Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jednalo by se o pracovni uraz?

Od: au1 odpovědí: 23 změna:
Dobry vecer, mam zatim spise teoretickou otazku. Zamestnavatel nam na vyrobni hale pristavil pristavek, ze ktereho bude nase kancelar. Probehly nejake stavebni upravy, a tak se stalo, ze vyska vstupnich dveri, kterymi projdu nekolikrat denne, je cca 192cm. Ja mam 197cm, jsem zvyklej davat si pozor na nizka futra, ale stat se muze, ze se o ne prastim. Pokud by to byla pekna rana, jednalo by se o pracovni uraz?
Diky

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

ZP § 106 Práva a povinnosti zaměstnance

4) Každý zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví fyzických osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, případně opomenutí při práci... Zaměstnanec je povinen

c) dodržovat právní a ostatní předpisy a pokyny zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s nimiž byl řádně seznámen, a řídit se zásadami bezpečného chování na pracovišti a informacemi zaměstnavatele,

f) oznamovat svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci nedostatky a závady na pracovišti, které ohrožují nebo by bezprostředně a závažným způsobem mohly ohrozit bezpečnost nebo zdraví zaměstnanců při práci

Netuším, zda jste oznámil ani co na to případně zaměstnavatel - ale dovedu si představit, že pokud by dveře označil výstražnou tabulkou, dalo by se to považovat za "informaci zaměstnavatele", kterou jste povinen se řídit. Takže pracovní úraz ano - ale pravděpodobně by se v rámci jeho odškodnění posuzovala i míra vašeho spoluzavinění.

I kdyby tam ta cedule byla, pořád je to pracovní úraz.

pletiplot - Tvrdím snad, že ne?

 

 


2x

Nedovedu si představit situaci, kdy by se v tomto případě nejednalo o pracovní úraz.


doplněno 12.01.18 22:38:

Jestli se nepletu, tak minimální průchozí výška dveří dle normy je 1950mm. Někdo něco zanedbal...


doplněno 12.01.18 22:42:

Definice pracovního úrazu. Sice jen z wikipedie... Nedovedu si představit, že byste plnil pracovní úkoly a neprocházel přitom dveřmi na pracoviště.

iz*

Ta definice z Wikipedie je správná → na rozdíl od odpovědi*) Lucie. Pracovním úrazem je úraz, k němuž došlo při plnění pracovních povinností nebo v přímé souvislosti s nimi.

*) K pracovnímu úrazu může dojít i mimo pracoviště a naopak ne každý úraz, který se zaměstnanci stane na pracovišti, je úrazem pracovním.

Jestli zaměstnavatel nedodržel normu (tu neznám, nemohu posoudit), odpovídá za úraz i v případě, že by o pracovní úraz nešlo.

lucie*

kapkanadeje- nejde o mylné informace ani vytržené z kontextu,ale byly v uvozovkách použity informace z tohoto portálu+zkušenosti a postupy z realné praxe.Pokud jste došla z nějakého důvodu k závěru,že tento portál poskytuje mylné informace,prosím dejte vědět a řešte to.Nebylo by správné aby se šířily takto mylné informace,děkuji.

pracovniuraz.cz/...


doplněno 13.01.18 07:19:

doplním pro ty co nechtějí klikat "

Poradna

Co je to pracovní úraz?26.1.2016

Definice pracovního úrazu

Pracovní úraz je striktně definován § 271k zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (od 1.10.2015). Jedná se o jakékoliv poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, které byly způsobeny nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením vnějších vlivů, při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Pokud dojde při plnění pracovních úkolů zaměstnance (nebo v přímé souvislosti s ním) k poškození na zdraví či k jeho smrti úrazem, je za škodu odpovědný zaměstnavatel, u něhož byl zaměstnanec v době úrazu v pracovním poměru. Jedná se o objektivní odpovědnost zaměstnavatele (odpovědnost za výsledek). Takto zákonem stanovené odpovědnosti, se může zaměstnavatel zprostit pouze v případech stanovených v zákoně (§ 367 ZP)... pracovniuraz.cz/...

iz*

Vy jste pracovní úraz definovala jako "úraz na pracovišti" → tak jednoduché to není. Viz odpověď výše.

 


2x

Vzhledem k tomu, že se zjevně jedná o budovu nezkolaudovanou, asi by měl zaměstnavatel problém.

 


0x

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @ladinpraha z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Upozornění od sys ladinpraha 13. 01. 2018 00:06:12
! Pravidlo Z1: je zakázáno psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.
Možná pravda, ale ne odpověď na otázku.

proč prosím?to že jsem napsal pravdu?

 

majsterjoe*

0x

já myslím že o pracovní úraz nemůže jít.

 

lucie*

0x

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @kapkanadeje z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Upozornění od sys kapkanadeje 12. 01. 2018 23:34:58
! Pravidlo Z1: je zakázáno psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.

Co je neobvyklého na tom, že projdu dveřmi? Ještě k tomu dveřmi, které někdo postavil blbě?


doplněno 12.01.18 23:09:

Kolegyně spadla do schodů a je vinna čím? Řekl bych, že s Vámi v práci trošku ořou, dle pravidla, že pravdu má ten, kdo má dražšího právníka.

