Nejste přihlášen/a.
Pokud se zřeknu dědictví po svém otci a vše připadné me matce , mají nárok na dědictví po mém zemřelém otci misto mne mé děti jeho vnuci,víte někdo jaká je správná postupnost.Notař je nepřizval k jednáni tak nevím,třebá nárok nemají.Děkují za radu
Existuje buď zřeknutí se, odmítnutí nebo vzdání se dědictví - a podle toho buď mohou další potomci (zde vnuci) dědit nebo ne. Záleží tedy na tom, co při pozůstalostním řízení řeknete - v každém případě máte právo se zeptat a notář je povinen vás poučit o všech důsledcích vašeho rozhodnutí:
NOZ § 1484 Zřeknutí se dědického práva
(1) Dědického práva se lze předem zříci smlouvou se zůstavitelem; není-li jinak ujednáno, působí zřeknutí i proti potomkům. Kdo se zřekne dědického práva, zříká se tím i práva na povinný díl; kdo se však zřekne jen práva na povinný díl, nezříká se tím práva z dědické posloupnosti.
(2) Zřekl-li se někdo dědického práva ve prospěch jiné osoby, má se za to, že zřeknutí platí, jen stane-li se tato osoba dědicem.
Zřeknutí se dědictví lze učinit pouze před smrtí zůstavitele.
Odmítnutí dědictví
§ 1485
(1) Dědic má právo po smrti zůstavitele dědictví odmítnout; smluvní dědic však jen, pokud to není dědickou smlouvou vyloučeno. Odmítá-li dědictví nepominutelný dědic, může dědictví odmítnout s výhradou povinného dílu.
§ 1486
Odmítne-li dědic dědictví, hledí se na něho, jako by dědictví nikdy nenabyl.
K odmítnutí dědictví může dojít až po smrti zůstavitele - většinou při jednání. Odmítnutí dědictví je uvedeno do soudního protokolu, a to až poté, co pozůstalostní soud vyrozumí dědice o dědickém právu a možnosti odmítnout dědictví s poučením o následcích tohoto právního jednání.
Na místo dědice, který odmítl dědictví, nastupují další osoby předpokládané zákonem (potomci atd.)
§ 1490 Vzdání se dědictví
(1) Dědic, který dědictví neodmítl, se jej může před soudem v řízení o dědictví vzdát ve prospěch druhého dědice; učiní-li tak nepominutelný dědic, vzdává se tím také práva na povinný díl s účinností i pro své potomky. Souhlasí-li i druhý dědic, použijí se obdobně ustanovení § 1744 až 1720; nesouhlasí-li však, k vzdání se dědictví se nepřihlíží.
Dědictví se může vzdát dědic, který se buď již vyjádřil k tomu, že dědictví neodmítá, popř. mu uplynula lhůta k odmítnutí dědictví. Důsledkem vzdání se dědictví je skutečnost, že dědic, který tak učinil, nebude z dědictví nic nabývat.
děti dědí jen v případě, že dědí i rodič...takže pokud nedědí po otci dcera=matka dětí, nedědí ani děti.
beru z5 co jsem uvedl...slibuji co jsem slíbil a odvolávám co jsem odvolal
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.