Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Státní příspěvek na motorové vozidlo

Od: jaroslav* odpovědí: 4 změna:

Manželka má diagnostikovanou aishaimrovu nemoc mladého věku.. Chceme zažádat o státní příspěvek na auto. Co by chom měli napsat do žádosti aby byla šance dostat plnou víši příspěvku.. Děkuji za radu.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

automobil

0x

Nevím, zda tahle nemoc zakládá nárok na zakoupení vozidla s příspěvkem. Jde především o osoby mající problémy s pohybem. Zkuste podmínky pohledat třeba zde

vaclavkrasa.cz/...


doplněno 02.01.18 22:12:

Příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku -
motorové vozidlo

KOMU JE URČEN:
Osobám starším 3 let s těžkým omezením pohybu, s neurologickými diagnózami jako DMO - kvadruparéza = postižení všech 4 končetin nebo diparéza - těžké postižení obou dolních končetin. Na tento příspěvek však dle zákona nedosáhnou žadatelé s DMO hemiparézou - ani děti, ani dospělí.
Dále příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku motorové vozidlo náleží např. lidem s roztroušenou sklerózou nebo po centrální mozkové příhodě, pokud nejsou(právě následkem těchto onemocnění) schopni chůze, jsou ochrnutí nebo na vozíku.
Pokud někdo ujde několik metrů s pomocí chodítka, nejedná se o úplné ochrnutí a NENÍ splněna zakonná podmínka pro udělení příspěvku na motorové vozidlo.
Příspěvek náleží i mentálně postiženým jedincům, pokud mají IQ 35 a níž, tedy trpícím hlubokou mentální retardací. Příspěvek není možné poskytnout žadatelům s mentální retardací středně těžkou ani lehkou.
Příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku motorové vozidlo bývá lékařskou posudkovou komisí přiznán i lidem po závažných úrazech, lidem s poškozením míchy, dětem s těmito diagnózami jménem kterých žádají zákonní zástupci (nejčastěji rodiče), jestliže jsou následkem úrazu ochrnutí nebo trpí tak zvanou parézou dolních končetin. Dálší možnou skupinu vyhovující zákonným kritériím představují lidé po amputaci 1 nebo obou dolních končetin ve stehně, at už nosí protézu nebo ne (v obou případech), žadatelé trpící ankylózou = ztuhnutím kyčelních kloubů apod.

 


0x

Z. č. 329/2011 Sb. v platném znění od 1. 1. 2018

§ 9 - Podmínky nároku na příspěvek na zvláštní pomůcku

2) Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.

(3) Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely tohoto zákona považuje nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok.

(4) Zdravotní postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání jsou uvedeny v příloze*) k tomuto zákonu.

(6) Je-li příspěvek na zvláštní pomůcku poskytován na pořízení motorového vozidla, je rovněž podmínkou, že se osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a že je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být převážena motorovým vozidlem; splnění podmínky opakovaného dopravování prokazuje žadatel čestným prohlášením.

*) Příloha (část)

1. Za těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí se považuje:

a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,

b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

c) anatomická ztráta podstatných částí jedné horní a jedné dolní končetiny v předloktí a výše a v bérci a výše,

d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

e) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,

f) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,

g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,

h) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,

i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,

j) anatomická nebo funkční ztráta končetiny,

k) anatomická nebo funkční ztráta obou horních končetin,

l) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování.

4. Za zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému se považují:

a) zdravotní postižení uvedená v bodě 1 písm. a), b), d) až i) a l),

 

eunuch

0x

Neboj se a na zajdi na úřad se poptat. Z mých zkušeností.Tam se to řeší u stolu a pokud tam nesedí protivná pitka,tak se dá popovídat rozumě. Ale podle mého názoru na maximum 200tis.nedosáhnete. Přeju hodně štěstí.

 

lidus*

0x

Mám RS, ID III, ztp/p, jsem na inv. vozíku a spoustu věcí si bez pomoci neudělám. Na těch 200 000 jsem nedosáhla i když jsem na převoz autem odkázaná ale určitě žádat zkuste a nezapomeňte, že ještě pak žádáte o prominutí DPH, pošlete jen papír o zaplacení finančáku a zpětně dostanete vyplacené DPH.

Co napsat do žádosti? Moc toho nenapíšete jsou určené kolonky a asi dva řádky, pak příjde manželce soc. pracovnice na šetření a té můžete vypovědět veškeré problémy a proč manželka auto potřebuje.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]