OT: Jinak je vidět, že s procházením dveřmi nemáte, díky menší tělesné výšce problém. Mám 194 cm, běžné dveře stavěné normálním řemeslníkem 196-198cm. Fakt to nemáte šanci změřit, ani s metrem v ruce. Nevyjde krok, vezmete si jiné boty, potkáte futra o 1 cm nižší a je to. Naposledy jsem si ustlal, když jsem přišel z rehabilitace a neuvědomil si, že jsem o pár milimetrů delší. Boule jak vejce a naražený kolena po pádu


doplněno 13.01.18 09:20:

@diesel: Díky za doplnění. Já to myslel tak, kolik je v praxi k vidění. Ne vždycky tu finální výšku podlahy trefí a občas se počítá s PVC a pak tam někdo šoupne dodatečně dlažbu. V případě tazatele asi zámkovou

lucie*

Amper- kolegyní jsem Vám dala jako příklad co se stává.Čí je vina,že nezvedá dostatečně nohy do schodů,stejně tak čí je vina,že se někdo neohne do futer.Nechápu co to má společného z oráním zaměstnavatelev těhle případech (jak jsem psala z praxe se to sepíše,informují se o případném nebezpečí ostatní zaměstnanci,místo se označí(jak uvedla jedubabička) co se týká zodpovědnosti za úraz,použila jsem citaci odsud,prosím tady pracovniuraz.cz/...

...a ano máte pravdu,lepší právník vede,proto bych to viděla na částečné zproštění odpovědnosti zaměstnavatele(viz.odkaz ),protože co se týká výšky dvěří,nevím zda by s tím uspěl,co vím,tak pro zárubně neexistuje harmonizovaná evropská norma,ale jak víme vše se rychle mění,třeba už je tomu jinak.Jestli tohle někdo ví přesně,prosím at pisne.


doplněno 13.01.18 11:37:

amper-ano souhlas,nepíšu,že vždy je zaměstnavatel v právu,to rozhodně není.Jak už jsem uvedla ve smazané odpovědi,v těhle případech se snaží najít dohodu,domluvit se,vyhodnocují se všechny faktory a ten postižený má právo trvat na svém (že to nebylo lehkovážné),ale stejně tak může říct"ano nedával/a jsem pozor(souhlasím,že šlo o lehkovážnost,částečnou zodpovědnost zaměstnavatele.).Rozhodně jde o pracovní úraz,to nikde nepopírám,sporná mi přijde pouze ta účast zaměstnavatele,zda by byla plná.Spíše to vidím ,že došlo na dohodu.

Jak je to s tou výškou dveří stále nevím,ano standarty jsou a jsou "běžné praxe",ale podle mě neexistuje sjednocená norma.Tudíž nevím jak by tohle obhájil.

Také bývá ve firmách,ted mám na mysli velké výrobní podniky,že je určen člověk z výroby,který odhaluje nebezpečí,přijímá podněty od kolegů a předává to dále bezpečákovi,který vyhodnocuje a napravuje.Právě v těhle případech,které se týkají jen některých (třeba ted mluvíme o vysokých) tak dojde rychle k nápravě a předchází se tak snáze úrazu.

@lucie: No a jsme u jádra pudla. Ve finále je to o tom, co je to lehkomyslné chování. Pokud kolegyně při chůzi do schodů psala SMS, věnovala se bůhvíčemu, OK, dalo by se říct, že si počínala lehkomyslně. Pokud dostatečně nezvedla nohu třeba z důvodu únavy nebo se jí to prostě jen nepovedlo, nejedná se o lehkomyslnost. A to je právě o tom lepším výkladu a orání zaměstnavatelem. Pokud bycg totiž přistoupil na Vaši logiku, přestal by existovat pracovní úraz bez spoluviny zaměstnance. A to, jak jistě uznáte, je nesmysl... Jsme lidé, nejsme stroje.

Trochu opravím. Standartní rozměr je 197,5cm .

 


0x

Tohle byste měl stoprocentně na pracovní úraz vyhrát. Procházet z kanceláře na výrobní halu je činnost bezprostředně související s prací. Něco jiného by bylo, kdyby to byly jen "nákladní" dveře, rampa nebo tak něco a byl tak průchod vnitřním předpisem zakázán.

 

au1

mazec chaos v diskuzi nejsem z toho vubec chytrej, no tak snad se o ty futra neuhodim
Jaký mazec? Ještě jednou si přečtěte, co psala Ivzez a bude jasno! Vše co se stane při plnění pracovních povinností je pracovní úraz. Na výšce futer vůbec nezáleží... Jó pokud vám zaměstnavatel nařídí nosit helmu a vy ji nebudete mít, tak se může zbavit plnění zčásti nebo zcela...

 


0x

Na této stránce, pod druhým obrázkem odspodu, je nákres dveřní zárubně s popiskem:

Dveře jsou vyráběné dle ČSN a pokud naměříte stejné hodnoty uvedené na orázku dveře nemusíte upravovat. Ocelová zárubeň na obrázku je dle normy ČSN.

