Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Starobní důchod a OZP

Od: kepler* odpovědí: 4 změna:

Může mít starobní důchodce současně i status osoby zdravotně postižené? Předpokládejme, že by kritérium OZP splňoval. Konkrétně se mi jedná o to, aby důchodce mohl mít větší šanci najít si práci (třeba jen kvůli přivýdělku). Existuje totiž poměrně velké množství pracovních nabídek vytvořených jen pro OZP, kde "normální" důchodce nechtějí.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Na dvou různých místech jsem našla téměř totožnou odpověď

Průkazka ZTP, příspěvek na mobilitu ani "karta na parkování” nejsou nikterak vázány na výplatu invalidního důchodu. Přiznáním starobního důchodu o tyto výhody nepřijdete.

poradna.naseduchody.cz/...

Průkazka ZPT není nikterak navázána na nutnost pobírat invalidní důchod. Průkazku ZTP tedy můžete mít i ve starobním důchodu – vše je závislé pouze na rozhodnutí posudkového lékaře, zda váš zdravotní stav odpovídá nároku na přiznání průkazky.

poradna.naseduchody.cz/...

převod inavlidního důchodu do starobního po dovršení 65 let je ze zákona a je to v pořádku. Tím však neztrácíte právo žádat o průkaz ZTP/P a ani právo na pobírání příspěvku na mobilitu či jiných dávek z důvodu zdravotního postižení.

vaclavkrasa.cz/...

Zřejmě bude rozhodující onen zmiňovaný "papír"od posudkového lékaře - tam bych začala.

 

id

0x

Pokud máte ID a budete přecházet do starobního důchodu, tak se nic neděje, nic se nemění, jen v 65 letech vás převedou z jedné škatulky do druhé. Pak budete už jen starobní důchodce.

Jste-li ve starobním důchodu a chtěl byste si teprve žádat o inv. důchod, tak to by nešlo.

cssz.cz/...

 


0x

Dobrý den. No tak logicky pokud důchodce doloží, je je zdravotně postižený, pak zřejmě proč ne, ale to přesně nevím. Ty nabídky práce pro OZP jsou nějakým způsobem zaměstnavatelům dotovány, zaměstnavatel to musí doložit, proč tu OZP zaměstná - ten zdravotně postižený mívá, a také nemusí mít, menší produktivitu práce. Jsou určeny lidem v produktivním věku pochopitelně, a jsou doopravdy pro osoby se zdravotním postižením. Nejsou určeny pro důchodce, to má přece logiku. Ale ono těch důchodců, kteří pracují (třeba i až do třetího infarktu) je mnoho, několik jich takových znám. Mají solidní důchod, ale tam budou pořád. Když mě kvůli nadbytečnosti z práce vyhodili, oslovil jsem jednu důchodkyni (co pracuje pořád tam na plný úvazek a za hodně dobré peníze), "Jdi do důchodu a já to budu dělat." Odpověď zněla, že ne, že to by se mi nelíbilo a tak a co by doma dělala... No a co má doma dělat ten třeba i VŠ šikovný, který uplatnění nemůže najít? Sháněl jsem práci tři roky, mezitím jsem založil i živnost, jezdil jsem s náklaďákem po stavbách, dělal na bagru, nakladači, u lopaty, zednickou, abych se aspoň nějak uživil... pak jsem solidní práci konečně našel. Ti pracující důchodci (mnozí) mě prostě serou - jistě už pochopíte proč, ale to už jsme někde jinde, to nebylo myšleno proti tomu, nač jste se ptal.

kepler*

Snad taky pochopíte, že i důchodce chce žít důstojně a neživořit za almužnu, které se říká důchod.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]