Nejste přihlášen/a.
Chtela bych znat nazory, jak clovek muze resit, pokud je okraden v cizine na cestach. Cestovala jsem v Evrope hodne stopem, nebo neplanovane jsem si vzdycky koupila listek na autobus, a odjela jsem na par dni (tydnu) do ciziny, kdyz nebyla skola moc narocna. Bavi me vyrazit na tramp, a poznavat cizi zemi.
Priblizne rok na zpet, koncem podzimu se mi ale stala docela neprijemna vec. Jeden hostitel couchsurfing pravdepodobne mi vzal vsechny moje penize, i platebni kartu, z penezenky (dost pravdepodobne to byl on, nebo jiny coucsurfer, co tam byl soucasne se mnou, pak cestoval ale jinam). Takze jsem byla na jiho-zapade Francie, asi 2000 km od domova, zcela bez penez a mobil navic v cizine nefungoval, na mail jsem se v cizine nemohla dostat. Cestovala jsem sama. Nastesti jsem mela obleceni na ven do zimy, spacak a karimatku. Musela jsem tedy se co nejrychleji dostat do CR (nemela jsem ani na jidlo), jela jsem stopem a nacerno vlakem, byl to trapas no. Jidlo jsem nasla jen trnky (byly horke) a jabka na stromech v prubehu cesty, a nejaky chleba v kosich na benzinkach a za restauracema. Ale co, prezila jsem to bez ujmy.
Horsi by byl pripad, ze by mi nekdo ukradl i batoh s oblecenim a spacakem (vybaveni na spani venku), nebo jeste navic i doklady. A pokud bych jeste navic byla nekde v Italii-Spanelsku, Jihu Francie koncem podzimu jen v tricku a kratasech (ve Stredomori je porad teplo), a musela bych jen takto oblecena prejet Alpy, nebo Nemecko, kde uz touhle dobou klidne i muze lezet snih.
Mate nejake napady, jak to resit, kdyz je clovek okradeny v prubehu cesty v EU (a neni na organizovanem zajezdu, navic cestuje urcite useky cesty, nebo i celou cestu, sam)? Samozrejme vsem diskutujicim preji, aby se do podobne situace nedostali.
Lenka
A proč by policie neměla pomoci? Přinejmenším vyrozumět zastupitelský úřad, nechat jí zavolat nebo poslat email. Co se oblečení týče je možné domluvit nějakou charitu na oblečení apod. Stačí zapnout mozek a ne ho hned vypnout, začít se chovat jako bezdomovec a umrznout při přechodu Alp. Takže ano ... bylo to trapné a dětské řešení. Člověk, co si hraje na dospělého, že umí cestovat sám, ale neumí vyřešit první kritickou situaci, co se naskytne.
Šla bych na nejbližší policejní stanici a tam vysvětlila problém. Předpokládám, že alespoň trochu nějakým cizím jazykem vládnete, když cestujete po cizích zemích. Policie by okamžitě kontaktovala českou ambasádu a ti by se o Vás zcela jistě postarali. Vůbec byste nemusela podstupovat ty trampoty, které zde popisujete. Tak takto bych to řešila já. A i kdybyste neuměla vůbec žádný jazyk, domluva je vždycky možná. Oni by pochopili, že jste ve svízelné situaci a spojili by Vás s českou ambasádou telefonicky a tam byste mohla vše vysvětlit česky.
Lenko, náhodou jsem ve Francii žila spoustu let a vím, že v dnešní době je možné i u nich se domluvit i anglicky. To, že Francouzi neradi mluví cizími jazyky, už dávno neplatí. A jsem přesvědčená, že v takovém případě, by Vám na policii umožnili telefonický rozhovor. Netvrdím, že by na místě vyřešili krádež, ale určitě byste mohla kontaktovat svou ambasádu, nebo konzulát, telefonicky. Náklady na Váš bezpečný návrat domů, by zřejmě zaplatila ambasáda, ale Vy byste to pak po návratu, musela samozřejmě uhradit. Ale to je přece normální, když cestujete, musíte počítat s tím, že to něco stojí a že mohou vyvstat různé problémy. Lidé se právě kvůli tomu pojištují. No a Vy jste zvolila ten nejlevnější způsob cestování, ale také ten nejnebezpečnější. Tak příště musíte počítat s tím, že můžete být přinejmenším lehce okradená a teď už víte, že není všechno ztraceno a že je vždycky způsob, jak se ze šlamastyky dostat.