A je tam výška průchodu 197cm.

...

Jinde mají napsáno: Zárubně všech typových řad i rozměrů jsou vyráběny dle ČSN 74 6501 a rozměrově odpovídají požadavkům českého stavebnictví.

...

Ale třeba tady mají: Standardní dveře normy DIN jsou označovány jako 610, 735, 860 a 985/1985 mm, což je vnější rozměr dveří na šířku a výšku.


doplněno 14.01.18 01:31:

Teď jsem si všiml, že ten poslední odkaz tomu neodporuje. To je rozměr dveří a ne průchozí výška zárubně. Ta je na tom odkazu taky popsaná a je 1970mm.

...

Teď jde o to jak moc je tato norma v dnešní době závazná. Platí od 1. 5. 1988. Ale to jako laik neposoudím, protože přístup k normám je placený. (Tam bych to možná vyčetl) Třeba tady je náhled 1.strany.

Jako laik závaznost normy skutečně neposoudíte. Řekl bych, že ani 8 z 10 inženýrů. Není to ale o tom získat text normy, ale vědět proč. Česká technická norma je obecně nezávazná, závaznou ji může stanovit jiný právní dokument (zákon, vyhláška, nařízení vlády) v tomto případě se jedná o nařízení vlády 178/1997 a 163/2002. Viz. zde. Vámi uvedená norma ČSN 74 6501 je tedy závaznou, nominální rozměr průchozí výšky po finální vrstvu podlahy je 1970 mm (nikoliv dieselem uváděných 1975 mm). Tolerance pro netolerované rozměry je ±3mm. Trochu šibeniční tolerance ve stavebnictví, zapříčiněná zřejmě tím, že normu dělal strojař a diskutovaný rozměr je jen jakýmsi mimovolným přílepkem. To na věci ale nic nemění. Ve vztahu k uvedenému problému lze snad už jen konstatovat, že obvyklá výška zárubně je dána závaznou normou, na odchylky od "normálního"stavu by mělo být upozorněno (viz. výše). Pokud se tedy uvažuje o "spoluvině"zaměstnance, je to možné, ale pouze pokud zaměstnavatel provedl označení sníženého průchodu.

 

72mona3*

0x

Omlouvám se, že neodpovím na dotaz, ale spíš otázkou. Jak velká by musela být ta rána, aby se jednalo o úraz?

Jde mi o to, že se tu spíš doopravdy řeší jen teoretická možnost, ne skutečné nebezpečí úrazu. Je boule opravdu hodna nahlášení? Otřes mozku jistě, ale to by byla potřeba jiná síla než jen "škrtnutí" o temeno. M.


doplněno 14.01.18 12:56:

Opravdu někdo z vás v práci hlásí každý úraz? Včetně modřiny na lýtku, říznutí o papír, sedření kůže atd.? Nechci banalizovat, zajímá mě to. Ze všeho můžou být nějaké komplikace.

Kdo nedočetl až dokonce definici, tohle je zajímavé:

Zproštění se odpovědnosti zaměstnavatele

Zaměstnavatel se může se zprostit odpovědnosti za pracovní úraz, pokud zaměstnanec:

porušil zaviněně právní, pracovní i jiné předpisy, popřípadě pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány (musí dokazovat zaměstnavatel), nebo

si způsobil pracovní úraz v důsledku opilosti a zneužívání jiných návykových látek za podmínky, že tomu zaměstnavatel nemohl zabránit.

Částečně, maximálně ze 2/3, se může zaměstnavatel zbavit odpovědnosti za pracovní úraz, pokud prokáže, že:

některá z výše uvedených skutečností byla pouze jednou z příčin vzniku pracovního úrazu, anebo

z důvodu, že si zaměstnanec počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování, jednal lehkomyslně, přestože si měl být vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem vědom možných následků svého jednání.

Důkazní břemeno v případě plného i částečného zproštění se odpovědnosti za pracovní úraz leží na zaměstnavateli.

Z hlediska současné legislativy v podstatě jakákoliv. Pracovní úraz není definován rozsahem poškození tkání. Jedná se o poškození zdraví. Stačí tedy již ona boule. Zaměstnanec, nadřízený, ani bezpečnostní technik není schopen posoudit míru poškození. Z toho důvodu se zapíše každá drobnost - jde jen o ten záznam, pro případ dalších komplikací. Buď se ošetří na místě, ošetří u lékaře nebo si vyžádá pracovní neschopnost. Finanční kompenzace samozřejmě připadá v úvahu až při PN.


doplněno 14.01.18 12:12:

Vidím, že některé uvedené skutečnosti rádcům opakovaně (viz. výše) nedocházejí. Tazatel má 197cm, zárubně 192cm. Nemusí jít o škrtnutí, energie daná hmotností těla je značná. Větší kontakt kohokoli spolehlivě pošle k zemi. Tedy úraz od "ničeho" až po otřes mozku či např. zlomeniny následkem pádu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]