Nejste přihlášen/a.
Doporučovala bych nechat si sepsat notářem Smlouvu o manželském majetkovém režimu
NOZ § 718
(1) Smlouva může obsahovat jakékoli ujednání a týkat se jakékoli věci, ledaže to zákon zakazuje; může se týkat zejména rozsahu, obsahu, doby vzniku zákonného nebo jiného režimu společného jmění, jednotlivých věcí i jejich souborů. Smlouvou lze změnit zařazení již existujících i upravit zařazení budoucích součástí jmění rozdílně od zákonného režimu.
(2) Smlouvou lze rovněž uspořádat majetkové poměry pro případ zániku manželství; jedná-li se o uspořádání pro případ zániku manželství smrtí, považuje se v této části smlouva za smlouvu dědickou, má-li její náležitosti.
Vzhledem k hodnotě vašich majetků bude částka za její sepsání a jiné úkony (např. zápis do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu) prakticky zanedbatelná. Notář by vám měl poskytnout veškeré informace - jen se nesmíte obávat zeptat. Nejlépe si předem zjistit, jaké doklady a listiny bude třeba předložit a připravit/napsat si i případné otázky.
Než vložíš do manželova domu jednu korunu tak zařiď, at polovinu domu předede manžel na tebe (včetně zapisu do katastru).
To se mi nezdá, jako moudré.
Jak bude manželka vypadat, když bude z manžela tahat půlku baráku?
Já bych to řešil tak, že bych za ty peníze z prodeje domu koupil třeba byt, jak už tady bylo navrhnuto. Ale trvat na půlce domu, k jehož vlastnictví nijak nepřispěla, mi přijde hodně mimo.
No vidíte, mě se to zdá velice moudré. Tazatelka prodá svůj dům, peníze vloží do rekonstrukce manželova domu a v případě rozchodu spláče nad výdělkem. Je správné, že manželka za svoje peníze zhodnotí manželův dům a pořád bude jen jeho? Kupovat ještě byt, když schází peníze na opravy se zase mne nezdá rozumné.
Není správné, že by manželka měla cpát peníze ze svého domu do manželova domu. Proto jsem to ani nedoporučoval.
Kupte menší byt a ten pronajímejte. Budete mít případně bydlení po rozvodu. Ošetřit, abyste byt nekupovala a nespadl do společného majetku manželů, tedy mít doložené peníze.
Zbytek peněz za Váš dům můžete vložit do manželova domu, který dostal darem, ale jak píše ,,maky,, vést si deníček kolik a kdy jste do domu investovala. Jinak je samozřejmě dobrá rada od ,,id,, ale nemusí být dobře chápána z druhé strany.
Jeden případ znám. Novomanžel nechal okamžitě po svatbě přepsat půlku na novomanželku. Ta se vůbec k majetku neměla, nestarala se o dům, ani o manžela a nakonec od něj odešla. Je pravda, že doteď vyčkává, jak to dopadne. Ráda by, kdyby se dům někdy prodal a jí spadla půlka ceny za nemovitost do klína. Na údržbu a náklady za 20 let přispěla 0,- Kč.
Pohanko, opravdu za dvacet let manželství, kdy příjmy obou spadaly do SJM. na dům "nepřispěla ničím"? Polovinu prostředků, které manžel na dům vynaložil ze SJM, přece přinesla ona...
@krtek66 - Dar a dědictví je vždy 100% ve vlastnitví obdarovaného nebo dědice..nespadá do SJM
To ano, ale výnosy z něho už do SJM spadají, stejně jako náhrady:
NOZ § 742
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek
Záleží ještě na tom, zda ten váš dům je čistě váš buď před manželstvím nebo jako dar či dědictví.Dům manžela po rozvodu bude skutečně manžela a pokud peníze za svůj dům vložíte do domu a budete platit ještě společně hypotéku, je to třeba ošetřit právně a zahrnout ty vaše peníze do společného vlastnictví manželů, pak by vás po rozvodu musel vyplatit.
@lul - Budu si teda schovávat všechny faktury,atd
Krom toho budete případně muset prokázat, že "všechny faktury,atd.", které zaplatíte, byly uhrazeny z vašeho výlučného majetku - například z peněz za prodej domu, který jste vlastnila před svatbou. Ideálně tedy z účtu, kam uložíte pouze tuto částku a nebudete si na něj nechat posílat třeba výplatu a pod.
Jsem jedinej, kdo nechápe, proč si tazatelka s manželem bere hypotéku na barák, kterej je už jeho? A pokud je to na rekonstrukci, tak peníze z prodeje celého domu nebudou stačit na pokrytí nákladů rekonstrukce?
Taky mě udivuje, jak má hodnou tchýni, když daruje barák zeti, ale svojí dceři ne.
mysleela jsem to tak,že až dům prodám,tak splatím část hypotéky, je to má tchýně,ne maminka...tak ho dostal manžel-její syn.V darovací smlouvě.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.