Odpověď je jednoduchá ikdyž není příjemná. Získáváš zkušennosti a za ty se platí.
Malou část hotovosti nosím vždy u sebe. Další hotovost mám schovanou na jiném místě.
Většinu plateb v zahraničí platím kartou. Pin na kartě mám pouze v hlavě. Nesmí být nikde napsaný.
Pokud tě někdo okrade, tak musíš ihned zavolat policii.
A pokud jezdíš sama, tak nemáš moc možností jak si pomoct. Ve dvojici už si můžete věci vzájemně pohlídat.
Taky můžeš nechat ve věcech peněženku s malou částkou a prověřit jestli si jí někdo všimne. Ale ostatní cenné věci a doklady měj vždycky u sebe (i na záchodě nebo ve sprše).
A ještě tu pohádku s nefungujícím telefonem: to si děláš srandu, že jezdíš po Evropě a neumíš si zařídit telefonování v zahraničí. Telefon je jediná možnost kontaktu s rodinou nebo někým, kdo ti poradí.
Nevěřím ti, žes projela 2000km stopem a načerno vlakem, ale to je můj problém.
Taky mne okradli na festivalu. Rozřízli mi nezamknutý stan a sebrali asi 10roků starý diář, co vypadal jako malý počítač. Jinak jsem měl všechno u sebe. A kdyby mi ukradli spacák a karimatku nebo oblečení, tak to už by museli být ti zloději úplní chudáci.
Když jedu někam na dovolenou (na cesty) mám sebou vždycky finanční rezervu v opasku který je opatřen z druhé strany zipem.Mějte sebou takovou častku aby pokryla cestu domů.(popř. i cestu na ambasádu mimo EU k vyřízení nových dokladů)
Neni od věci mít taky kopii pasu, popř i dalších dokladu k prokázani totožnosti.
V Italii nám vykradli celé auto. Bohužel jsme byli blbci, zastavili na chvilku a šli se vykoupat. Takže doklady, peníze, prostě všechno v autě. No, však píšu BLBCI. U auta rozbitý naštěstí JEN boční okýnko. Policie přijela, řekla, že jestli to chceme sepsat, tak můžeme, ale bude nám to k ničemu. Naštěstí jsme při prohlídce okolí auta našli alespoň moje vyhozený doklady - teda OP. Zavolali jsme rodině a ta nám poslala peníze na Western Union. Byly tam během hodinky. No a potom jsme jeli domů, bez řidičáku, s okýnkem zadělaným igelitem. Cestou nás stavěla asi třikrát policie, ale když se dozvěděli co a jak, tam nám zasalutovali a popřáli štastnou cestu domů.
Nemít telefon, tak opravdu si ho půjčit a zavolat domů o pomoc. V krajním případě se spojit se zastupitelstvím ČR v té zemi. Ale to je na dlouhé lokte.
Já bych zavolal policii, ale chápu, že domluva s odpadkovým košem je jednodušší. Tím vlakem myslíš dobytčák? Protože v normálním by tě hned chytli. Ten nefunkční telefon je taky nějaký divný
Lenko, Vy tak kecáte, až to bolí. Nabíječku jste si nechala doma , z mezinárodního vlaku Vás nevyhodili, protože se slitovali , bankovní kartu jste nezablokovala, protože jste se nefunkčním telefonem nemohla dovolat . A to další povídání o ničem. Že Vás baví ze sebe dělat takového hlupáka...
Cestovní pojištění, pojištění karty proti krádeži apod. A stále platí to co jsme již psali, kontaktovat PČR, požádat o pomoc - přinejmenším kontakt na zastupitelský úřad. V Německu se nám ztratili kolegové z Lotyšska v Berlíně, šli na pokladnu DB, řekli co se stalo a dostali zadarmo lístek vlakem zpátky do místa, kde jsme byli ubytovaní. Takže problém bude ve Vás.
@lenka3a - Moc nevim, jak by se o me postarali a jak bych Ceskou ambasadu nasla. Nebude taky v kazdym vetsim meste, mozna bude jen v Parizi. Na policii jsem asi zajit mela, ale co vim od kamaradu, oni s tim stejne nic moc neudelaji.
Policie v prakticky kterékoli zemi vás přinejmenším nechá na ambasádu nebo konzulát zatelefonovat - s jejich pracovníky už se domluvíte česky a také vám poradí, co dělat, případně pomohou jinak. Konkrétní informace MZV, jak postupovat, najdete tady mzv.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.