Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dar domu v manzelstvi

Od: lul odpovědí: 28 změna:
Ahoj,mam dotaz,manzel dostal od tchyne v manzelstvi dum darem.Berem si na ten dum hypoteku,ja mam sama dum,ktery prodam a ty penize dam taky do toho domu.Co by se stalo ,kdyby jsme se rozvedli?dostanu neco?nekde jsem vycetla,ze dum bude jeho...

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x

Doporučovala bych nechat si sepsat notářem Smlouvu o manželském majetkovém režimu

NOZ § 718

(1) Smlouva může obsahovat jakékoli ujednání a týkat se jakékoli věci, ledaže to zákon zakazuje; může se týkat zejména rozsahu, obsahu, doby vzniku zákonného nebo jiného režimu společného jmění, jednotlivých věcí i jejich souborů. Smlouvou lze změnit zařazení již existujících i upravit zařazení budoucích součástí jmění rozdílně od zákonného režimu.

(2) Smlouvou lze rovněž uspořádat majetkové poměry pro případ zániku manželství; jedná-li se o uspořádání pro případ zániku manželství smrtí, považuje se v této části smlouva za smlouvu dědickou, má-li její náležitosti.

Vzhledem k hodnotě vašich majetků bude částka za její sepsání a jiné úkony (např. zápis do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu) prakticky zanedbatelná. Notář by vám měl poskytnout veškeré informace - jen se nesmíte obávat zeptat. Nejlépe si předem zjistit, jaké doklady a listiny bude třeba předložit a připravit/napsat si i případné otázky.

 


4x

Pakliže dům darem dostal on, tak je pouze jeho.

lul

A to bych sla na ulici,nebo me musi vyplatit?

Raději si schovávejte všechny faktury.

 

id

3x

Než vložíš do manželova domu jednu korunu tak zařiď, at polovinu domu předede manžel na tebe (včetně zapisu do katastru).

radajz*

To se mi nezdá, jako moudré.

Jak bude manželka vypadat, když bude z manžela tahat půlku baráku?

Já bych to řešil tak, že bych za ty peníze z prodeje domu koupil třeba byt, jak už tady bylo navrhnuto. Ale trvat na půlce domu, k jehož vlastnictví nijak nepřispěla, mi přijde hodně mimo.

id

No vidíte, mě se to zdá velice moudré. Tazatelka prodá svůj dům, peníze vloží do rekonstrukce manželova domu a v případě rozchodu spláče nad výdělkem. Je správné, že manželka za svoje peníze zhodnotí manželův dům a pořád bude jen jeho? Kupovat ještě byt, když schází peníze na opravy se zase mne nezdá rozumné.

radajz*

Není správné, že by manželka měla cpát peníze ze svého domu do manželova domu. Proto jsem to ani nedoporučoval.

Pokud je manžel rozumný, sám Vám nabídne část domu, pokud do něho budete investovat. Jakou část, to by se mělo odvíjet od současné hodnoty domu a hodnoty Vaší investice

 

pohanka*

2x

Kupte menší byt a ten pronajímejte. Budete mít případně bydlení po rozvodu. Ošetřit, abyste byt nekupovala a nespadl do společného majetku manželů, tedy mít doložené peníze.

Zbytek peněz za Váš dům můžete vložit do manželova domu, který dostal darem, ale jak píše ,,maky,, vést si deníček kolik a kdy jste do domu investovala. Jinak je samozřejmě dobrá rada od ,,id,, ale nemusí být dobře chápána z druhé strany.

Jeden případ znám. Novomanžel nechal okamžitě po svatbě přepsat půlku na novomanželku. Ta se vůbec k majetku neměla, nestarala se o dům, ani o manžela a nakonec od něj odešla. Je pravda, že doteď vyčkává, jak to dopadne. Ráda by, kdyby se dům někdy prodal a jí spadla půlka ceny za nemovitost do klína. Na údržbu a náklady za 20 let přispěla 0,- Kč.

iz*

Pohanko, opravdu za dvacet let manželství, kdy příjmy obou spadaly do SJM. na dům "nepřispěla ničím"? Polovinu prostředků, které manžel na dům vynaložil ze SJM, přece přinesla ona...

dusger*

Taky si myslím, že pokud dům napiší, převedou do SMJ, budou ho mít napůl a bude naprosto irelevantní jak k němu původně manžel přišel. Navíc partnerka při případném sporu lehce prokáže, že do manželství vložila taky svůj dům. Ale snad jim vztah vydrží.

