Nejste přihlášen/a.
Zaměstnavatel nesmí těhotným zaměstnankyním přidělovat práci v noci.
Pracovní dobu i rozhvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Krtek nemá pravdu, že by zaměstnanci, kteří podle lékařského posudku mohou pracovat v noci, nemohli pracovat jenom v noci po celý týden. Mohou.
Jen do toho zasahuje počet hodin nutného odpočinku - chybí jim zaměstnanci na střídání směn, aby dodržovali zákon.
V některých firmách se to řeší dvojí docházkou nebo dvojím pracovním poměrem..., případně HPP + DPČ.
Pokud zaměstnanec souhlasí se způsobem pracovního poměru a dohody o práci tak, že pracuje 16 hodin denně, ale přitom dodržuje zákonník práce atd., proč to nevyužít? Lékaři, laboratorní pracovníci nemocnic, ... tam je praxe běžná. 9 hodin práce, 14 hodin pohotovost, 9 hodin práce a až potom domů na pár hodin odpočinku...
Když chcete jinou práci, máte možnost - po zaměstnancích je poptávka. Pokud nemáte možnosti lepšího zaměstnavatele, musíte jednat se stávajícím zaměstnavatelem. Ten pak musí nějak dodržovat zákony. Pokud to nedělá, hrozí mu sankce a odumírání zaměstnanců...
Na poradně toho moc nezmůžete - zkuste se poptat na možnost přibrání zaměstnance pro tento vzniklý problém.
mimochodem - znevýhodnění je tuším ještě pořád s příplatkem za práci v noci ne?
Mohou, ale ne stále. Pokud se tak nedohodnou, což by normálně myslící člověk nikdy nemohl udělat. Je to zátěž pro organismus, který je naprosto dezorientován a takto zatížený pracovník pak vypadne z přirozeného cyklu. Pokud mu to zaměstnavatel nařídí, může ho zaměstnanec poslat víte kam. Naprosto s úsměvem. Střídat směny samozřejmě ano. Jinak ani tuk.
jenda2 - Pokud mu to zaměstnavatel nařídí, může ho zaměstnanec poslat víte kam.
Mýlíte se - rozvržení pracovní doby není smluvním ujednáním, ale jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele, které zaměstnanec bere na vědomí, tedy zaměstnavatele nemůže poslat vůbec nikam (pomíjím zákaz noční práce ze zákona):
ZP § 81 (1) Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
Dohoda je ujednání dvou stran, což je poněkud rozdíl.
Poslanec Krátký, neblahé paměti, sice kdysi prohlásil, že "v noci dělají jen ku... a zloději" - ale to nelze brát jako precedens k odmítnutí
ZP sice neomezuje počet po sobě jdoucích nočních směn, zaměstnavatel je ale povinen přihlížet k potřebám zaměstanance. Pokud je zaměstnavatel neschopný a neřeší problém poškozovaní zdraví neustálými nočními směnami, může mu zamětnanec zamávat a jít jinam. Také jsem dělal celkem pravidelné noční směny a dospělo to nespavosti. Proto radím tazateli, pokud vám to nařídí, máte právo na lékařskou prohlídku a pokud vám noční nedělá dobře, skončete s takovou prací. Někteří odpovídající se tady ohánějí ZP ale zdravotně je noční škodlivá. To normální člověk samozřejmě ví. Nehledě na to, že se tím naprosto rozvrací rodinný život. To může být každému ZP ukradený. Vyplácet odpracované přesčasy jsou také dány zákonem a praxe je úplně jiná. Trošku rozum do hrsti ! A chtěl bych vidět písemné rozvrh pro pracovníka pouze s noční směnou. Pochybuji, že by se pod to někdo vůbec podepsal.
Dělám rozvrhy směn pro své podřízené na měsíc dopředu s možností se vyjádřit a ani ve snu by mě nenapadlo dát někomu pouze noční ! Bez ohledu na potřeby firmy. Vždy je nějaké jiné řešení a zdraví zaměstnanců na prvním místě, protože jinak si může zaměstnavatel dělat všechno sám !
Nemají hodiny navíc, ale mají nárok na příplatek:
ZP § 116 Mzda za noční práci
Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.
Kromě toho má zaměstnavatel i další povinnosti:
ZP § 94
(1) Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.
(2) Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby zaměstnanec pracující v noci byl vyšetřen poskytovatelem pracovnělékařských služeb v případech a za podmínek stanovených pro pracovnělékařské služby zákonem o specifických zdravotních službách. Úhrada poskytnutých zdravotních služeb nesmí být na zaměstnanci požadována.
(3) Zaměstnavatel je povinen zajištovat pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení.
(4) Pracoviště, na kterém se pracuje v noci, je zaměstnavatel povinen vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Nevím jak to myslíte s fungováním příplatků, ale v organizaci, ve které jsem pracoval, každá hodina odpracovaná v noci nebo ve svátek, byla zaplacena v souladu s příslušnými právními normami.
Napíšu jen co bych dělal já. Já bych si opatřil od doktora potvrzení, že nemohu pracovat na noční směny.
... což by mne ovlivnilo negativně pro případné další zaměstnavatele ... ze zdravotní karty se takový záznam těžce maže
Mě jde o to, že pokud tazatelce dělá zdravotní problém pracovat na třetí směnu, tak at si to takto zajistí. Když tedy nechce na třetí směnu pracovat. Já to tak mám. A ženský z práce si to takhle udělaly všechny, ty co mají dětsko.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.