Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
prosím o info, Tchán je s těžkou cukrovkou v nemocnici, je mu 70 let, je slabý vlastně nechodící. Pokud by ho pak dali na LDN, doplácí se něco? My bydlíme daleko, jeho žena má 69 let , není schopná se o něho starat, je inkontinentní a vlastně ležák. bude tedy muset být trvale v léčebně. Důchod má 11.000 kč, bude se muset za něho něco doplácet? , nebo to to pokryje sociální příspěvek? Děkuji za info.
LDN není žádné perspektivní řešení. Jak už bylo výše uvedeno, pobyt v ní je časově omezen - max. 3 měsíci. Hledejte umístění v některém domově pro seniory a to v takovém, který poskytuje služby domova se zvláštním režimem. Jeké služby domov poskytuje, najdete na webových stránkách každého domova. Předpokládám, že tchán je příjemcem příspěvku na péči - bez něho je šance na přijetí do pobytového zařízení téměř nulová. Pokud příspěvek nepobírá, okamžitě o něj požádejte, Není pravda, že na pobyt v domově pro seniory padne celý důchod uživatele. Každému klientu musí po úhradě stravy a pobytu zůstat nejméně 15% jeho příjmu (tedy zpravidla důchodu). Další poskytovaná péče je hrazena z příspěvku na péči, který celý patří domovu.
Děkuji chápu, že ta LDN je nejhorší volba. Tchán žádný příspěvek nepobírá, Měl zanedbanou cukrovku a plno jiných nemocí, chodil už pouze jen po bytě a zašel si na wc. Pak už začínal být inkontinentní a udělaly se mu defekty na chodidlech a přestává jíst. Je zesláblý, je hospitalizovaný na interně, nechodí, má pleny a na nohou se už neudrží. Takže jsem se jen chtěla informovat, jak dlouho by mohl být pak na LDN, říkáte tedy že max. 3 měsíce a LDN je tedy zdarma.
Domov pro seniory, ležáky určitě budeme schánět, myslela jsem, že domov sám požádá o příspěvek na péči. Takže to není pravda a o příspěvek budeme muset žádat my? Kolik se v takovém domově platí? Domov dostane příspěvek na péči a zbytek se hradí z jeho důchodu, bude mu těch 11 tisíc stačit?
Děkuji velice za rady.
K tomu příspěvku na péči. I když klient dosud žádný příspěvek nepobírá, zažádá si ten ústav a je mu pokaždé vyhověno. Klient doma žádá třeba kolikrát, je mu odmítnuto přiznání či zvýšení, ale DD má prý páky, kdy klient dostane hned nejvyšší stupeň. Tedy ne už klient, ale vlastně ten ústav. Pokud klient už příspěvek pobírá, DD to přivítá, ale i pokud nepobírá, je mu to promptně vyřízeno.
Babička tchyně žila poslední 4 měsíce v DD se zvláštním režimem a měla se tam jako v nebi. Všude čisto, útulno, moderní pokoje s novým nábytkem pro 2 pacienty, terasy, pohodlná křesla, i houpací...dobré jídlo a dostatek. Příjemný a ochotný personál. Babičce hned vyřídili nejvyšší stupeň příspěvku na péči. Ten si nechávali celý, z jejího důchodu jí měsíčně ponechávali 15 % jako kapesné /toalet, papír, mýdlo, léky, nějakou dobrůtku apod./ Celkem se platilo zhruba 25,5 tisíce měsíčně. Byl v tom celý nejvyšší příspěvek na péči, celý důchod bez těch 15 % a ještě vypočítali, že musíme přispívat i my, dělalo to zhruba 500 Kč měsíčně.
Ale měla se tam až do smrti optravdu velice dobře a tento DD bych doporučila každému. Tak at dobře vyberete. O vyřizování příspěvku se starat nemusíte, to si ústav sám zařídí. Jaga.
Jinak se nemusíte bát, každému klientovi vypočítají úhradu individuálně. Jinak platí ten, kdo pobírá 9 tisíc důchodu a jinak ten, kdo má třeba 14 tisíc. Takže i když třeba nějaký doplatek budete přidávat, nebude to jistě velká suma.