 

danka86*

2x

Dům bude samozřejmě pořád manželův. Při rozvodu si pak s manželem můžete vypořádat investice na manželův dům, který jste do něj oba z vašich společných prostředků za trvání manželství vynaložili, což nemusí být tak úplně jednoduché.

 


2x

@krtek66 - Dar a dědictví je vždy 100% ve vlastnitví obdarovaného nebo dědice..nespadá do SJM
To ano, ale výnosy z něho už do SJM spadají, stejně jako náhrady:

NOZ § 742

(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek

 


2x

Záleží ještě na tom, zda ten váš dům je čistě váš buď před manželstvím nebo jako dar či dědictví.Dům manžela po rozvodu bude skutečně manžela a pokud peníze za svůj dům vložíte do domu a budete platit ještě společně hypotéku, je to třeba ošetřit právně a zahrnout ty vaše peníze do společného vlastnictví manželů, pak by vás po rozvodu musel vyplatit.

 


2x

@lul - Budu si teda schovávat všechny faktury,atd
Krom toho budete případně muset prokázat, že "všechny faktury,atd.", které zaplatíte, byly uhrazeny z vašeho výlučného majetku - například z peněz za prodej domu, který jste vlastnila před svatbou. Ideálně tedy z účtu, kam uložíte pouze tuto částku a nebudete si na něj nechat posílat třeba výplatu a pod.

danka86*
28.02.18 10:44

 

radajz*

2x

Jsem jedinej, kdo nechápe, proč si tazatelka s manželem bere hypotéku na barák, kterej je už jeho? A pokud je to na rekonstrukci, tak peníze z prodeje celého domu nebudou stačit na pokrytí nákladů rekonstrukce?

Taky mě udivuje, jak má hodnou tchýni, když daruje barák zeti, ale svojí dceři ne.

lul

mysleela jsem to tak,že až dům prodám,tak splatím část hypotéky, je to má tchýně,ne maminka...tak ho dostal manžel-její syn.V darovací smlouvě.

radajz*

Jo takhle, tak už tomu rozumím. Děkuji za vysvětlení.

Asi bych to řešil tak, že bych si schovával všechny faktury, abych případně mohl svoje investice doložit. I když vám samozřejmě přeju, aby vám to vydrželo až do konce života.

 

bell*

2x

A s manželem jste o tom mluvila? A co by říkal na to, kdyby situace byla opačná, t.j. jeho dům by se prodal a peníze nacpaly do toho Vašeho?

 

jenda2*

2x

Pokud vložíte peníze do domu, ošetřete si přepis poloviny domu. Jinak je to naprosté šílenství a možná ztráta peněz. To jistě nemáte zapotřebí a navíc dobré účty dělají dobré přátele. Pokud by se manžel cukal, má něco za lubem.

 

 

krtek66

1x

Dar a dědictví je vždy 100% ve vlastnitví obdarovaného nebo dědice..nespadá do SJM...proč by taky mělo, že..je to logické

 

bell*

1x

mysleela jsem to tak,že až dům prodám,tak splatím část hypotéky...
A co třeba zachovat Váš majetek a dům pronajmout?

 


1x
Dům je sice manžela, ale vše co do něho vložíte jde napůl, tedy SJM. Splátka hypotéky je taky společná. Váš dům bych neprodaval, pokud je možnost pronájmu. Ceny pozemků, nemovitosti rostou a hypo můžete splácet z pronájmu. Pokud nutně penize6nepotrebujete není dobré prodávat. Stejně za předčasné splacení hypo se platí nemalý poplatek.

 

lul

Moc všem děkuji,já věřím,že nám to vydrží,ale víte jak to chodí Budu si teda schovávat všechny faktury,atd

 

lul

my chceme bydlet v manželově domu,skrz práci,atd...ten dům co darovala tchýně manželovi,je jen holá stavba.nic vííc.Proto ta hypotéka,Dům co mám je dar od babičkyPřed manželstvím.

 

lul

Dotedka jsme bydleli s tchýní,manželovi darovala dům od vedle,je to komplikovanější...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]