Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
strýce za týden čeká pracovní pohovor na místo obchodního zástupce a potřeboval by trochu poradit, jak vyzrát na DIVNÉ otázky personalisty. Je realista a praktik, takže mu některé vzorové otázky přijdou zarážející. Například jsme řešili:
1. Kdybyste si mohl vybrat, jakým ovocem byste chtěl být? (Ani se nedivím, že tohle mu připadá hodně wtf :D ) - ale stejně, jak byste na to odpověděli? Existuje nějaká "správná" odpověď?
Řešili jsme i spoustu jiných, třeba na odhad obsahu předmětu, na představivost atd.
Osobně nechápu, jaký to má význam, podle mě jsou to celkem kraviny, které o člověku nic neřeknou, ale budiž. Prosím vám o pomoc, pište své myšlenky, děkuji mockrát předem.
S podobnými otázkami jsem se u pohovorů nikdy nesetkávala. Pokud jsem dělala pohovor na práci, se kterou mám zkušenosti a na kterou stačím, většinou to byla spíš formalita a maximálně se mě ptali, které předměty (angličtina obchodní/obecná/jiná, čeština pro cizince) nebo studenty (děti/dospělí, jedinci/skupiny) raději vyučuji a proč. Nikdy to nebylo o tom, že bych byla testována, spíš se o mě chtěli dozvědět víc informací.
Jediné místo, kde jsem se s těmito otázkami ("typ ovoce" atd.) setkávala, byly psychologické semináře na VŠ nebo školení v zaměstnání. Tam to funguje spíš o tom, umět si jedno vybrat a říct proč. Není to tak, že by hruška neprošla a jablko ano, ale o tom umět se rozhodnout a udat (jakýkoliv) důvod, který opět není jeden (pokud si pět lidí vybere jablko, vznikne 5 různých důvodů proč). Např. pokud si někdo vybere rajče, může to svědčit o tom, že si při rozhodování vybírá extrémní polohy (jelikož rajče není obecně vnímáno jako ovoce) a/nebo touží být zajímavým, nevšedním, zaujmout za každou cenu. A nebo kdo by si do povolání vybral člověka, který se po takovéto otázce začne hádat, že on si nebude vybírat ovoce, nýbrž zeleninu? Takže myslím, že když bude strýc pohotový a bude umět na nějakou "blbou" otázku odpovědět jinak než krčením ramen nebo naopak nezdvořile, tak není co řešit
No, mě se na jednom pohovoru ptali, k jakému zvířeti bych se přirovnala. Řekla jsem že k žádnému, že nad takovými věcmi fakt nepřemýšlím. Personalistka se ještě chvíli snažila a po několika odpovědích nevím to vzdala. Nakonec mi nabídli lepší pozici než na kterou jsem se hlásila. Takže asi tak.
Podívejte se sem-5 nesmyslných otázek u pohovoru- je tady podobná otázka ohledně zvířete a rostliny, i možnosti, jak na ni odpovědět ziskamdobroupraci.cz/...
Pracovní pohovor je většinou takové menší divadlo a takto je k tomu potřeba přistupovat
Otázky typu "jaké ovoce/zvíře byste chtěl být" mají spíš za úkol zjistit, jak člověk reaguje na nevšední dotaz, jestli pošle personalistu do háje nebo ne, jak pohotově zareaguje, jak svoji odpověď dokáže odůvodnit a obhájit... nic víc v tom není. Rozhodně na to neexistuje žádná správná odpověď.
Podívejte se taky do komentářů k tomu článku. Ne všichni byli těmi "radami" nadšení, protože v praxi často nefungují.
Navíc ta ženská tam v některých místech ( obávám se, že vědomě ) lže, čímž se podílí na tvorbě té mytologie, která panuje kolem "pracovního trhu". Přesně těmi odpověďmi "s vědomím vlastní hodnoty" většinu zaměstnavatelů vyděsíte a vezmou někoho jiného. Oni totiž milují průměrnost, ale navenek to samozřejmě popisují jinak...
Sám jsem zkoušel na tyhle, a podobné, otázky reagovat různě a zjistil jsem, že ani "většinové" ani "originální" odpovědi nefungují nějak "zaručeně". Těch faktorů je víc a některé z nich uchazeč nemá šanci ani ovlivnit.
Například se někdy stane, že se člověk nevědomky účastní tvorby "křoví", což mi nedávno prozradila jedna ženská od fochu, že některé výběrové řízení se dělají jen proto, aby lidi z firmy nebrblali, že si někdo z vedení okatě přitáhl na pracoviště někoho ze svých známých nebo z rodiny, tak se zveřejní jakože inzerát a udělá se pět, šest jakože pohovorů, ale je dopředu jasné, kdo bude vybrán... Někdy v tom divadle jede i přímo personalista, někdy ne.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.