Velice děkuji za info, ještě jeden dotaz. V naší nemocnici mají oddělení a poskytují tam tzv. Zdravotně sociální lůžko. Nevíte někdo co to znamená?
Na sociální lůžka v nemocnicích jsou přijímáni klienti, kteří již nevyžadují ústavní zdravotní péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a snížené soběstačnosti vyžadují soustavnou pomoc jiné osoby. Dále osoby, které nejsou schopny zajištovat své základní životní potřeby ve vlastním prostředí samostatně a to až do té doby, než je jim zajištěno umístění v pobytovém zařízení sociálních služeb nebo je zabezpečena péče osobou blízkou či terénní sociální službou.
Je to v podstatě takový malý domov pro seniory v ramci nemocnic. Úhrady tam jsou podobné, jako v domovech pro seniory. Maximální délku pobytu na takových lůžkách si stanovi nemocnice samy, doporučuji tedy informovat se u sociální pracovnice té které nemocnice.
Souhlasím s Jaguškou, že když domov zažádá o zvýšení příspěvku, je mu zpravidla vyhověno. Ale pro přijetí do domova je nanejvýš nutné, aby žadatel už nějaký příspěvek měl. Tak tedy neváhejte a co nejdříve o něj požádejte. Každý domov má svůj ceník, je v něm uvedena platba za pobyt a stravu (vše najdete na stránkách domova). 15% důchodu musí klientu zůstat. Pokud zbytek důchodu na úhradu pobytu a stravy nestačí, tak domov buď požádá rodinu, aby se na úhradě podílela. Pokud se rodina na úhradách podílet nemůže, pak je cena za pobyt snížena.
Moje matka pobývala od začátku září do konce listopadu v LDN. Aby se tam po pobytu v nemocnici zotavila a rozchodila. Za pobyt v LDN se nic neplatí, je to hrazeno pojištovnou. Pokud pacient pobírá příspěvek na péči a je tam déle než měsíc, je mu výplata příspěvku pozastavena. Důchod chodil do LDN, kde jej ekonomka pro pacienty uschovala.
Protože LDN by často byly zneužívány jako bezplatné odkladiště, smí tam pacient pobývat pouze 3 měsíce. Za tu dobu by mu příbuzní měli zajistit, kde a jak bude dotyčný dál žít.
Musím ale napsat, že podmínky v LDN nebyly dobré. Jídlo rozneseno. Buď to sníš, nebo to za chvíli odnesou pryč. Žádná pomoc - krmení, rozkrájení masa apod. Když jsme donesli jogurty, podepsali je a dali na chodbu do společné lednice, sestry na to zapomněly a matce jogurty nedávaly. Když to prošlo, vyhodily je a bylo po námaze. Matka nechodila, ale hlavu má v pořádku. Nařídili jsme jí, at si o ty jogurty poprosí. Pak to šlo, ovšem, pokud zapomněla i ona, nedostala nic.
Úplně nejhorší - v pokoji 6 pacientek a neskutečný smrad. Každá z nich měla u své postele toaletní židli, kam konala potřebu. Obsah těchto židlí se vynášel najednou až v 16 hodin odpoledne, sestry tomu říkaly "hygiena". Některé pacientky vykonaly potřebu už během dne a do těch 16 hodin to bylo v místnosti. Matka měla kbelík neustále plný. Šli jsme za sestrou, at to vynesou. Dostalo se nám poučení, že až společně, při hygieně. Byly to hrozné podmínky, pacientky si stěžovaly návštěvám, ale nedělo se nic.
Koupání /či umývání/ pacientek probíhalo jenom 1 x týdně, v pondělí. Bylo by třeba častěji - odstranit pot, stopy moče a stolice...1 x týdně to bylo málo. Navíc většina návštěv probíhala v neděli, pacienti od pondělka už týden nemytí, takže nikdo nevoněl.
