Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, jako těhotné mi zaměstnavatel zakáže noční směny. Pracuji v nemocnici na geriatrii u lůžka. Někde jsem se dočetla, že po převedení na jinou pozici , nebo na denní služby mám nárok na dorovnání mého příjmu. U jiné pozice je to pochopitelné, ale u těch nočních se právě raději ptám?
Předem mockrát děkuji.
vlastní zkušenost nemám, ale co tak koukám do zákona, tak bych dovodila, že nárok na vyrovnávací příspěvek je, viz par. 42, odst. 3, písmeno c) zákona o nemocenském pojištění:
Pro účely nároku na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se považuje za převedení na jinou práci nebo ustanovení na jiné služební místo také úprava pracovních podmínek spočívající
c) ve zproštění výkonu noční práce (služby v noci).
jinak zaměstnavatel vám nemůže zakázat noční směny, i když na druhou stranu vám musí vyhovět, pokud vy si požádáte, že je nechcete vykonávat. sama za sebe, pokud bych nechtěla chodit na noční, tak bych si asi pro jistotu nechala od lékaře napsat potvrzení ve smyslu, že z důvodu těhotenství je pro mne noční práce nevhodná - nevím, jestli je to z hlediska vyrovnávacího příspěvku nutné nebo ne, ale občas mám pocit, že čím víc papírů a potvrzení, tím líp
tak interní nařízení nemocnice mít může, ale to nemůže být v rozporu se zákony. pokoud je, tak platí to, co je psáno v zákoně.
Budu tím argumentovat a uvidíme. Zetím všechny těhotné noční nedělaly. Ale neznalost zákona neomlouvá, třeba si prostě jen nezjistili, zda mám opravdu zaměstnavatel nárok na to, jim noční vzít. Moc děkuji ještě jednou.
Lesi, dobře, že jste se podívala přímo do zákona, já jsem se v noci podívala jenom na web ČSSZ.
K těm nočním službám: Podle mne není paradox, že jsou noční služby méně náročné než denní. Většina klientů spí, noční služby bývají klidnější, na některých pracovištích si lze i zdřímnout nebo pár hodin prospat. Jejich problém bývá spíše v tom, že je na pracovišti méně osob, kdyby došlo k nějakému zádrhelu, mohl by být problém někoho rychle sehnat.
K odpovědi Matese: Katerine, z Matese si nic nedělejte. U podobných otázek se vždycky najde někdo ...
Nejsem si jista, jestli se vyrovnávací přísp/... vztahuje na dorovnání příplatků za práci v noci. Mám s ním zkušenosti jenom v případech převedení na jiný druh práce.
Milý pane, děkuji Vám za odpoveď na mou otázku, i na to, na co jsem se vůbec neptala. To, jestli chci být matkou nechte čistě na mě. Nejsem tupec, abych nevěděla jaké výdaje za dítě jsou. Ptala jsem se pouze na to, zda se s tím někdo setkal, neb jsem se to dočetla. A jen tak mimochodem si můžete přečíst zákoník práce, kde je jasně napsáno, že pokud je těhotná žena převedena na jinou pozici například z důvodu větší fyzické námahy( což oddělení geriatrie je ), je povinen mi zaměstnavatel dorovnat výši mého platu. V případě že plat bude nižšší,než plat současný.
Předpokládám, že ČSSZ uvádí platné údaje - Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se poskytuje zaměstnankyni, která byla z důvodu těhotenství a mateřství dočasně převedena na jinou práci a z ní má bez svého zavinění nižší výdělek.
Podrobnosti viz cssz.cz/...
@katerine: Jestli máte noční směny, tak jako těhotnou vás zaměstnavatel nemusí automaticky převést na denní směny (pouze snad za předpokladu, že byste měla noční práci zakázanou lékařem z důvodu možného ohrožení těhotenství). O převedení na denní směny můžete zaměstnavatele požádat a zaměstnavatel je povinen vám vyhovět. Mám za to, že pokud zaměstnavatele požádáte o převedení na denní směny, tak nebudete mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Jedině kdybyste měla zákaz noční práce dle posudku lékaře, tak by to asi šlo.
Vycházím z aktuálního znění § 239 zákoníku práce.
§ 239 Převedení na vhodnou práci, zařazení na denní práci:
Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
..
Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu
@matesj: Radši si dej pár facek!
Děkuji moc za laskavost. Já se též dočetla, že mi noční zakázat nemůže. Nicméně vrchní sestra přišla s tím, že od třetího měsíce je dělat nemohu. Tak nevím jestli ještě nemá náhodou nemocnice nějaký interní nařízení. Pokud ne, tak není co řešit a mohu se odkázat na zákoník práce a noční dělat dál. Což by bylo úplně nejlepší. Neb jsou paradoxně méně nároční, než služby denní.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.