsem ted zila dva měsíce - vratila jsem se predevcirem, je nezaměstnanost nějakých 6-7%. Trápí je spíš to, že polovina smluv pracovních je na dobu určitou, takže nedosahnou na hypotéku. Ceny nemovitosti jim ale rostou - v Lisabonu jsou uz skoro jako v Praze, rostou i ve Spanelsku, kde jsem zila tri roky, takže to, že neporostou úrokové sazby je spekulativní. Nemovitosti rostou ve Svedsku a Rakousku tak, že uvažují o zvýšení úrokovych sazeb. Není otázkou zda, ale kdy se úrokové sazby zvednou. Jinak souhlasím s tím, že pro nás (stejně jako pro Německo, Rakousko, Slovesko je euro extrémně výhodné. /paseku spíš v CR nadělaji spekulace s korunou, ktere provadi centrální banka/)
Tak tedy vzhůru k lepším zítřkům! Co to bylo za odborníky, kteří vám v roce 2014 říkali, že ceny bytů porostou minimálně? Já kupoval byt v r. 2015 a dnes má hodnotu o cca. milion větší cenu Takového "odborníka" bych pěkně nakopnul do zádele
Kdo mi v roce 2014 radil, abych prodala byt? Ti sami odbornici, kteří mému tátovi radili, aby koupil byt v roce 2007, že už nikdy nebude levněji a ti samí odborníci, kteří tvrdí, že žádná bublina není, že dorovnáváme západ. Mám kamarádku v Berlíně a když jsme před třemi lety počítali, tak jsme došli k tomu, že ona si svůj byt pořídila v roce 2015 levněji (a možná i kvalitněji) než moje kolegyně z práce nový, ale ne skvělý byt na Praze 3 - Ohrada...(tedy žádné velké terno)...zatímco kamarádka bere v přepočtu asi 70 000,- čistého, kolegyně na stejné pozici má asi 40 000,- čistého...takže...jinak v Berlíně jim taky ceny nemovitostí rostou - a víte, co dělají - zakázali Airbnb, dali pobídky developerům, kteří budou stavět byty na podnájem (tedy nechají si je a budou pronajímat za tržní nájem - legislativa kolem nájemních smluv je ovšem jiná než v Cechach). Mnichov má sice dražší byty než Praha, jenže tam na rozdíl od Prahy není, kde stavět. V Praze je tolik místa, že by se sem ještě vešlo jedno Brno, ale není vůle, není snaha. Až bude, možná už budeme v recesi...a pak ti odborníci, kteří se už tolikrát spletli, budou říkat, že se situace změnila a že neměli věšteckou kouli, protože to žádní odborníci nejsou a vlastně ani nebyli.
Jinak už jsem v životě prodala 3 nemovitosti a 2 koupila, samozrejme, že ne v těch letech, která byla extrémně nevýhodná - tedy nekupuji ani v roce 2008 ani ted a neprodala jsem v letech 2012-2014...ale to je otazka vkusu. Dneska jsem mela schuzku s financnim poradcem z KB, aby mi nabidl par pozemku. Spocitali jsme, s jakym prijmem bych dosahla dnes na hypo 4 miliony - KB by mi pujcila a stacilo by, kdybychom s manzelem dolozili prijem 32 tis. Stacilo by to presto, ze mame dve deti, hlavne musime hypo podepsat co nejdriv, abychom si zajistili jeste ty nizke sazby... jasne, ze banky se chovaji racionalne - jsou napechovany penezi z dob radeni CNB, ktera intervenovala proti korune, jak diva...ale lidi strkaji hlavu do opratky, jinak by uz ted v dobe eko rustu nemela Komercka v nabidce tolik insolvenci - a ze ta divoka jizda jeste nekonci dokazuji nabidkove ceny nemovitosti...
Přece jen taky něco připíšu. Vezměte v potaz, kdo vlastně ty byty kupuje. Díky hrátkám ČNB s naší měnou se povedlo lidi lehce vyplašit, takže začali peníze přelévat do nemovitostí a začala vznikat realitní bublina. ČNB se rozhodla zabránit téhle vznikající bublině tím způsobem, že omezila maximální limit pro hypotéku na 80 % z odhadní ceny nemovitosti.
Tak. A teď počítejte.
Dejme tomu, že chcete koupit obyčejný byt, tržní cena 1.5 milionu, odhadní cena 1.25 milionu. Banka vám na hypotéku poskytne maximálně 80 procent z 1.25 milionu, to znamená 1.25*0.8 = 1.0 milion.
Rozdíl tržní cena – max. limit pro hypotéku = 1.5 milionu – 1.0 milionu = 0.5 milionu.
Výsledek vidíte sami. Abyste si vůbec mohli pořídit takový byt, musíte mít někde na kontě přes půl milionu KČ v hotovosti. Jinak na hypotéku nedosáhnete.
No a samozřejmě musíte ještě zaplatit daň z převodu nemovitosti, provizi realitce a musíte mít nějaké peníze na investici. Byt určitě bude potřebovat nějaké úpravy.
Paráda, co? Pak se není co divit, že byty v Praze a v Brně kupují cizinci a že na venkově počet prodaných bytů klesá. Našinci na ně prostě nemají.
Jasne, ze odhadni cena je z 90 proc nizsi nez kupni, tedy aspon pro banku. Navic bance za zavazete, ze ji v urcitem pripade (dosadte si sami) zaplatite vic, nez jste si pujcili minus to, co jste splatili. Rika se tomu budouci dluhy...a to, ze Vam da jeste pujcku + hypo, jasne ze da, ale za vyssi urok...anebo si pujcite jinde, vse se da obejit, ale k cemu to je, aby si nekdo koupil predrazenou nemovitost, ktera si udrzi svoji hodnotu, jen za predpokladu hospodarskeho rustu...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.