Radila bych Vám traději nějaký kvalitní ústav, kde se třeba platit bude, ale pán bude mít péči, ochotu a pořádek. Ta LDN je stejně pro Vás krátkodobým řešením jen na 3 měsíce a budete muset přemýšlet - co potom?
Nevím, jak to chodí v ostatních LDN, ale do jedné jsem měla možnost nahlédnout hlouběji. A za sebe - nikdy bych tam nechtěla pobývat, pro ty chudáky je to opravdu za trest. I když, kdo ví, co život přinese. Jaga.
Ještě perlička: Některé pacientky se jakž takž šouraly a ty měla od sester přísně nakázáno zavírat pokaždé dveře do pokoje. Prý aby do chodby nešel z pokoje ten smrad. Ale pro odstranění toho smradu neudělaly nic a těch 6 pacientek v tom nechaly dusit. Raději nevzpomínat.
V LDN se za pobyt, péči a stravu nic neplatí, pouze mu můžete zaplatit nějaké rehabilitace.
Tři měsíce pobytu jsou pouze doporučená doba, o délce pobytu rozhoduje ošetující lékař. Otec čekal v LDNce na uvolnění místa v domově seniorů osm měsíců. Domovy seniorů jsou různé. Nabídka ze soukromého bylo od 16 tis ve čtyřlůžkovém pokoji po 24 tis. za měsíc ve dvoulůžkovém. V městském DS nyní platí 9,5 tis. měsíčně. Pokud na to nemá důchod, doplácí rodina. O příspěvek na péči si žádal DS sám a tento příspěvek se nezapočítává do měsíční platby, ten je mimo.
Před čtyřma lety jsem za babičku platila. Jak se poplatky zrušily, tak se neplatí, ale za stravu to mělo zůstat. Ta pak není dostatečná. Rohlík a mlíko k snídani i k večeři. Občas trojúhelníček taveňáku. Nějaká ta vločková polévka, trochu mletého masa s bramborem. A pořád ten tmavej čaj. Asi tak. Je dobré tchánovi nosit nějaké to ovoce, v jeho případě zeleninu / rajčata/, Nutridrinky dia, ap. .Prostě, aby měl vitaminy, minerály a bílkoviny. V LDNce nelze zůstat do nekonečna, je to tuším omezeno na 3 měséce. Kdyby byl v domově důchodců pro ležáky, tak na to padne celý ten důchod.
Babička , se kterou jsem žila, bylo jí přes 90 let, před 7 lety utrpěla mozkovou příhodu, po které ochrnula na půl těla. Problémem nebylo to, abychom vybrali dobrý ústav, problém byl sehnat místo pro takto postiženého člověka vůbec v nějakém ústavu. Všude v širokém okolí byly pořadníky , o několika desítkách lidí, čekajících , až se uvolní místo. Jak se situace vyvinula do dnešní doby, to nemám představu, ale protože oblast sociálních služeb nebyla nikdy předimenzovaná, tak předpokládám , že se to asi moc nezlepšilo. Moje babička nakonec ústav nepotřebovala, opustila nás po 4 týdnech .
Jelikož mám rodinu po celé republice, mohu říci, že LDNky se od sebe liší. Někde je pořádek, čisto, hezký přístup, spolehlivost i ochota. Jistá paní říkala, že je jí tam líp, jak v DD. A sestra hned vynese, co by bylo cítit. Je to o lidech, penězích i vyhoření. Ptejte se. Reference jsou důležité.
Tak tady čtu vaše odpovědi a zajímalo by mě toto. Naše sousedka by si chtěla zažádat o domov důchodců, protože je jí jasné, že se čeká dlouho. Prý se ptala v několika domovech, nejnižší poplatek byl 9,5 tisíce. Jak by měla postupovat v případě, že má důchod po 30.letech zaměstnání pouze 8.400,-Kč? Rodina pomoci nemůže, jediný syn žije již mnoho let v Austrálii a již dlouho o něm nic neví, neozval se jí. Co jí mám odpovědět? Děkuji.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.