Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jídlo a nedostatek financí

Od: kevin20 odpovědí: 10 změna:

Dobrý den,

studuji na VŠ, s rodiči nebydlím a ani mě finančně nijak nezajištují. Vydělávám si na brigádách, ale ne nějak moc, jen tak, abych to stíhal spolu s VŠ.

Vychází mi to tak, že na jídlo mám cca 4000 na měsíc. Není to mnoho, ale dá se z toho vyžít.

Problém je ten, že jak mám moc práce a málo volného času, tak jídlo řeším buď menzou (není to bůhví co a navíc jedno jídlo vychází na 70 Kč, tzn. nějakých 2000 měsíčně, bez snídaní, večeří a svačin) nebo nějak narychlo ve fastfoodu, případně si uvařím párky, udělám si čínskou polívku, a podobné stálice studentského života.

Nedávno jsem začal cvičit a řešit i problém stravování. Jak mít vyváženou stravu za málo peněz a při nedostatku času.

Rozhodl jsem se to udělat takto:

Koupil jsem si produkt MANA, je to taková náhrada stravy, která obsahuje vše, co tělo potřebuje. Ideální poměry všeho. 70 porcí mě vyšlo na 2500, mám v plánu to jíst 2x denně, takže by mi to mělo vyjít cca na měsíc. A to budu doplňovat normální stravou. Jen s tou MANOU bych to nevydržel, sice to prý dokáže nahradit úplně stravu, ale je to těžké vydržet psychicky.

Zbývajících 1500 (50 na den) bych rád využil na nějaké výživné, rychle připravené jídlo. Ideálně takové jídlo, které je bohaté na vlákninu a bílkoviny (k cvičení).

Plán je asi takový:
- Snídaně MANA
- Svačina něco
- Oběd MANA
- Svačina něco
- Večeře něco
Takže za 50 korun musím zvládnout dvě svačiny a večeři.

Dá se to? Máte nějaké nápady?
Napadla mě třeba rýže s mraženou zeleninovou směsí, banány, čočka, apod...

Děkuji

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pohanka*

5x

Tak nemáte moc peněz, ale plno korun vyhážete v KFC nebo mekáči? Tam dostanete smažená, nehodnotná, předražená jídla.

Studujete v Praze? Najděte si veřejné jídelny, kde vaří celkem dobře, ale nečekejte jídlo okolo 50 korun. Jídlo podražilo nejen všeobecně, ale i zásahem politických změn /EET, hlášení, vyšších odvodů za zaměstnance/. Dobrá jídelna, kde dostanete i nově večeře je Lidová jídelna na Těšnově.

Jestli máte v blízkosti Globus, tak tam mají samoobslužný pult, kde si můžete nandat sám na talíř porci, kterou se najíte, tedy si můžete nandat i více, než byste dostal od kuchaře za pultem.

Velice dobře vaří na Vinohradské třídě v jídelně - restauraci Apetit, Kolínská 20. Jestli to nemáte někde při cestě, ale je možné, že studujete v jiném městě.

Jeden tip na snídani:

Mám dobrou zkušenost s ovesnými vločkami. Pytlík stojí 15-17 korun. Pokud je večer namočíte do vody, tak ráno jsou uvařené za 4 minuty, vařím ve vodě a ke konci varu přidávám mléko, tučné, červené a nechám chvilku povařit. Do hotové kaše můžete dát jenom máslo, med, skořici, anebo i jiné - oříšky, rozinky, ovoce, sušené ovoce, kakao, jiný zdravý tuk /olej/, a velice dobré je nastrouhané jablko. Tato kaše zasytí a dá dostatek energie. Co nesníte, můžete dát do skleničky a vzít sebou na potom.

Než si vyčistím zuby, tak kaše jenom s vodou již pobublává, nepřipaluje se, kdybyste vařil od začátku v mléku, musíte míchat!

---

Na svačinu z pohádky O princezně Solimánské:

Tmavý žitný chleba, nebo jaký máte rád, já mám ráda podmáslový, nebo škvorecký pecen čtvrtka za 15 korun v Ječmínkovi a na krajíc si dát tučný tvaroh a ten posypat pepřem, červenou paprikou, drceným kmínem a posolit. Rychlé a zdravé, chutné, bílkoviny potřebujete. Kdybyste chtěl, dá se posypat nějakou zelenou natí.

Rychlá večeře:

Uvařit oloupané brambory, mezitím pokrájet trochu zelí ze sáčku Kysané zelí z firmy Efko, koupit v nějakém řeznictví dobrou jitrnici, prejt, nebo již pečené maso, anglickou slaninu a smíchat vše dohromady.

Otevřený sáček se zelím vydrží v lednici dost ldlouho, nezkazí se. Je dobré mít v lednici krabičku škvařeného sádla, které upotřebíte i u jiných jídel.

Nezapomínejte na vajíčka. Jsou sice drahá, ale zároveň velmi rychlá na přípravu, výživná, a opět bílkoviny. Stačí se naučit pár jídel. Vajíčko na tvrdo, míchaná vajíčka, vaječný řízek /prodávaná jako smaženka/, vaječný salát s majonézou, nebo napůl s jogurtem a můžete točit každý týden jedno jídlo. Červenou a zelenou papriku, kyselé okurky, trochu cibule, česnek můžete mít stále v lednici. Česnek tedy na jiná jídla, hlavně na česnečku coby lék.

Výše uvedená červená čočka na polévku je také velmi dobrá, plus mražená zelenina, pokud tedy nebudete stíhat. Já preferuji čerstvou zeleninu třeba od vietnamce, přece jenom vyjde levněji /mrkev, petržel/. Můžete si uvařit i zelené mungo, ze kterého uděláte dobrý salát /výše uvedená zelenina plus nastrouhaná mrkev, lžíce majolky, jogurtu, nebo jenom slunečnicového oleje.

Těstovinová jídla vyjdou také levně. Někdy člověku stačí mísa špaget s kečupem a koupit trošku kvalitního sýra ze sýrárny a není to tak drahé jako hamburger s colou.

Mák je velmi dobrým zdrojem vápníku. Pokud si tedy občas uvaříte Babiččiny nudle s mákem, tak si také pochutnáte a nic nezkazíte. Mák se prodává i již mletý, ale nevím, v jaké kvalitě, já si mák melu sama. Cukr moučkový, pokrm lze polít rozpuštěným máslem, nebo sádlem, oboje je dobré, sádlo levnější.

Plno levných jídel, studentských je na internetu.

Ve městech se objevují prodejny s ,,levnými potravinami,,. Levné potraviny, s.r.o. Podívejte se na internetu, jestli je nějaká prodejna blízko Vás. Prodávají hodně zboží s výraznou slevou. U mléčných výrobků bývá velká sleva a můžete si dopřát více jogurtů, smetánků, ale i obyčejného mléka u nás za 9-13 korun oproti 23 a více na běžném krámě.

 


3x

Další měsíc být Vámi bych to zkusila bez té MANY. Třeba přes víkend si uvařit v papyňáku nějaké drůbeží maso/upéct si celé kuře, nějakou rybu - rozdělit do 5 krabiček, k tomu rýži/těstoviny/kus kus/jádli - máte obědy na celý týden asi za 200,-. Další jídlo třeba čočka/červená čočka/hrách s vajíčkem natvrdo - 15,- Kč, k snídani/svačině - tvaroh s ovocem - 20,-Kč, půl kila celozrnného chleba vyjde někde přes 20,- Kč + sýr, tvarohové pomazáky, zelenina...

pohanka*

5 dní se uvařená rýže a těstoviny nedoporučují skladovat. I když já bych to doma snědla, ale nevíme, kde by to tazatel vařil a skladoval.

iz*

@Elisa24: Mně se tvůj návrh velice líbí. Vařím pro jednoho, takže to také dělávám takto. Uvařím nějaké maso na více dnů, k tomu přílohu na dva dny. Na další dny vařím jinou přílohu opět na dva dny (druhý den se ještě dá bez problémů sníst).

Je-li k dispozici mrazák, je to ještě o něco jednodušší. Jídla se dá uvařit více, po vychladnutí rozdělit do krabiček a zamrazit jednotlivé porce (případně po dvou porcích na dva dny po sobě).

Takhle má člověk vždycky něco připraveného v mrazáku. Ráno se dá něco přesunout do chladničky a večer po návratu už jen ohřát + přidat přílohu.

MANU neznám, ale obecně k podobným věcem nemám důvěru.

 

lucie*

1x

To by Vás mohl zajímat tento článek(a pokus který redaktorka provedla) ona.idnes.cz/...

 

lee*

1x
Chápu myšlenku MANY, ale díky své ceně je dostupná tak pro managery, lépe finančně hodnocene jedince. Přítel ji teď taky zkouší tak trochu vím "vo co go". 2 many za den je více než 100kc a za 100kc koupíte kuře nebo skoro kilo vepřového v akci. Takže nemít finance a požívat manu mi přijde dost nesmyslné. Co se týče výživy zaradte luštěniny. Jsou dobre, výživné a levné. Dá se z nich dělat spousta věcí, nejen fazolový guláš a čočka na kyselo. Zkoušel jste někdy falafel? Zkuste zařadit tofu, pokud k němu nemáte předsudky, levný zdroj bílkovin. Dělejte si vlastní jídla ve více porcich. Holt budete jíst jídlo víckrát po sobě. Když koupíte tvaroh, kuře, chleba, rýží a fazole vyjde vás to na míň než Mana na 2 dny a navarite z toho určitě i na dýl.
Kupte kuře, prsa nechte na minutky, stačí tak na 3 porce - směsi se zeleninou, řízek... stehna upecte. Můžete dát vařit kostru a křídla a z toho co oberete udělat rizoto. Tvaroh smíchejte s kapii a solí a máte pomazánku. Uvarte 2 brambory, mrkev, přidejte fazole a máte skvělou výživnou pomazánku. Zkuste kuře uvařit a vodu - vývar použijte na polévku. Jezte ovesné vločky. Nastavujte jimi maso. Třeba karbose s vločkami jsou super. Zkuste sójový granulát. Cena nula nula nic a v masových karbanátcich jej nikdo nepozná. Dělejte husté polévky - rozmixuji bramboru s tím co je v lednici - celer, mrkev, brokolice... S opecenymi krutonky super hustá polévka... Stačí zpenit pórek na másle, zalít vodou (lépe vývarem) nechat vařit a zakvedlat vejce a máte večerní polévku. Pokud vám nevadí vnitřnosti jsou játra celkem levná
surovina. Kdyz je peněz málo je třeba sledovat různé akce a nakupovat výhodne. Pořád vám dá víc kuře a levné těstoviny než sekaná u okýnka. Fastfoodem neušetříte parky jsou hnus, mana možná dodá živiny ale neukojí chutě

 

fram

0x

ZA 50Kč dvě svačiny a večeři - aby měly výživovou hodnotu a na cvičení - těžko. Na cvičení je potřeba se živit masem, i drůbež není pod 60Kč za kilo. MANA je založena na základní premise, že: člověk nežije proto, aby jedl - ale jí, aby žil.[10]

( cs.wikipedia.org/... Aby to šlo s tou MANou vydržet psychicky, neměla by to být hlavní potravina. Doporučuji pořádnou snídani a pak ubírat, k večeři jenom tochu MANy, třeba. Kvůli času bude ale se snídaní problém, že?

 


0x

Já vůbec nechápu, proč vám rodiče nepřispívají, máte přece možnost požádat soud o určení výživného.

A co sse týče dobrého hospodaření, tak i za padesátku se dá pořídit hodně. Nesmíte ale jíst ve fastfoodech. Z jednoho špečkáčku a pár brambot uvaříte bramor uvaříte bramborový guláš na dva dny. Do tvarohu přidáte cokoliv je k dispozici a je dobrá pomazánka (salá, sýr, česnek, rybičky). Čínská polévka, nezdravýk hnus. Jedno kuřecí stehno, trochu zeleniny a opět polovka na dva dny, A těstoviny, stačí do nich přidat kečup nebo jen sýrem, s ,nivou, to vše jsou levná ídla.

 

iz*

0x

Už tu zazněla spousta dobrých nápadů a všechny bez MANY. Já bych před ní dala přednost čerstvým surovinám → masu, ovoci, zelenině apod.

Pohanka radí levné potraviny a se slevou koupit více jogurtů apod. Já nekupuji žádné ochucené jogurty ani tvarohy, ale připravuji si je sama.

Kupuji větší balení bílého selského jogurtu a tvarohu ► obojí plnotučné. K tomu mívám doma ovoce, ořechy, vločky, džem apod. Ale jogurt je výborný i s nakrájenou mírně osolenou syrovou zeleninou.

Mražené zeleninové směsi urychlí tepelnou přípravu, ale čerstvá zelenina by Vám dala více živin.

 


0x
Já tě nechápu. Na jedné straně vyhodis 2500 za nějaký vegansky prášek, na straně druhé chceš výživu pro cvičení. A to všechno za 4000 tisíce. Přitom ovoce a zelenina,, vločky, rýže plus nějaké semena tě vyjdou daleko daleko levněji. A dokonce i když si k tomu dáš nějaké maso. Je ti jasné, že s tou Manou platíš usetreny čas? Jen chci říct že když si koupíš pořádné jídlo, bude tě to stát do 2500 měsíčně a čas který jinak stravis na brigádě, můžeš využít přípravou toho jídla. Nula od nuly pojde...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]